در سال ۱۴۰۱ چند واحد راکد احیا شد؟

در سال ۱۴۰۱ چند واحد راکد احیا شد؟

سیمان: امسال تا 23 اسفند ماه امسال 1563 واحد صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک ها، احیا شده که بیشترین آنها در تهران و در بخش صنایع شیمیایی بوده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، برمبنای آماری که از طرف سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در اختیار ایسنا قرار گرفته، تا ۲۳ اسفند امسال ۱۵۶۳ واحد صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک ها، احیا شده است. همین طور با راه اندازی مجدد این واحدهای تولیدی، برای ۳۱ هزار و ۲۹۲ نفر اشتغالزایی یا تثبیت شغل شده است. سرمایه گذاری انجام شده برای احیاء این واحدها بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
امسال برای احیای ۱۹۸۷ واحد تولیدی راکد در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور هدف گذاری و پیش بینی شده که با احیای این تعداد واحد برای ۳۵ هزار و ۷۶۶ نفر شغل ایجاد شود. همین طور طبق اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران برای احیاء ۴۰۰ واحد تولیدی راکد در خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی نیز برنامه ریزی شده بود.
بدین سبب تا ۲۳ اسفند ماه، ۷۹ درصد از برنامه تدوین شده برای احیاء صنایع کوچک و متوسط در داخل و خارج شهرک ها و نواحی صنعتی کشور و نیز ۸۷ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه عملیاتی شده است.
در میان استانها، تهران، فارس و خوزستان با احیای ۲۱۱، ۱۵۸ و ۹۸ واحد راکد صنعتی، بیشترین آمار احیاء را به خود اختصاص دادند. اما در مقابل کمترین واحدها در استانهای خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان احیا شده است. در مدت یاد شده در این استان به ترتیب ۱۲، ۱۵ و ۱۱ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید برگشته است.
همین طور رشته صنایع شیمیایی با ۳۸۸ واحد، فلزی با ۳۵۲ واحد و غذایی، دارویی و بهداشتی با ۲۷۱ واحد، به ترتیب بیشترین تعداد راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از شروع امسال به خود اختصاص داده اند که به ترتیب معادل ۲۵، ۲۳ و ۱۷ درصد کل واحدهای احیا شده است.
همین طور ۱۶ درصد واحدهای احیا شده در صنایع کانی غیرفلزی، ۹ درصد در صنایع سلولزی، چهار درصد در صنایع برق و الکترونیک، پنج درصد در صنایع نساجی و سه درصد در بخش خدمات فعال می باشند.
گفتنی ست نتیجه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال کل کشور نشان میدهد ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آنها شناسایی شد. از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده ۶۲ درصد بوسیله شیوه های فنی بازفعال سازی، امکان راه اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.
همین طور بنا بر اعلام مدیران بنگاه های اقتصادی راکد کل کشور، ۴۴ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد مشکل نبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد مشکل کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی ماشین آلات، ۹ درصد مشکلات حقوقی با سازمان ها و دستگاهها، ۸ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکلات مالکیتی و سهامداری دارند.1402/01/01
20:25:52
0.0 / پنج
229
تگهای خبر: ایران , بازار , بنگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان