رئیس اتحادیه تلفن همراه مشهد مطرح كرد

محدودیت ناگهانی واردات آیفون بازار موبایل را ملتهب کرد

محدودیت ناگهانی واردات آیفون بازار موبایل را ملتهب کرد

به گزارش سیمان خراسان رضوی رییس اتحادیه خدمات تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی مشهد اظهار داشت: اعلام محدودیت یک شبه واردات آیفون موجب التهاب در بازار موبایل شد که این مساله برای ما هم سوالاتی را به وجود آورده که هنوز پاسخی از متولیان امر دریافت نکرده ایم.احسان الدین تقی زاده در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به انتشار خبر محدودیت واردات آیفون به ایران اظهار نمود: از ۲۶ اردیبهشت اعلام گردید تا ۳۱ اردیبهشت ماه ثبت سفارش آیفون در سایت سامانه جامع تجارت بسته شده است. در واقع قرار بود از شنبه هفته اخیر این مورد برطرف شود اما از همان روز اعلام گردید آیفون جزو کالاهای گروه ۲۷ است که کالاهای این گروه ممنوعه است که ثبت سفارش نمی گردد. در واقع سامانه برای ثبت آیفون بسته شده است. حتی کالاهایی که پیشتر ارز آن از دولت خریداری شده بود و در گمرک است، اجازه ترخیص دارد اما امکان ویرایش ندارد.

وی اضافه کرد: تبعات این تصمیم را از روز گذشته در بازار شاهد می باشیم. وزارت خانه و اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بعنوان متولی سامانه تجارت هیچ ابلاغیه ای در این خصوص در اتوماسیون اداری به اتحادیه ها اعلام نکردند و به شکلی این تصمیم یک شبه صورت گرفت. این تصمیم تبعات زیادی خصوصا در قیمت ها بوجود آورده و به زحمات چند ساله برای حذف قاچاق هم لطمه می زند.

ممنوعیت واردات آیفون باردیگر کالاهای قاچاق را توسعه می دهد

تقی زاده ضمن اشاره به اقدامات سالهای اخیر در حوزه واردات گوشیهای تلفن همراه اظهار داشت: سالیان سال زحمت کشیدیم قاچاق کالاها حذف شود. در همین راستا در بازار موبایل هم با کالای قاچاق برخورد جدی می شد ولی با این اتفاق باردیگر مسئله کالای قاچاق اوج می گیرد چون علیرغم انسداد سامانه تجارت برای ثبت سفارش آیفون سایت مسافرتی فعال است و موبایل ها به صورت مسافری می تواند وارد کشور شود.

وی درباره وضعیت بازار موبایل از ۲۶ اردیبهشت ماه تا کنون خاطرنشان کرد: فروشنده های خرده فروش در سطح بازار گوشیهای خویش را در این زمان فروخته اند و برخی مصرف کنندگانی هم که نیازی به کالا نداشتند، به بازار ورود و مبادرت به خرید کالا کرده اند. این هجوم به بازار التهابی را بوجود آورده که به تبع آن احیانا شاهد افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی خواهیم بود چونکه الان مصرف کنندگانی که کالاها را خریداری نموده بودند، برای فروش کالاهای خود وارد بازار شده اند.

رئیس اتحادیه موبایل فروشان مشهد خاطرنشان کرد: اگر مقرر است در بخش کلان اقتصادی تصمیم هایی اتخاذ و قوانینی وضع شود، ما با آن مخالفتی نداریم اما مسئله ما این است که روند اتفاق ها و تصمیمات به صورت درست، کارشناسی و اصولی صورت گیرد. اگر مقرر است تصمیمی اجرایی شود، لازم است در مورد آن مباحث کارشناسی صورت بپذیرد. مثلاً برای همین طرح می شد یک بازه زمانی ۲ ماهه در نظر گرفت و به صورت آرام به مبحث ورود کرد تا ناگهان بازار گرفتار التهاب نشود. متاسفانه در اجرای این طرح حتی اتحادیه ها و اصناف هم بی اطلاع بودند. حال اگر بناست این ممنوعیت ها از گوشی آیفون شروع و به سایر محصولات مانند سامسونگ و... ختم گردد، چنین تصمیماتی لازم است به صورت علمی و کارشناسی اجرایی شود.

تقی زاده افزود: در گذشته و در اجرای طرح رجیستری موبایل به علت این که با کارشناسان و دستگاههای متولی و اجرایی مشورت و کارشناسی انجام شده بود، مبحث به صورت مدیریت شده پیش رفت تا التهابی در بازار ایجاد نشود. در اجرای آن طرح بسیاری از پیشنهادات و راهکار ها از سوی اتحادیه موبایل مشهد بیان شد و بعد از بحث های کارشناسی بود که طرح رجیستری صورت گرفت. اجرای آن طرح التهاب چندانی در بازار ایجاد نکرد اما در ماجرای محدودیت واردات آیفون بسیاری از مسائل برای ما هم ایجاد سوال کرده است. بعنوان مثال چرا ثبت سفارش آیفون در سامانه تجارت مسدود است ولی سامانه سفارش مسافری آن فعال است. باید صحبت ها و علل متولیان را بشنویم که چرا چنین طرحی اینطور اجرایی شده است. از بامداد یکشنبه هم نامه هایی را مرقوم و به مسؤلان ارسال کرده ایم تا علل اجرای این تصمیم را متوجه شویم.

وی در پاسخ به سوالی درباره ارتباط ممنوعیت واردات آیفون با ممنوعیت واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار اظهار داشت: هم اکنون و در اجرای این طرح مبحث گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار مطرح نیست چون که حالا گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار سامسونگ و دیگر برندها ثبت سفارش می شود و مشکلی برای واردات آن به وجود نیامده است.

تقی زاده ضمن اشاره به آگهی های نجومی قیمت های گوشیهای آیفون در نرم افزارهای فروش کالا بیان نمود: مصرف کننده هایی که کالاهایی را در ایام گذشته خریداری نموده بودند، حال برای فروش آن اقدام نموده اند و در این شرایط مبالغ اعلامی برای فروش در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته و آنها قیمت گذاری می کنند. متاسفانه با چنین تصمیماتی باردیگر به مسئله توسعه کالای قاچاق، ورود گوشی آیفون به صورت مسافری و... خواهیم رفت. باید توجه داشت امروز تلفن همراه یک کالای لوکس نیست بلکه یک وسیله مصرفی بشمار می رود. هم اکنون عموم مردم با گوشیهای همراه در ارتباط هستند. شاید روزی گفته می شد تلفن همراه کالای لوکس است و عده خاصی در جامعه از آن استفاده می نمایند اما امروز گوشی هوشمند کالایی عمومی و مصرفی است. از سوی دیگر مردم علاقمند به خرید گوشیهای آیفون هستند و نمی توانیم این علاقه را از مردم بگیریم؛ ازاین رو آنان به انحای مختلف کالای مورد نیاز خویش را تهیه می کنند. بعنوان نمونه گوشی از دوبی خریداری می شود و به صورت مسافری به کشور وارد می شود.

وی تصریح کرد: در وضعیت کنونی شرایط بگونه ای شده که قیمت گذار کالاها واحدهای صنفی و واردکننده ها نیستند بلکه کسانی قیمت گذاری می کنند که با سفر خود به کشورهای دیگر گوشی خریداری و آنرا وارد کشور می کنند. اگر این تصمیم به صورت کارشناسی اجرایی می شد، شاهد این نبودیم که این روزها مبحث خرید پاسپورت های مردم باردیگر داغ شود. ما همیشه با قاچاق و متضرر شدن مصرف کننده نهایی مخالف بوده ایم. اتحادیه ها دنبال این هستند که کالاها با قیمت مناسب به صورتی که بتوان روی آن نظارت و از آن حمایت داشت، به دست مصرف کننده برسد اما با اجرای یک شبه این طرح کنترل از دست اتحادیه ها خارج می شود.

رئیس اتحادیه خدمات تلفن همراه و تجهیزاتی مشهد ضمن اشاره به روند ممنوعیت واردات خودرو به ایران اظهار داشت: هم اکنون خیلی از واحدهای صنفی تلفن همراه در حوزه تخصصی آیفون و تعمیرات آن فعالیت می نمایند که بسیار مجرب هم هستند و این ممنوعیت کسب و کار آنها را تحت الشعاع قرار می دهد. برای مثال در مقطعی شاهد ممنوعیت ورود خودرو به کشور بودیم که عملا جایگزینی هم برای آن به وجود نیامد و خودرو های تولید داخل بعنوان جایگزین تعریف شد که حالا دستگاههای دولتی و... هم به وضعیت آنان معترضند. در مجموع با ممنوعیت واردات خودرو های خارجی خودرو های داخلی بدون کیفیت وارد بازار شد که مشکلات فراوانی برای مردم ایجاد کرد.

منبع:

1401/03/02
22:24:37
0.0 / 5
211
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سیمان سیمان