امسال؛

طالبی ساوه با 50 درصد مصرف آب کمتر تولید شد

طالبی ساوه با 50 درصد مصرف آب کمتر تولید شد

سیمان: مرکزی معاون فنی و اجرائی جهاد کشاورزی ساوه اظهار داشت: امسال با کشت محصول طالبی به شیوه زیر پلاستیکی و آبیاری قطره ای نوار تیپ در این شهرستان، در مصرف آب تا بیش از 50 درصد صرفه جویی شد.محمودرضا خلیلی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: کار برداشت طالبی از سطح بیش از ۲۷۰۰ هکتار، اراضی این شهرستان بتازگی شروع شده و تا حدود دو ماه دیگر ادامه دارد.

وی متوسط عملکرد مزارع این شهرستان در کشت طالبی را حدود ۲۲ تن در هکتار اعلام نمود و اضافه کرد: اظهار نمود: پیش بینی می شود امسال حدود ۶۰ هزار تن طالبی از مزارع این شهرستان برداشت شود که نسبت به سال قبل تفاوت چندانی ندارد.

وی ضمن اشاره به این که شهرستان ساوه بزرگترین تولیدکننده طالبی در کشور است، اظهار نمود: کیفیت بالا و ماندگاری طولانی طالبی ساوه و نیز طعم، بو و شیرینی مطبوع، منظم بودن خطوط طالبی و عطر و بوی بهتر نسبت به سایر طالبی های تولیدی کشور باعث شده است تا آوازه طالبی ساوه در نقاط مختلف کشور و حتی جهان بپیچد.

خلیلی مهم ترین ارقام زیر کشت طالبی در ساوه را رقم ورامین و فلات عنوان نمود و اضافه کرد: بارندگی های هنگام کشت طالبی سبب می شود تا عملکرد تولید محصول تحت تاثیر قرار گیرد و امسال به علت نبود بارندگی شاخص، خسارت کمتری متوجه مزارع طالبی شد. بارش های بهاره سبب لطمه دیدن و حتی خرابی میوه تولیدی خواهد شد ولی امسال میزان خسارتی که به محصول طالبی وارد شد بمراتب نسبت به سالهای گذشته کمتر بود.

وی با اشاره افزایش قابل توجه قیمت میوه ها امسال اظهار داشت: قیمت میوه هایی نظیر هندوانه و طالبی نسبت به سایر میوه ها کمتر است و باتوجه به گرانی میوه های سردرختی، محصولاتی نظیر طالبی و هندوانه می تواند در تامین سفره میوه مردم اثرگذار باشد.

وی همین طور در ادامه، به کشت زیر پلاستیکی محصول طالبی در این شهرستان با هدف مدیریت مصرف آب اشاره نمود و اضافه کرد: افزون بر ۶۰ درصد از سطح زیر کشت طالبی این شهرستان بصورت زیرپلاستیکی و آبیاری قطره ای نوار تیپ انجام شده و مابقی نیز بصورت سنتی و غرقآبی کشت می شود.

خلیلی بیان کرد: کشت زیر پلاستیکی یک شرایط علمی در زمینه کشاورزی بوجود می آورد و از مصرف بالای آب جلوگیری بعمل می آورد. در این نوع کشاورزی شرایطی به وجود آمده است که محصول طالبی با آب قابل قبولی تولید شود.

وی بیان کرد: با کشت محصولات زراعی به شیوه زیر پلاستیکی، در مصرف آب تا بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی می شود و علاوه بر کاهش آفات و بیماریها، عملکرد تولید به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

این مقام مسئول در جهادکشاورزی ساوه در ادامه، تامین سموم برای از بین بردن آفات در صیفی جات را همچون مشکلات طالبی کاران دانست و اضافه کرد: صیفی جات از محصولاتی پرآفت در زمینه کشاورزی هستند که نیاز به استفاده از سموم دارند، اما گرانی و پائین بودن کیفیت برخی سموم سبب نارضایتی طالبی کاران شده است.

وی بیان کرد: پائین بودن کیفیت سموم به مواد اولیه آنها بر می گردد، هرچقدر کیفیت مواد اولیه بالاتر باشد اساسا سمومی که تولید می شود از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد. به کشاورزان سفارش می شود از سموم با برندهای معتبر استفاده کنند چونکه سموم تولید شده در کارخانجات مختلف از نظر قیمت و کیفیت یکنواخت نیست.

منبع:

1401/04/14
10:12:48
0.0 / 5
175
تگهای خبر: تولید , قیمت , كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان