وزیر ارشاد:

بخش مهمی از نیاز صنعت نشر را برطرف کرده ایم

بخش مهمی از نیاز صنعت نشر را برطرف کرده ایم

سیمان: در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار که با معرفی کتابخانه ها، مسئولان و کتابداران نهادی برگزیده کشور برگزار شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از این که بخش مهمی از نیاز داخلی صنعت نشر کشور برطرف شده، به طوریکه حدود 80 درصد کتاب های درسی با کاغذهای تولید داخل تامین می شوند، سخن گفت.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، همزمان با سی اُمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و روسای کمیسیون های مختلف و سایر مسئولان فرهنگی روز سه شنبه (۲۴ آبان) در تالار وحدت انجام شد.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: روز ۲۴ آبان ماه مصادف با سالگرد ارتحال علامه طباطبایی است؛ شخصیتی موثر در جریان انقلاب اسلامی که با نگارش آثار باارزش و تربیت شاگردانی بزرگ، همچنان از اثرات وجودی ایشان بهره مند هستیم. به طوریکه بخش بزرگی از نظریات جریان انقلاب اسلامی از نظریات بزرگانی سرچشمه می گیرد که در محضر علامه طباطبایی تلمذ کرده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خطاب به رییس جمهور اظهار داشت: جناب آقای رئیسی ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ظرفیت بالایی روبه رو هستیم. بیش از ۳۸۰۰ کتابخانه در سراسر کشور داریم که بر این اساس رتبه اول در منطقه و جهان اسلام را در این عرصه به خود اختصاص داده ایم. همانطور که در سفرهای استانی مشاهده کردیم ما با انبوهی از پروژه های نیمه کاره مواجه هستیم که از دوره های گذشته برجای مانده و به باری سنگین بر دوش دولت تبدیل گشته اند. در این میان خوشبختانه با تکمیل پروژه های کتابخانه ای و توسعه کتابخانه ها در استانهای مختلف روبه رو هستیم و در روستاهای دوردست نیز بوسیله خودرو های حمل کتاب خدمات کتابخانه ای ارائه می شود. همین طور شبکه بزرگی از کتابداران که بخش مهمی از لشکر فرهنگی جمهوری اسلامی هستند، در گمنامی درحال خدمت رسانی به جامعه اند.
او با اشاره به توجه دولت به رفع مشکلات معیشتی کتابداران بیان کرد: پشتیبانی از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و توسعه کتابخانه ها سیاست راهبردی حوزه فرهنگ است. بنده از روز اول شروع خدمت همیشه بر رفع مشکلات کتابداران تاکید کردیم و این مساله را در اولویت برنامه ها قرار دادیم و جلسات مختلفی دراین زمینه انجام شد که امیدواریم شاهد حل بخش اعظمی از مشکلات کتابداران عزیز باشیم.
اسماعیلی همین طور اظهار داشت: بحث حل مشکلات کاغذ در دستور کار ما بوده است و با دستور مستقیم جناب آقای رییس جمهور نیازهای کاغذی ما تا حد زیادی برطرف شده؛ بطوریکه در روزها و ماه های اخیر شاهد افزایش تیراژ نشریات در کشور بوده ایم. سیاست اصولی دولت این است که صنعت نشر ملی شود و موضوع کاغذ را از وابستگی به خارج رها کند. خوشبختانه بخش مهمی از نیاز داخلی را برطرف کرده ایم بطوریکه حدود ۸۰ درصد کتاب های درسی را با کاغذهای تولید داخل تامین می نماییم که به همین مناسبت فردا جشنی را تدارک دیده ایم.


مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم ضمن بیان این که ایده و آرمان تبدیل کتابخانه به پایگاه اجتماعی، علاوه بر مجامع علمیِ جهانی، در ایران هم در سطح آکادمیک و هم در سطح اجرائی مطرح است، اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور در چشم انداز ایران ۱۴۰۴ هـجری شمسی، نهادی است فرهنگی با هویت اسلامی ایرانی، نافذ و اثرگذار بر جامعه، دارای کارکردهای آگاهی بخشی، اطلاع رسانی، آموزشی و ارشادی، زمینه ساز ارتقای مطالعه مفید، دارای نیروی انسانی متعهد، متخصص و آموزش دیده با حفظ جایگاه اول کشور در منطقه و موفق در رساندن کشور در زمره پانزده کشور برتر جهان از جهت سرانه فضا، عضو، منابع و امانت کتابخانه ای. نباید از این نکته غافل شد که هم اکنون هم وضعیت خوبی را در منطقه به لحاظ سرانه کتابخانه ای داریم، در منطقه و جهان اسلام اول هستیم، در آسیا نیز جزء چهار کشور برتر هستیم.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به جایگاه کتابخانه های عمومی در سیاست گزاری های نوین بیان کرد: کتابخانه های عمومی در کنار دیگر مؤسسات و نهادهای تمدنی همچون مساجد که در تمدن سازی اسلامی - ایرانی مرکزیت و محوریت دارند، به عنوان مرکزی برای نقش آفرینی اجتماعی تعریف می شود.
وی در ادامه با اشاره به نقش کتابخانه های در بحران های طبیعی و اجتماعی، اضافه کرد: نقش برجسته کتابخانه های عمومی در بحران های طبیعی و اجتماعی و نیز نقش آفرینی در کاهش لطمه های اجتماعی جامعه خدمت گیر خصوصاً در مناطق محروم و لطمه خیز از نظر اجتماعی، از دیگر وجوه اشتراک کتابخانه با مفهوم عمومی آنست. مطمئناً تحقق رسالت اجتماعی کتابخانه، مشروط به وجود عواملی پیشین است. عوامل پیشینی که در اینجا از آن با عنوان «الزامات تبدیل کتابخانه به پایگاه اجتماعی» نام می برم و بدان اشاره شد، به ترتیب در پنج محور «مردم»، «کتابدار»، «مدیران»، «منابع کتابخانه ای» و «برنامه و خدمات» خلاصه می شود.
رمضانی سپس اظهار داشت: منظور از مردم، «مخاطبان، خدمت گیران در معنای عام وهمه مردم» است؛ از هر رنگ و قومیت و مذهب و با هر تفکر و سلیقه ای که باشند. واژه «عمومی» در «نهاد کتابخانه های عمومی کشور» نیز دارای همین معناست؛ بنابراین، مردم حتی اگر همه آنان هیچگاه به کتابخانه مراجعه نکنند، مصرف کنندگان بالقوّه خدمات کتابخانه ای به شمار می آیند؛ «مدیران» نیز باید برای این «همه» برنامه ریزی و سیاست گذاری کنند و «کتابداران» به عنوان رکن اصلی ارائه خدمات و تعریف برنامه ها وارائه منابع کتابخانه ای، هم باید آمادگی فکری و مهارت فردی برای ارائه خدمت به «همه گروههای سِنّی و شناختی» را داشته باشند. در این صورت است که کارکرد اجتماعی کتابخانه را تحقق بخشیده ایم. از میان این طبقه بندی پنج گانه، «منابع انسانی» سهم بسیار مهمی در اجرای این رسالت اجتماعی دارد. کتابخانه ها در صورتی به پایگاه اجتماعی تبدیل خواهند شد که این اضلاع، به صورتی همنوا، هماهنگ و منسجم و مطابق با شرح وظایف شان عمل کنند.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در بخش پایانی صحبت هایش خطاب به رییس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: به نمایندگی از جامعه ۷۵۰۰ نفری کتابداران و چند میلیونی اعضای کتابخانه های عمومی از رییس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی و دولت در توجه به موضوع فرهنگ مخصوصاً کتاب و کتابخوانی و خصوصاً کتابخانه های عمومی و کتابداران قدردانی می کنم؛ چه آنکه حضور امروز جناب آقای رییس جمهور در این نشست مهر تاییدی بر توجه عملی به این مهم می باشد. پس از سالها ما و همکارانمان در سراسر کشور دلگرم حضور مقام عالی دولت در این نشست شدیم. درخواست می کنم اهتمام دولت به تکمیل پروژه های کتابخانه های مرکزی استانها در راستای ارتقاء فاکتورهای فرهنگی هر منطقه و توسعه کتابخانه های سیار و روستایی در راستای تحقق شعار عدالت فرهنگی دولت استمرار یابد. نمی شود از کتابخانه ها به عنوان پایگاه فرهنگی و اجتماعی گفت و از همکاران زحمتکش و خدومم، یاد نکنم. کتابداران عزیزی که بی هیچ هیاهویی در امتداد گسترش، فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی تلاش می کنند و هیچ موضوعی مانع خدمت صادقانه ی آنها نگردیده.
او در انتهای سخنان خود اظهار داشت: جناب آقای دکتر رئیسی همکاران من با مشکلات معیشتی و اقتصادی جدی مواجه هستند؛ البته وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی از شروع تشکیل دولت پیگیر حل مسئله بوده اند اما نگاه عدالت محور و فرهنگ دوست حضرتعالی و خلق مهربان شما به بنده این جسارت را می دهد تا امروز و در این محفل صمیمی این درخواست را با شما مطرح نمایم و خواهش کنم با دستور ویژه تان مشکلات معیشتی این عزیزان زحمتکش در عرصه ی فرهنگ را مرتفع فرمایید تا این نهاد همچنان قدرتمند به کارهای خود به عنوان یک پایگاه مردمی و عمومی ادامه دهد.


محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم در این مراسم اظهار داشت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی یکی از دغدغه های فرهنگی رهبر حکیم و فرزانه انقلاب است. ایشان در مقام یک کتابخوان حرفه ای تاکیدات مکرری به مسئولین و متولیان فرهنگی نسبت به ترویج این معروف پسندیده در جامعه دارند و در بیانات اقشار مختلف مردم را به کتابخوانی سفارش کرده اند. گزارش ها و آمارهای رسمی منتشرشده از خانه کتاب و ادبیات ایران حاکی از آنست که به لحاظ اقتصادی و حجم تولیدات بر خلاف برخی القائات، مردم عزیز ما کتابخوان هستند. ما رتبه اول در منطقه و جهان اسلام و رتبه چهارم آسیا به لحاظ فاکتورهای کتابخانه ای، افتتاح کتابخانه های مرکزی در بعضی از مراکز استانها، توسعه کتابخانه های سیار، گسترش و ارتقای خدمات برای اقشار مختلف جامعه خصوصاً گروههای خاص، به سازی تجهیزات، گسترش خدمات فراکتابخانه ای هستیم و این امر نشان میدهد در راه درستی قرار داریم. با اینحال اساسا در کنار مسیر پیموده شده راه درازی در پیش داریم. باید تلاش بیشتری داشته باشیم تا به وضعیت مطلوب برسیم و به تاسی از رهبر ادبی و کتابخوان مان کتابخوان و کتاب دوست شویم و کتاب در متن زندگی مان قرار گیرد.
او همین طور بیان کرد: در این مراسم همکاران و همیاران ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ۱۱ سرفصل و ۳۳ بخش تقدیر خواهند شد. این انتخاب در پی ساعت ها کار کارشناسی انجام شده و دقت و عدالت در انتخاب ها مورد توجه قرار گرفته است. بعد از تشکیل کارگروه های تخصصی در ادارات مختلف، پرونده ها از داده های مختلف در سامانه های نهاد شامل سامانه مدیریت سامانه فرهنگی سامانه آموزش گردآوری شد. عملکرد کتابخانه ای و فرهنگی به همراه نقطه نظرات استان در زمینه های مختلف اعمال شد و در نهایت پرونده ها در کمیته انتخاب نفرات برتر که با حکم دبیرکل محترم منصوب شدند، مورد بررسی قرار گرفت.
دبیر هفته کتاب نهاد کتابخانه های عمومی کشور سپس از دست اندرکاران اجرای ویژه برنامه گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار قدردانی نمود.


در این مراسم، کتابخانه ها، مسئولان و کتابداران نهادی برگزیده کشور به شرح زیر معرفی شدند:
کتابخانه نهادی برتر کشوری (مسئول و کتابدار برتر)
کتابخانه علامه محمد تقی ایوانکی استان سمنان (سکینه پازوکی، زینب کمیزی )
کتابخانه ولیعصر(ع) هشتگرد استان البرز (سعیده عبدالملکی، اعظم کرمی )
مسئول برتر کتابخانه نهادی
خدیجه فتحی کلپاشا از کتابخانه شهیدان عباس زاده آمل استان مازندران
مریم مجدهادی از کتابخانه خاتم الانبیاء(ص) رشت استان گیلان
طاهره صفرپور از کتابخانه محقق العلما استهبان استان فارس
زهرا احمدیان از کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) بهارستان استان اصفهان
طیبه عبدلی مرویلی از کتابخانه ولایت ملایر استان همدان
مهناز نادری از کتابخانه ابوعلی سینا سنبل آباد استان زنجان
زهرا احمدی از کتابخانه خیام حاضرمیل استان ایلام
کتابدار برتر نهادی
کبری حیدری از کتابخانه امام باقر(ع) نظرآباد استان البرز
پروین رنجبر از کتابخانه محقق العلما استهبان استان فارس
محبوبه احمدوند از کتابخانه ولایت ملایر استان همدان
صدیقه انصاری نیا از کتابخانه شهید شیخ علی کلانتری زارچ استان یزد
کتابخانه برتر کشوری در زمینه ارائه خدمات تحویل کتاب درب محل
کتابخانه ارغوان تهران (ندا ناطقی)، استان تهران
کتابخانه علامه حلی کرج (سیده مریم امیرطزنجی)، استان البرز
کتابخانه فرهنگ آبادان (محمدعلی فرهادی)، استان خوزستان
کتابخانه برتر کارگروهی
کتابخانه امام رضا (ع) مهران (کلثوم وحیدی نیا-فاطمه بشاره صیفی-مریم گلچین)، استان ایلام
خیر برتر کشوری در زمینه سازمان ها و نهادهای حامی
مجید قاسمی، بانک پاسارگاد
کاظم قلم چی، بنیاد علمی آموزشی قلم چی
محمد مقتومی، شهردار مراغه
علی صفری، شهردار نظرآباد
میثم یاری، قاضی حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران
منبع:

1401/08/25
08:27:30
0.0 / 5
190
تگهای خبر: آموزش , ارز , ایران , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیمان سیمان