افت ۱۹ و چهار دهم درصدی مجوزهای صادره معدنی در نیمه نخست امسال

افت ۱۹ و چهار دهم درصدی مجوزهای صادره معدنی در نیمه نخست امسال

سیمان: برمبنای آخرین آمار، از شروع سال جاری تا اختتام شهریور ماه در مجموع 1933 میلیاردریال صرف هزینه های اکتشاف شده است که 237.3 درصد بیشتر از هزینه مصرفی در زمان مشابه سال قبل به جهت عملیات اکتشاف معدنی است و بیشترین رشد را در این آمار به خود مختص کرده است. در مقابل اما تعداد مجوزهای معدنی صادره برای پروانه بهره برداری با افت 19.4 درصدی بیشترین کاهش را در بین مجوزهای صادره معدنی در طول این مدت داشته است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی شش ماهه ابتدایی سال جاری از میزان صدور گواهی کشف، پروانه بهره براری و میزان اشتغال در معادن بواسطه پروانه بهره برداری نسبت به شش ماهه نخست سال قبل کاسته شده است. اما صدور پروانه اکتشاف و به تبع هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف افزایشی ثبت شده است.
در مجموع شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸۵ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به ۴۷۵ فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در زمان مشابه سال قبل افزایش ۲.۱ درصدی داشته است.
همین طور طی مدت مذکور سال جاری ۲۲۹ فقره گواهی کشف معادن صادر شده که ۱۳ فقره کمتر از تعداد مجوزهای صادر شده در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ برای همین مجوز است و بدین ترتیب ۵.۴ درصد کاهش صدور این مجوز دیده می شود.
طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره برداری تا اختتام مرداد ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل بیشترین افت صدور مجوز مربوط به پروانه بهره برداری است که با کاهش ۱۹.۴ درصدی از ۳۰۹ فقره به ۲۴۹ فقره رسیده است.

کاهش ۴.۸ درصدی شاغلان معدنی در نیمه نخست ۱۴۰۰
علاوه بر مجوزهای معدنی، میزان اشتغال بواسطه صدور پروانه های بهره برداری است که نسبت به زمان مشابه سال قبل افت ۴.۸ درصدی داشته است. در صورتیکه از شروع فروردین تا اختتام شهریور ماه ۱۳۹۹، قریب به ۲۵۴۰ نفر مشغول شدند، این میزان در زمان مشابه سال جاری به ۲۴۱۸ نفر رسیده است.
در مقابل اما سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف طی شش ماه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۳۷.۳ درصد بالا رفته است. سرمایه مجوزهای صادره برای اکتشاف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در نیمه نخست سال جاری ۱۹۳۳ میلیاردریال است. این در حالیست که در زمان مشابه سال قبل ۵۷۳ میلیاردریال صرف شده بود.
منبع:

1400/08/04
22:08:35
0.0 / 5
297
تگهای خبر: تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان