عضو اتاق بازرگانی ایران:

اصلاحات ارزی 10 سال دیر انجام شد

اصلاحات ارزی 10 سال دیر انجام شد

به گزارش سیمان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید: دیر انجام شدن اصلاحات ارزی سبب شده که هزینه های جانبی اجرای این طرح افزایش پیدا کند و بنابراین دولت باید در این عرصه دست به عصا عمل کند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمدعلی رضایی درباره وضعیت واحدهای تولیدی بعد از اجرای سیاست اصلاحات ارزی دولت اظهار نمود: متاسفانه با وجود آنکه بخش خصوصی در سالهای گذشته بارها اعلام نموده بود که سیاست هایی مانند ارز ترجیحی به نفع اقتصاد ایران نیست و باید در این حوزه سیاست ها تغییر کند اما ما شاهد آن بودیم که این اصلاحات برای نزدیک به یک دهه دیر انجام شد.
وی افزود: بطور قطع اگر در زمان مد نظر این اصلاحات در دستور کار قرار می گرفت هزینه های جانبی و مشکلات اجرایی بسیار کمتر بودند اما در شرایط فعلی باید سختی های جدیدی را هم تحمل کرد.
عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه باید اصلاحات ارزی به شکل پلکانی صورت گیرد به سایت این اتاق اظهار داشت: یکی از اصلی ترین مشکلاتی که هم اکنون با آن روبرو می باشیم بحث افزایش قیمت تمام شده کالاهای تولیدی است. با بالا رفتن این قیمت ها توان خرید مردم کاسته می شود و آنها امکان فعال کردن تمام ظرفیت بازار را ندارند.
رضایی افزود: در چنین شرایطی میتوان طوری برنامه ریزی کرد که در یک زمان بندی پنج ساله این اصلاحات به مرحله نهایی برسد و اقتصاد ایران بتواند تا آن زمان خویش را ترمیم کند.
وی با اشاره به اینکه افزایش بهای تمام شده کالاهای ایرانی در حوزه صادرات هم اثرگذار خواهد بود تصریح کرد: ما باید قیمت تمام شده محصولات خویش را طوری عرضه نماییم که در کنار تأمین نیازهای داخل کالاهای ایرانی امکان رقابت در بازارهای بین المللی را هم پیدا کنند. هم اکنون ما این ظرفیت را در بعضی بازارها از دست داده ایم و باید برای به دست آوردن آنها بار دیگر تلاش نماییم.
منبع:

1401/03/16
08:50:00
0.0 / 5
145
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان