مجمع عالی کارآفرینان و مناطق آزاد تفاهمنامه همکاری امضا کردند

مجمع عالی کارآفرینان و مناطق آزاد تفاهمنامه همکاری امضا کردند

سیمان: مجمع عالی کارآفرینان و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.به گزارش سیمان به نقل از مهر، تفاهم نامه همکاری مجمع عالی کارآفرینان و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با حضور سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و امین شاکری رییس مجمع عالی کارآفرینان کشور به امضا رسید.
در ابتدای این جلسه امین شاکری رییس مجمع عالی کارآفرینان ضمن اشاره به فرصت های اقتصادی کشور اظهار داشت: باتوجه به نامگذاری امسال و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می توانند پیشران توسعه اقتصادی کشور بوده و نقش به سزایی را در تولید، صادرات و ارتقای فناوری های در رابطه با صنایع کشور ایفا نمایند. بطور کلی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به عنوان پیشران اقتصاد درون زا و برون گرای کشور با بهره گیری از مزیت های قانونی و اختصاصی، زیرساخت مناسبی را جهت توسعه زنجیره ارزش تولید و تجارت خارجی به وجود آورده اند که به خوبی می توانند برای توسعه کسب و کارهای کارآفرینان و فعالان اقتصادی، مؤثر واقع شود.
وی اشاره کرد: برای پیشبرد اهداف و ماموریت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در امتداد افزایش میزان سرمایه گذاری، تجاری سازی ایده ها و طرح های اقتصادی باید سازوکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و ماموریت های توسعه ای آنها را متناسب با تحقق شعار راهبردی سال بازتعریف کرد. قانونگذار و دولت باید جایگاه مناطق آزاد را در اقتصاد کشور تقویت کرده و سیاست های تشویقی و حمایتی را بمنظور جلب نظر کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی متناسب با نیازهای روز بازبینی کند.
در ادامه این جلسه سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی کشور بر ایجاد فضای مناسب برای افزایش تعاملات بیشتر دولت و سرمایه گذاران اشاره نمود و اظهار داشت: امروز مشکلات ناشی از جنگ روسیه و اکراین و افزایش قیمت سوخت اقتصاد کل دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. در کشور ما هم وجود تحریم های ظالمانه، تولیدکنندگان و صادرکنندگان و کسانی که نیاز به تعاملات مالی و بین المللی دارند را نیز دستخوش این مشکلات کرده است و ریسک کارهای اقتصادی را افزایش داده است.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در انتخاب شعار سال در سالهای اخیر، گفت: مقام معظم رهبری تنها راه برون رفت را افزایش تولید ملی و افزایش GDP در کشور می دانند.
مشاور رییس جمهور همین طور از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی نام برد و اضافه کرد: امروز هرکسی در این حوزه برای ارز آوری در کشور فعالیت کند باید از آنها به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی نام برد و دولت تمام توان خودرا برای حمایت و کمک به آنها به کار گیرد.
سعید محمد در ادامه ادعای تبدیل شدن مناطق آزاد به محلی برای واردات کالا را رد کرد و اظهار داشت: سال قبل برای نخستین بار تراز تجاری صادرات و واردات کالا در مناطق آزاد به تعادل رسید و تراز کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مثبت ۱۱ میلیارد دلار شد. رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که تفاهم نامه ای با شورای عالی به امضا رساند اعلام نموده هیچ نگرانی بابت قاچاق کالا و ارز از مناطق آزاد نداریم. قاچاق کالا در جاهای دیگری مانند کوله بری و ته لنجی است که باید به آنها رسیدگی شود.
وی به عملکرد مناطق آزاد ایران در مقایسه با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دنیا اشاره نمود و اظهار داشت: در دنیا ۵ هزار و ۴۰۰ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا وجود دارد که ۷۵ درصد آنها موفق بودند و این نشان از ظرفیت خوب این مناطق است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: باید تمام تلاشمان را به کار بگیریم و فضا را برای حضور سرمایه گذاران و ذی نفعان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم نماییم.
سعید محمد به ابلاغیه اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور به دستگاه های اجرائی مستقر در مناطق آزاد کشور اشاره نمود و اضافه کرد: مطابق دستور رئیس محترم جمهور در اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه توسعه کشور در مناطق آزاد و برگزاری جلسات گوناگون با معاون حقوقی رئیس جمهور، خوشبختانه ابلاغیه اجرای این ماده قانونی برای تمامی دستگاه های اجرائی مستقر در مناطق آزاد ارسال شد و همگی مکلف به اجرای آن هستند.
تعدادی از کارآفرینان و اعضای مجمع عالی کارآفرینان نیز در این جلسه به بیان دیدگاه های خود درباب مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پرداختند.
گفتنی است در آخر این جلسه تفاهم نامه همکاری با هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضای طرفین رسید.


منبع:

1401/04/10
13:26:29
0.0 / 5
188
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان