آخرین وضعیت واردات كالاهای اساسی

آخرین وضعیت واردات كالاهای اساسی

سیمان: آخرین آمار گمرك ایران از این حكایت دارد كه از ابتدا تا انتهای سال قبل حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار كالای اساسی به گمركات اظهار و ترخیص شده است.


روح الله لطیفی - سخنگوی گمرك ایران - در گفتگو با ایسنا، آخرین وضعیت واردات و ترخیص كالاهای اساسی را شرح داد.
بر این اساس پارسال حدود ۳۵ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۳۱۴ تن به ارزش ۴۳ میلیارد دلار كل واردات كشور بوده است كه از لحاظ وزنی ۷۱ درصد آن و در مجموع ۳۵ درصد كل واردات را كالاهای اساسی تشكیل داده است.
اما پارسال از فروردین تا آخر اسفند حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار كالای اساسی، نهاده های تولید و دامی، به گمركات اظهار و ترخیص قطعی شده است كه مجموع وزن آن به ۲۵ میلیون و ۵۹ هزار و ۲۷۸ تن می رسد.
این در شرایطی است كه میزان واردات كالای اساسی در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۳ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار با مجموع وزنی ۲۰ میلیون و ۷۴۹ هزار تن بوده كه اظهار و ترخیص شده بود.
اما از كالاهای كه از سال قبل وارد شده بودند حدود ۲۱۵ هزار و ۱۷۵ تن به ارزش ۷۴ میلیون و ۷۳۷ هزار دلار تا ۱۵ فروردین در مرحله ترخیص قرار داشتند كه احیانا تابحال ترخیص شدند.
در میان این كالاها گندم، شكر، ذرت، لاستیك، جو، چای خشك، برنج، انواع بذر، گوشت قرمز، سویا، حبوبات، كاغذ، كود شیمیایی و ماشین آلات صنعتی دیده می شود.
گفتنی است؛ به دنبال رسوب كالا در گمركات و بنادر طی سال های گذشته و مشكلاتی كه در این رابطه بوجود آمده بود آخرین وضعیت واردات كالاهای اساسی با دستور ویژه رئیس جمهور برای تعیین تكلیف كالاهای رسوب كرده در گمرك، بنادر، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وزیر اقتصاد به همراه نمایندگانی از وزارتخانه های صمت، جهاد كشاورزی، راه و شهرسازی، بهداشت، بانك مركزی، گمرك و سازمان ملی استاندارد از بنادر بازدید و در ادامه طی توافقاتی كه انجام شد چند مورد بخشنامه و دستورالعمل در جهت حل اختلافات برای ترخیص كالا و كاهش رسوب صادر و در دستور كار قرار گرفت.
این در شرایطی است كه در آن زمان حدود ۸۵ هزار كانتینر كالا وارداتی در گمركات، بنادر و مناطق آزاد رسوب كرده بود.1399/01/23
14:01:03
5.0 / پنج
3382
تگهای خبر: ارز , استاندارد , ایران , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان