در گفت وگو با سیمان عنوان شد

پیشنهاد حذف یارانه انرژی فولاد و پتروشیمی

پیشنهاد حذف یارانه انرژی فولاد و پتروشیمی

به گزارش سیمان معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک پیشنهاد کرد که در ادامه اصلاحات اقتصادی دولت، یارانه انرژی واحدهای صنعتی بزرگ که فقط افراد خاصی از آن بهره مند می شوند حذف شود و اظهار داشت: همینطور در زمینه اصلاح نظام یارانه کالاهای اساسی باید افزایش قیمت کالاهای دیگر ناشی از افزایش قیمت چهار قلم کالای اساسی، بررسی و محاسبه و به یارانه جدید اضافه شود و علاوه بر آن مبلغ یارانه در سالهای آینده متناسب با نرخ تورم تغییر کند.


محمد صادق محمدیاری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه عمدتا انحراف یارانه های غیرمستقیم زیاد است و در دنیا هم به سمت یارانه های مستقیم حرکت کرده اند که جامعه هدف مشخص دارد، خاطرنشان کرد: دولت باید پس از حذف ارز دولتی، به مرور و پس از ایجاد ثبات در جامعه، در دراز مدت و میان مدت به سمت اصلاح یارانه انرژی صنایع بزرگ مثل فولاد و پتروشیمی حرکت نماید.
به قول وی هم اکنون بخش اعظمی از انرژی در اختیار این صنایع بزرگ است که از قبل همین یارانه انرژی خودشان را سودده نشان می دهند و مدیران و اعضای هیئت مدیره آنها با سودی که در صورت های مالی شان نمایش داده می شود، هر سال پاداش های گزاف دریافت می کنند. این در شرایطی است که بخش اعظمی از این سود ناشی از انرژی تقریباً مجانی است که دولت در اختیار آنها قرار می دهد.
معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با اشاره به اینکه انرژی متعلق به همه مردم است، خاطرنشان کرد: اما سهامداران و مدیران شرکتهای خاصی از این انرژی بهره مند می شوند. ازاین رو گام بعدی در جهت برنامه های اقتصادی دولت یا جراحی اقتصادی احتمالاً همین یارانه انرژی به صنایع بزرگ باشد که حتما باید پیگیری شود.
وی با اشاره به اینکه در این روش هم بخش کوچکی از جامعه از یک رانت بزرگ برخوردار می باشند، خاطرنشان کرد: شرکتهای صنعتی بزرگ با دریافت انرژی حدودا رایگان، کالای خویش را به سادگی صادر و در داخل هم به قیمت آزاد در بورس عرضه می کنند. اما مردم که انرژی متعلق به آن هاست متضرر می شوند. قطع یارانه انرژی شرکتهای صنعتی بزرگ و واقعی سازی قیمت انرژی برای آنها، آورده مهمی برای دولت و مردم خواهد داشت. در چنین شرایطی میتوان برآورد کرد که آیا واقعا این شرکتهای بزرگ سودده هستند یا بخاطر دریافت انرژی مجانی خودشان را سودده نشان می دادند.
محمدیاری در ادامه ضمن اشاره به حذف ارز دولتی برای کالاهای اساسی، اظهار نمود: علت اصلی تخصیص ارز دولتی این بود که کالاهای اساسی با نرخ پیش از افزایش دلار در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد، اما در عمل به جای این که این ارز باعث گشایش امورات مردم شود، باعث گشایش مسیرهای فساد و تخلف شد. بر این اساس به جای این که مردم از مزایای ارز ترجیحی بهره مند شوند، افرادی که مسیرشان دلالی در اقتصاد بود، سود اصلی را بردند.
عضو هیئت مدیره صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با اشاره به اینکه چند نرخی بودن یا ایجاد سهمیه منافذی برای رانت جویان و دلالان ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: انحراف از زمان تخصیص ارز ترجیحی تا وقتی که به مصرف کننده نهایی برسد وجود داشت. یعنی در زمان انتخاب افراد وارد کننده کالاهای اساسی که گاها با رانت انتخاب می شدند تا خرید کالاهای دیگر به جای کالاهای اساسی، عرضه به قیمت آزاد به تولیدکنندگان و حتی فروش از جانب تولیدکننده در بازار آزاد و در نهایت فروش به قیمت بالاتر از نرخ تعیین شده با ارز ترجیحی به مصرف کننده نهایی همه گرفتار انحراف بود. از سوی دیگر افرادی که مصرف بیشتری داشتند، در عمل یارانه بیشتری دریافت می کردند.
البته به قول وی افزایش قیمت چهار قلم کالای اساسی که اخیراً اعلام شده، حتما روی کالاهای دیگر هم که این چهار قلم در تولید آنها سهم دارد، تأثیر خواهد داشت. ازاین رو باید افزایش قیمت کالاهای دیگر بررسی و محاسبه شود تا به این یارانه جدید اضافه و به حساب خانوارهای هدف واریز شود. مردم نباید فشار ناشی از این تصمیمات را بیشتر از این متحمل شوند.
معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با اشاره به اینکه اگر دولت در این مرحله نتواند با بررسی همه جانبه و جبران فشار ناشی از حذف ارز دولتی، اعتماد مردم را جلب نماید، نمی تواند تصمیمات بعدی را اجرایی کند و طرح در دراز مدت شکست می خورد، خاطرنشان کرد: همینطور رقم یارانه باید همراه با تورم به روز رسانی شود و نکته اصلی یارانه مستقیم همین است. در غیر این صورت مشکل هدفمندسازی یارانه ها در دوره قبلی، یعنی ثابت ماندن میزان یارانه، تکرار می شود. اگر یارانه قبلی به روز رسانی شده بود شاید نیازی به اجرای طرح جدید و تحمل فشار از جانب بخش اعظمی از جامعه نبود.
منبع:

1401/03/01
11:41:23
0.0 / 5
366
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیمان سیمان