قاچاق چوب با هوشمندسازی پایش به حداقل می رسد

قاچاق چوب با هوشمندسازی پایش به حداقل می رسد

سیمان: رئیس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: برای درختان باارزش جنگلی زاگرس در سطح نزدیک به 50 هکتار در استان کرمانشاه، شناسنامه الکترونیکی صادر شد.به گزارش سیمان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حمیدرضا سلیمانی طرح شناسنامه دار کردن الکترونیکی درختان جنگلی را کم هزینه و اقتصادی خواند و اضافه کرد: این طرح برای اولین بار با هدف حمایت و صیانت از درختان باارزش جنگلی زاگرس از گونه بلوط در مقابل آفات و بیماریها و لطمه های غیرطبیعی همچون قطع احتمالی درختان در استان کرمانشاه ظرف یک ماه به اجرا درآمد.

وی گفت: در این طرح با بهره گیری از فناوری RFID و نصب تراشه های الکترونیکی در تنه درختان، اطلاعاتی شامل نام، گونه، ویژگی، موقعیت مکانی و ابعاد درختان جنگلی در بانک اطلاعاتی ذخیره و توسط کارشناسان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یا همیاران طبیعت بصورت هفتگی یا ماهانه رصد می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه تعدادی از گونه های جنگلی کهنسال برای ما ارزش ژنتیکی، اجتماعی و فرهنگی دارند، اشاره کرد: اینگونه های باارزش در مناطق زاگرس و جنگل های مانگرو در نوار ساحلی جنوب کشور در معرض خطرند و می توان با بهره گیری از فناوری RFID و پایش از آنان در مقابل لطمه ها، صیانت کرد.

رییس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: در فاز دوم می خواهیم استفاده از فناوری RFID را به لحاظ کمی و کیفی گسترش دهیم که در این صورت هم نصب تراشه ها در تنه درختان در سطح بیشتری از اراضی جنگلی انجام می شود و هم با تکمیل این فناوری به سایر فناوری ها نظیر ارتباطات بی سیم و ماهواره، عملیات رصد و پایش بصورت هوشمند صورت می گیرد و دخالت عامل انسانی در ضبط، ثبت و رصد درختان کمتر می شود.

وی اظهار داشت: برای به کارگیری تکنولوژی های جدید مانند فناوری ماهواره ای در پایش هوشمند درختان جنگلی از توان و ظرفیت های داخلی نظیر شرکتها و مجموعه های دانش بنیان بهره خواهیم برد و دراین زمینه با چند شرکت دانش بنیان وارد مذاکره شده ایم.

سلیمانی در همین حال رصد و پایش پروسه حمل چوب در کشور و جلوگیری از قاچاق چوب را یکی از مزیت های هوشمندسازی رصد و پایش درختان جنگلی عنوان نمود و اذعان داشت: با هوشمندسازی و استفاده از فناوری های ماهواره خطاهای انسانی، عدم شفافیت، تخلف ها و قاچاق در پروسه حمل چوب به حداقل خواهد رسید.

وی در عین حال اظهار داشت: اجرای طرح صدور شناسنامه الکترونیکی و پایش درختان باارزش در جنگل های هیرکانی و ارسباران نیز از برنامه های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است.

منبع:

1401/01/24
13:37:04
0.0 / 5
299
تگهای خبر: ارز , تكنولوژی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان