استاندار خراسان رضوی:

اقتصاد خراسان رضوی بصورت قرارگاهی مدیریت می شود

اقتصاد خراسان رضوی بصورت قرارگاهی مدیریت می شود

به گزارش سیمان خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: بنای ما این است که در حوزه های دامداری، کشاورزی، صنعتی و زیرساختی بصورت قرارگاهی عمل کنیم؛ پس با فعال شدن این قرارگاه ها جریان اقتصادی استان از یک نقطه مرکزی هدایت و راهبردگذاری ها و هماهنگی های بین بخشی در سطح استان صورت خواهد گرفت و روند خدمات دهی به فعالان اقتصادی در بخش های مختلف مدیریت می شود.یعقوبعلی نظری بامداد امروز، هفت بهمن، در دیدار با رییس قوه قضائیه با فعالان اقتصادی خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان اظهار نمود: ما با بخش خصوصی به این جمع بندی رسیدیم که برای رفع مشکلات نیاز به یک قرارگاه حمایت و پشتیبانی از کارهای اقتصادی در سطح استان هستیم. مقرر شده در دهه فجر از حدود هشت قرارگاه رونمایی شود.

وی اضافه کرد: در این حدود سه ماهی که من افتخار خدمت گذاری در خراسان رضوی را پیدا کرده ام، بیش از پیش به این باور رسیدم که ظرفیت های خوبی در این استان برای توسعه کارهای اقتصادی وجود دارد. وجود مضجع امام رضا(ع) بعنوان یک منبع معنوی در این استان و مشهد، برکات زیادی دارد.

نظری با اعلان اینکه ما موضوع زیارت را از همان اول پیگیری کردیم، اظهار داشت: اقتصاد زیارت برای ما موضوع بسیار مهمی است و باید بتوانیم زمینه زیارت ارزان، آسان، سریع و عمومی را برای مسلمانان داخل و خارج از کشور فراهم نماییم چونکه حضور زوار در این استان و شهر برای توسعه اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به هم مرز بودن خراسان رضوی با ۲ کشور خارجی عنوان کرد: بدین سبب خراسان رضوی در حوزه اقتصاد و تجارت می تواند بسیار نقش آفرین باشد. ما از این استان طی ۹ ماه گذشته حدود ۲ میلیون تن صادرات داشتیم که حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آورده و ارزش این صادرات بوده است. هم اکنون خراسان رضوی قریب به ۶۴ ماده معدنی در اختیار دارد و برای حدود ۱۰۰۰ معدن در این استان پروانه صادر شده که حدود ۵۰ درصد آن فعال است.

نظری با اعلان اینکه این استان تولیدکننده اول گوشت کشور به شمار آمده و در حوزه کشاورزی نیز درحال تولید ۲۵ درصد از غذای کشور است، اظهار داشت: خراسان رضوی در زمینه صنایع قریب به ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی و ۵۴۰۰ واحد صنعتی در اختیار دارد که البته تعداد کمی از آن راکد است. تلاش می نماییم که این واحدها از وضعیت رکود بیرون رود.

وی با اعلان اینکه خراسان رضوی ظرفیت انرژی بادی بسیار خوبی دارد، افزود: کریدور خواف از معدود کریدورها در سطح دنیاست که می تواد به شکل گسترده برای ما تولید انرژی کند. همین طور هم اکنون حدود هفت میلیون راس دام سبک در استان ما موجود است که در تلاشیم با همین شرایط خشکسالی و قیمت نهاده های دامی، بتوانیم دامداری را مقرون به صرفه تر دنبال نماییم.

استاندار خراسان رضوی با اعلان اینکه متاسفانه ما چند مشکل اساسی جهت استفاده از این ظرفیت ها داریم که به دنبال حل آن هستیم، افزود: ما درحال ایجاد فضایی مثبت در سطح استان با هدف تقویت جریان کارکرد اقتصادی بخش مردمی و خصوصی هستیم و به این باور رسیده ایم که اگر جریان مردمی در هر عرصه ای فعال شود و دستگاه های دولتی در خدمت آنها قرار گیرد، مشکلات حل خواهد شد. بدین سبب با همکاری فعالان بخش خصوصی ارتباط خوبی برقرار شده و از آنها درخواست کرده ایم کارهای خودرا گسترش دهند.

نظری اضافه کرد: عدد رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ در سطح کشور هشت درصد تعیین شده که سهم استان برای دستیابی به این رشد ۷.۲ درصد تعیین شده است. برمبنای بررسی های ما و با همتی که بخش خصوصی دارد، امیدواریم این عدد محقق شود و منابع مورد نیاز خودرا برای رسیدن به این هدف معین کرده ایم. سهم عمده ای از این برنامه ریزی ها متعلق به نقش آفرینی بخش خصوصی است.

منبع:

1400/11/07
23:15:19
0.0 / 5
378
تگهای خبر: ارز , بخش خصوصی , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان