مهر خبر می دهد؛

بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد

بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی از مطالبات بالای ایرلاین ها از برخی دستگاه ها بابت فروش بلیت های تکلیفی اطلاع داد.مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پروازهای قط در طول جام جهانی اظهار داشت: انجمن شرکتهای هواپیمایی جلساتی را با برخی مسؤلان وزارت گردشگری داشته اند؛ این وزارت با طرف قطری برای جذب توریست به ایران در طول برگزاری جام جهانی هماهنگی هایی داشته اند از آنجاییکه از یک سو مسابقات جام جهانی در قطر با فاصله برگزار می گردد و از طرفی، جاذبه های گردشگری قطر محدود است، بنابراین امکان دارد برخی مسافران به این کشور مایل به بازدید از جاذبه های گردشگری ایران باشند؛ کشور ما هم ظرفیت های گردشگری زیادی دارد و مسافران به قطر می توانند از این فرصت از جزایر کیش و قشم و همینطور دیگر مقاصد گردشگری مانند تهران، شیراز و اصفهان بازدید نمایند.
ایرلاین های ایرانی آماده انتقال بخشی از ناوگان خود به پروازهای جام جهانی
وی اضافه کرد: شرکتهای هواپیمایی ایرانی هم اعلام نمودند که در این بازه زمانی جام جهانی که اواخر آبان و اوایل آذر ماه است، از آنجاییکه فصل کم تقاضا (Low Season) در پروازهای داخلی است، تمایل دارند تا بخشی از ناوگان خویش را به پروازهای قطر منتقل کنند و در این بازار فعالیت کنند؛ البته محدودیت هایی در این رابطه وجود دارد که تهیه ویزا برای علاقه مندان به سفر به ایران همچون آنهاست؛ وزارت خارجه شرایط و مقررات دریافت ویزای ایران را مقرر است بگونه ای تنظیم کند که گردشگران به سادگی به ایران بیایند.
اسعدی سامانی درباره لغو روادید ایران در روزهای جام جهانی خاطرنشان کرد: مقرر است برای متقاضیان سفر به ایران از مبدأ قطر، رفع محدودیت صورت گیرد و افراد بتوانند به سادگی ویزای ایران دریافت کنند؛ اگر این شرایط فراهم گردد، امکان افزایش پرواز شرکتهای هواپیمایی داخلی میان ایران و قطر وجود دارد.
ایرلاین های قطری هفته ای ۳۶ پرواز به ایران دارند اما پروازهای ایرلاین های ایرانی بسیار محدود است
دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی خاطرنشان کرد: هم اکنون امکان برقرار هفته ای ۳۶ پرواز میان ایران و قطر وجود دارد و ایرلاین های ایرانی می توانند هفته ای ۳۶ پرواز به دوحه و شرکتهای قطری هم هفته ای ۳۶ پرواز به شهرهای مختلف ایران داشته باشند ولی به علت تقاضای کمی که وجود دارد، ایرلاین های ایرانی از همه ظرفیت خود استفاده نمی کنند؛ اما قطری هم هفته ای ۳۶ پرواز خویش را انجام می دهند. با این وجود ظرفیت تقاضای سفر به ایران در روزهای جام جهانی وجود دارد تا بتوانند وارد ایران شوند. برنامه ریزی مورد نظر انجام شده و با وزارت گردشگری و سازمان هواپیمایی مذاکرات و هماهنگی هایی داشته ایم؛ احتمال رفع محدودیت تعداد پروازها میان دو کشور در روزهای جام جهانی وجود دارد.
بنیاد شهید بدهی های خود به ایران ایر را پرداخت نکرده است
وی درباره بلیت های تکلیفی ایرلاین ها تصریح کرد: رقم مطالبات ایرلاین ها از دستگاههای مختلف بابت بلیت های تکلیفی، بالاست؛ بعنوان مثال بر مبنای قانون جامع ایثارگران، شرکتهای هواپیمایی مکلف به اعطای بلیت نیم بها به ایثارگران شده است؛ در همین قانون هم آمده باید بنیاد شهید و امور ایثارگران، مابه التفات قیمت واقعی و نرخ پرداختی از جانب ایثارگران را جبران کند.
اسعدی سامانی افزود: تنها شرکتی که در این حوزه اقدام نموده، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) است که مبالغ مورد مطالبه ایران ایر هنوز پرداخت نشده است. ایران ایر این آمادگی را دارد تا در صورتیکه بنیاد شهید بدهی های خویش را پرداخت کند، کماکان به ایثارگران خدمت رسانی کند.
آئین نامه فروش بلیت نیم بها به ایثارگران و معلولان باید تدوین شود
وی درباره تکلیف ایرلاین ها به پرداخت بلیت نیم بها به معلولان بر مبنای قانون بودجه سال جاری اظهار داشت: باید آیین نامه اجرایی آن تهیه شده و دستگاهی که مقرر است مابه التفاوت نرخ واقعی و یارانه ای بلیت هواپیما را بر عهده بگیرد، تعیین شود. همینطور مکانیزم مشخصی هم لازم است تدوین شود تا افراد مشمول دریافت بلیت نیم بها شامل معلولان و ایثارگران به شرکتهای هواپیمایی جهت عرضه بلیت نیم بها معرفی شوند.
قانون بودجه ۱۴۰۱ درباره بلیت های یارانه ای پروازها چه می گوید؟
بر اساس بند «خ» تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ عوارض آزادراه هایی که بعد از دوران مشارکت به دولت واگذار شده است ۱۰ درصد افزایش می یابد و منابع حاصله به صورت ماهانه به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود؛ تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان از این مبالغ واریزی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می گیرد تا جهت تهیه بلیت نیم بهای سامانه های برون شهری هوایی، ریلی و دریایی دولتی و عمومی هزینه شود.
گفتنی است در این بند از قانون بودجه، در مورد تفکیک میان عرضه بلیت نیم بها به سفرهای داخلی یا خارجی صحبتی به میان نیامده است.


منبع:

1401/01/23
21:53:29
0.0 / 5
183
تگهای خبر: ایران , بازار , عرضه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان