آغاز هوشمندسازی یارانه نان و آرد در تهران

کارتخوان هوشمند در خرید نان تغییری ایجاد می کند؟

کارتخوان هوشمند در خرید نان تغییری ایجاد می کند؟

سیمان: با توجه به این که از امروز اولین مرحله طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در استان تهران شروع شده است، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در این زمینه اظهار داشت: در مرحله اولیه این طرح فقط کارتخوان های هوشمند در نانوایی ها نصب می شود و تغییری در روند فروش و قیمت نان صورت نخواهد گرفت.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، همزمان با تغییر سیاست دولت در پرداخت یارانه ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان را مطرح و اجرا کرد.
این طرح ابتدا در استان زنجان بصورت آزمایشی اجرا شد و سپس به استانهای قم، گلستان، فارس، کرمان و... رسید.
حالا نیز، استانداری تهران امروز اعلام نمود که مرحله اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در استان تهران شروع شده است.
طبق گفته معاون اقتصادی استانداری تهران، در اولین مرحله اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان در سطح نانوایی های استان تهران، ۶۸۰۰ دستگاه کارتخوان آماده شده و تحویل داده خواهد شد.
در این حوزه، محمد جلال - مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی - در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح هوشمندسازی توزیع نان اظهار نمود: فعلا روند اجرای این طرح فقط شامل نصب کارتخوان های هوشمند در نانوایی هاست و تغییری در قیمت و روند فروش نان برای مردم ایجاد نخواهد شد. فروش کیلویی نان از موضوع هوشمندسازی یارانه آرد و نان متفاوت می باشد. البته، ممکنست که در آینده این دو طرح ترکیب شوند.

فروش کیلویی نان ایده محوری دولت نیست
وی ادامه داد: ایده فروش کیلویی نان در ارتباط با برخورد با کم فروشی نانواهاست که از طرف وزارت جهاد کشاورزی مطرح گردیده است و فعلا ایده محوری دولت نیست. با نصب کارتخوان های هوشمند در نانوایی ها، عملکرد نانوایان در فروش نان به مردم بصورت سیستمی سنجیده می شود و داده های مربوط به این مساله ثبت می شود.
مشاور خاندوزی با اشاره به اینکه فاز بعدی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان به نظام آرد یارانه ای و عملکرد نانوایان مرتبط می شود، افزود: با اجرای این طرح عملکرد نانوایان در تعداد نانی که فروخته اند، سنجیده می شود. این بررسی و سنجش اینطور است که هزینه تبدیل آرد به نان و ما به التفاوت آن برای نانوا لحاظ خواهد شد. پیش از این، عملکرد نانوایان اینطور بود که آرد ارزان دریافت می کردند اما محاسبات و نظارتی بر خروجی عملکرد نانوایی ها وجود نداشت.
جلال با اشاره به اینکه با نصب کارتخوان های هوشمند عملیات تولید نانوایی ها نیز قابلیت اندازه گیری پیدا می کند، اظهار داشت: در پی اجرای این طرح، ورودی نانوا بصورت آرد و خروجی آن در قالب فروش نان به مردم مرتبط و متناسب سازی می شود. این طرح سازوکار مالی نیز دارد که پس از استقرار کامل کارتخوان های هوشمند در آینده مطرح خواهد شد.

روند خرید نان برای مردم تغییر نمی کند
وی ادامه داد: با نصب کارتخوان های هوشمند، خرید نان برای مردم تغییری نمی کند و بجای ورود مبلغ، تعداد نان خریداری شده در این کارتخوان ها وارد می شود و مبلغ نان بصورت سیستمی اعمال می شود تا اعمال قیمت های سلیقه ای از طرف نانوایان از بین برود و مدیریت قیمت نیز صورت بگیرد.
مشاور وزیر در آخر تصریح کرد: مبنای عمل نانوایان نیز همین مبلغ فعلی نان است و در صورت تغییر قیمت نان نیز، مبلغ موردنظر را استانداری با تایید سازمان حمایت در شهر تهران و سایر شهرها نهایی می کند و بصورت خودکار روی ساختار کارتخوان های هوشمند اعمال می شود.
منبع:

1401/03/30
23:48:08
0.0 / 5
337
تگهای خبر: ارز , تولید , سیستم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سیمان سیمان