معاون وزیر كار اعلام كرد

خط اعتباری برای تعاونی مسكن بالای 80 درصد پیشرفت

خط اعتباری برای تعاونی مسكن بالای 80 درصد پیشرفت

به گزارش سیمان معاون وزیر کار اظهار داشت: الان سهم تعاونی ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد است که با اجرای ۲ طرح جدید، می توان گفت بخش تعاون مسکن متحول می شود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، محمد کبیری در آئین رونمایی از طرح های تأمین مالی نوین مسکن، عنوان کرد: مشکل اصلی تعاونی های مسکن این است که برخی اعضا حق عضویت خویش را پرداخت نمی کنند و این امر باعث طولانی شدن اجرای پروژه می شود. معاونت امور تعاون وزارتخانه با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، کوشش کرد این مشکل را برطرف کند و برای این منظور ۲ طرح پیشنهاد و برنامه ریزی های لازم برای اجرای آن انجام شد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در طرح پوشش مالی بانک توسعه تعاون، به تعاونی هایی که در پروژه های خود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند اما به علت مشکلات مالی اعضا توانایی پرداخت حق عضویت نداشتند، خط اعتباری در نظر گرفته شده تا این پروژه ها به اتمام برسند. البته این خط اعتباری به تعاونی هایی تعلق می گیرد که فعالیت آنها شفاف، مجامع تعاونی به روز و مشکل حقوقی نداشته باشند و تعاونی این اطیمنان را بدهد که پروژه را به اتمام برساند.
وی در مورد طرح دیگر تأمین مالی مسکن اظهار داشت: طرح دیگر، استفاده از بازار سرمایه و بورس کالا است که مسکن را به بورس می بریم و با کمک این طرح، تحولی در رونق تعاونی مسکن ایجاد می شود. در این طرح تعاونی ها برای تأمین مالی مبادرت به تأمین نقدینگی از راه بازار سرمایه می کنند و بخشی از آورده که اعضا نمی توانند تأمین کنند از راه این بازار و با ضمانت صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون انجام می شود.
کبیری اضافه کرد: در سررسید اوراق، اعضا اگر نقدینگی داشته باشند، پرداخت می کنند، در غیر این صورت با رفتن به بانک توسعه تعاون به صورت اقساطی مبادرت به فروش اقساطی می کنند. الان سهم تعاونی ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد است و با اجرای این ۲ طرح می توان گفت بخش تعاون مسکن متحول می شود.
روح تعاون سبب ارتقای سطح تربیت جامعه می شود
همچنین در ادامه این مراسم، امیرحسین قاضی زاده نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تقدیر از عملکرد بخش تعاون اظهار داشت: عملکرد بخش تعاون نشان داده است هرجا به جوانان دانشمند اعتماد کردیم، تهدیدها را به فرصت تبدیل کردند و نتایج درخشانی آفریدند.
وی در ادامه در مورد اهمیت بخش تعاون اظهار داشت: تعاون ارزش فرهنگی بوده و در واقع تلاش در خدمت جمع است و روح تعاون سبب ارتقای سطح تربیت جامعه می شود.
نایب رئیس مجلس درمورد تعاونی های مسکن و مشکلات آنها، اظهار داشت: تجربه نشان داده است که تعاونی های مسکن مهر در گذشته موفق نبودند و حتی در مرحله ای افراد تصمیم گرفتند این تعاونی ها را دور بزنند و به صورت مستقیم با انبوه سازان قرارداد منعقد کنند.
به گفته وی، عدم تأمین مالی مناسب، انتخاب افراد ناشایست و عدم شفافیت و نظارت همچون دلایلی است که باعث ناکارآمدی تعاونی های مسکن مهر در گذشته است که باید از آنها درس بگیریم. توسعه تعاون، توسعه اعتماد است و باید شبکه ای نگاه نماییم، در این راستا مرکز نوآوری توسعه تعاون اقدام خوبی است که باعث ارتباط بخش تعاون با دانشگاه می شود.


منبع:

1399/11/30
18:19:07
0.0 / 5
619
تگهای خبر: ارز , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان