از سوی كشتی آرای تشریح شد

علل افزایش قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت

علل افزایش قیمت سکه و طلا در هفته ای که گذشت

به گزارش سیمان، یک کارشناس بازار سکه و طلا ضمن اشاره به روند صعودی قیمت سکه و طلا در بازار یک هفته اخیر، علت این مورد را افزایش قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی که پیشبینی هم نمی شد دانست و اظهار داشت: البته این را هم باید اظهار داشت که افزایش تقاضا در بازار داخل، اثر بهبود منابع ارزی کشور در قیمتها را هم خنثی کرده است.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار داشت: باوجود این که سه هفته گذشته را با نوسان خیلی کم پشت سر گذاشتیم، این هفته در ایام پایانی (چهارشنبه و پنجشنبه) تغییرات جزئی در قیمت طلای جهانی صورت گرفت که سبب افزایش به طور متوسط چهار دلاری هر اونس طلا شد و آنرا به ۱۶۶۲ دلار رساند؛ این در حالی بود که پیشبینی می شد، قیمت اونس جهانی درحال کاهش است. معادلات سیاسی جهانی سبب شد که این تغییرات ایجاد شود و مجدد قیمت جهانی طلا روندی صعودی به خود بگیرد.
این کارشناس بازار سکه و طلا افزود: از طرف دیگر با توجه این که منابع ارزی کشور رو به بهبود بود و طی سه هفته اخیر، شاهد کم نوسان بودن و ثبات نسبی نرخ ارز بودیم، قیمت سکه و طلا در داخل هم کم نوسان بود، اما همانطور که اشاره شد، طی دو روز پایانی هفته، تقاضا برای خرید ارز، سکه و طلا با افزایش همراه شد و نرخ ارز مجدد به کانال ۳۳ هزار تومان صعود کرد. همین مبحث تأثیر خویش را بر روی قیمت سکه و طلا گذاشت.

بهای سکه ۳۰۰ و طلا ۲۴ هزار تومان تقویت شد
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران اشاره کرد: بر مبنای آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه)، قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۳۰۰ هزار تومان افزایش هفتگی به ۱۵ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم با همین میزان افزایش (۳۰۰ هزار تومان) نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات پایانی هفته ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیدند.
وی ادامه داد: نیم سکه با ۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته، هشت میلیون و ۱۷۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. در آخرین معاملات هفته، ربع سکه پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی بانک مرکزی سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دادوستد شدند که به ترتیب ربع سکه ۵۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرده اند.
این کارشناس بازار سکه و طلا در ارتباط با تغییرات قیمت طلا در این هفته هم اظهار داشت: قیمت هر مثقال طلا ۱۷ عیار با نوساناتی که به سبب تغییرات قیمت اونس جهانی و نرخ ارز داشت، به پنج میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به ازای هر مثقال رسید که به نسبت ابتدای هفته ۱۰۰ هزار تومان افزایش داشته است. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم با ۲۴ هزار تومان افزایش قیمت به نسبت ابتدای هفته در آخرین معاملات روز گذشته، یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان قیمت داشت.
کشتی آرای اشاره کرد: نرخ ارز همانطور که اشاره شد، از کانال ۳۲ هزار تومان به کانال ۳۳ هزار تومان صعود کرد. یکی از دلایل این صعود، افزایش تقاضا بود؛ در این هفته شاهد صف بندی ها مقابل صرافی ها برای خرید ارز بودیم که تأثیر خویش را گذاشت. روز گذشته هر دلار در بازار به ۳۳ هزار و ۵۰ تومان افزایش پیدا کرد که به طور متوسط افزایش قیمت ۳۹۰ تومانی را تجربه کرده است.

حباب سکه به ۲ میلیون تومان رسید
نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، اشاره کرد: در مجموع میتوان گفت بازار سکه و طلا بازار آرامی است البته افزایش تقاضا وجود دارد؛ بنا بر این هم سکه ها همچنان دارای حباب هستند. این در حالیست که عرضه مناسب فعلاً برای انواع سکه در بازار وجود ندارد، فلذا حباب سکه درحال افزایش است. خودِ سکه هم اکنون دارای یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حباب است، اما طلای آب شده و طلای ۱۸ عیار هم دارای حباب هستند، ازاین رو اگر حباب طلا و حباب خودِ سکه را در مجموع محاسبه نماییم، هم اکنون هر قطعه سکه در محدوده دو میلیون تومان دارای حباب است. همچنان قطعات کوچکتر (نیم و ربع سکه و سکه های یک گرمی) دارای حباب بالا هستند.
او در آخر برای هفته پیش رو پیشبینی کرد: قیمت جهانی طلا تغییرات در حد دو تا چهار دلار خواهد داشت و به نظر نمی رسد که بیشتر از این افزایش داشته باشد. در هفته آتی قیمت سکه و طلا بیشتر تحت تأثیر نرخ ارز خواهد بود، ازاین رو هرگونه تحولات در بازار ارز می تواند موثر بر قیمت سکه و طلا باشد؛ البته که بنظر می رسد قیمت های فوق تا روز دوشنبه در همین محدوده باقی بماند و درصورتیکه تغییراتی رخ دهد از روز دوشنبه همزمان با بازگشایی بازار جهانی باشد.
1401/08/07
08:57:59
0.0 / پنج
357
تگهای خبر: ارز , بازار , تجربه , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان