معاون وزیر راه:

۲ طرح مسکن ملی و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند

۲ طرح مسکن ملی و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند

به گزارش سیمان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: با مصوبه شورایعالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده بامداد امروز چهارشنبه ۱۰ آذر در برنامه شبکه یک تلویزیون با بیان این مطلب که بیشتر از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند بخشی از فعالیتهای وزارت خانه در مورد خانه دار کردن مردم و اجرای قانون جهش تولید مسکن را شرح داد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که با مصوبه شورایعالی مسکن، طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن در هم ادغام شدند، اظهار داشت: ادغام طرح ملی مسکن در نهضت ملی مسکن با این هدف انجام شد تا همه ثبت نام شدگان از مزایای یکسان برخوردار باشند. در مجموع در این دو طرح که الان ادغام شدند بیشتر از ۳.۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کردند.
معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که در دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن، متقاضیان در ۵۴۰ شهر امکان ثبت نام را یافتند، اعلام نمود: با شرایط جدید ثبت نام و تسهیل در فرآیند آن این امیدواری وجود دارد که میزان مشارکت بالا برود.
محمودزاده در مورد شرایط ثبت نام برای متقاضیان نهضت ملی مسکن اظهار داشت: پیشتر بانوان خودسرپرست بالای ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی، نخبگان علمی امکان ثبت نام را داشتند که با مصوبه دولت الان آقایان مجرد بالای ۴۵ سال سن و بیماران خاص هم امکان ثبت نام را یافته اند. همینطور دولت سیزدهم برای آنکه بتواند در جهت افزایش ازدواج و جمعیت فعالیت ویژه ای انجام بدهد به وزارت راه و شهرسازی تکلیف کرده است تا شرایط ثبت نام برای سایر مجردان را هم فراهم آورد که جزئیات آن بعدها اعلام می شود.
احتمال تمدید زمان ثبت نام نهضت ملی مسکن
وی در مورد مهلت ثبت نام هم اعلام نمود: الان مهلت ثبت نام تا ۱۵ آذر اعلام شده است که درصورتیکه تقاضایی وجود داشته باشد، تمدید خواهد شد چونکه بنا نداریم تا صف انتظار برای مسکن ایجاد شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که اراضی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن تأمین شده است، اظهار داشت: در هیچ شهری اگر تأمین زمین انجام نشود ثبت نام مجددی نخواهیم داشت. بخشی از اراضی شناسایی و تأمین شده برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن که بخشی متعلق به وزارت راه و شهرسازی و بخشی متعلق به سایر دستگاه هاست، آن تعدادی که متعلق به سایر دستگاه هاست در مرحله تغییر کاربری، الحاق به محدوده و کارهای تخصصی است که در حال انجام می باشد.
مهلت معرفی اراضی ۴ میلیون واحد مسکونی حداکثر آخر سال جاری است
معاون مسکن و ساختمان اشاره کرد: همکاران ستادی و استانی حداکثر تا آخر دیماه باید اراضی ۲ میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن را معرفی و مشکلات آنرا حل کنند و برای سقف ۴ میلیون واحد مسکونی هم زمان تعیین شده برای استان ها و ستاد حداکثر تا آخر سال جاری تعیین شده است.
محمودزاده خاطرنشان کرد: تجاربی که از طرح های قبل وجود دارد در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ملاک عمل قرار گرفته است. تمام پروژه ها در محیط های فنی و GIS جانمایی شده است. اطلاعات تکمیلی آنها هم همزمان برای دستگاههای خدمات رسان همچون وزارت نیرو، خدمات گازرسانی و … ارسال شده است تا آنها هم همزمان بتوانند برنامه ریزی های شان را انجام بدهند تا پس از اتمام پروژه های مسکونی خدمات همزمان آماده باشد.
سابقه سکونت و مالکیت خصوصی در شروط نهضت ملی مسکن اصلاح می شود
وی در مورد شرایط ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن اعلام نمود: یکی از شروط فرم ج سبز بوده است و این که متقاضیان از اول انقلاب از امکانات دولتی برای زمین و یا وام های یارانه ای استفاده نکرده باشند. همینطور تأهل و سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا و عدم مالکیت خصوصی متقاضیان از اول فرودین ۸۴ از شروط اولیه بوده است که وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است تا دو شرط از پنج شرط اولیه را اصلاح نماید.
وزارت راه سابقه مالکیت خصوصی را در شروط نهضت ملی به ۵ سال کاهش می دهد
محمودزاده افزود: اصلاح دو شرط از این شروط به وزارت راه و شهرسازی تفویض شده است که حتما صورت خواهد گرفت. ابتدا سابقه سکونت است که برای همه شهرهای کشور ۵ سال محاسبه نمی گردد بخصوص افرادی که از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک می روند زمان به ۲ تا ۳ سال تقلیل خواهد یافت. همینطور در مورد سابقه مالکیت خصوصی هم بر مبنای آیین نامه قبل باید حداقل بیشتر از ۱۶ سال مالکیت نداشته باشند که این حداکثر به ۵ سال کاهش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که در سنوات گذشته ملک مسکونی خویش را از دست داده و بر مبنای آیین نامه امکان ثبت نام نداشتند بر مبنای شرایط جدید امکان بهره مندی از طرح های حمایتی را پیدا می کنند.
وی یکی از خصوصیت های مهم این طرح را مبلغ وام و سود تسهیلات برشمرد و اظهار داشت: این طرح و تسهیلاتی که برای آن در نظر گرفته شده است بر مبنای دهک های درآمدی و توان خانوار است. برای دهک های اول تا سوم که هدف اصلی این پروژه هستند تا سقف ۸۰ درصد قیمت مسکن به وسیله تسهیلات فراهم می شود و ۲۰ درصد آورده خانوار است. همینطور ۲۰ درصد برای دهک های اول تا سوم کمک هایی است که از راه دستگاههای حمایتی به خانوارها عرضه می شود.
محمودزاده اضافه کرد: برای دهک های متوسط جامعه تسهیلات بین ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت واحد مسکونی را در برمی گیرد و مابقی آورده متقاضیان است. همینطور آورده متقاضیان در ۵ مرحله به حساب سازندگان واریز می شود.
معاون مسکن و ساختمان ضمن اشاره به این که نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است در مورد جزئیات آن اعلام نمود: تسهیلات در تهران و شهرهای جدیدی که پوشش جمعیتی تهران در آنها ثبت نام می کنند ۴۵۰ میلیون تومان، ۴۰۰ میلیون تومان در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت، ۳۵۰ میلیون تومان برای مراکز استان ها، ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرهای کشور و در روستاها تا ۲۵۰ میلیون تومان است. این تسهیلات با کارمزد ۱۸ درصد است و از جانب شورای پول و اعتبار ابلاغ گردیده است.
محمودزاده توضیح داد: برای آنکه این تسهیلات در استطاعت خانوارها باشد صندوق ملی مسکن که نهاد شکل گرفته بر مبنای قانون جهش تولید مسکن می باشد مابه التفاوت این تسهیلات را پرداخت می کند. هدف گذاری اصلی این پروژه برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد است بنابراین بخش عمده ای از سود تسهیلات بانکی توسط این صندوق ضمانت و پرداخت می شود.
مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله است
معاون وزیر راه و شهرسازی مجموع ساخت و بازپرداخت تسهیلات را ۲۰ ساله برشمرد و در مورد قیمت تمام شده واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن اعلام نمود: خودمالکان به شکل ویژه تسهیلات را به تعداد واحدی که بخواهند بسازند دریافت خواهند کرد. در بافت فرسوده با تخفیف بیشتر با هدف تشویق ساخت و ساز، مالکان در سامانه می توانند تقاضا کنند و از ۲۰ آذرماه می توانند ثبت نام کنند و با معرفی وزارت راه و شهرسازی تسهیلات را دریافت نمایند.
محمودزاده با تکیه بر این که دولت هیچ واحد مسکونی را نمی سازد و تنها نظارت و نقش حمایتی دارد، اظهار داشت: سیاست وزارت راه و شهرسازی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت این است که پلاک به واحدهای کوچک واگذار شود. ازاین رو قیمت تمام شده متفاوت می باشد. میانگین متراژ واحدهای مسکونی ۷۵ متر است.
معرفی مالکان حقوقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خالی به سازمان امور مالیاتی
وی در مورد معرفی یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به سازمان امور مالیاتی کشور و مهلت ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان اظهار داشت: در سامانه ملی املاک و اسکان دو دسته از اطلاعات وجود دارد که یکی بر مبنای قانون سال ۹۴ و دیگری بر مبنای اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم که آذرماه سال قبل به تصویب مجلس رسید، است.
خانه های خالی فصلی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود
محمودزاده خاطرنشان کرد: اطلاعات سامانه بر مبنای تغییراتی که انجام می شود به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد و این سامانه، دائمی و فصلی است. وزارت راه و شهرسازی به شکل دائمی و فصلی هر مسکنی که بر مبنای قانون بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد را به سازمان امور مالیاتی معرفی می کند.
وی خاطرنشان کرد: در اولین مرحله برای دریافت مالیات از خانه های خالی سعی کردیم تا از واحدهای حقوقی شروع نماییم تا این اطمینان برای خانوارها ایجاد شود تا در سامانه اطلاعات خود وارد کنند.


منبع:

1400/09/10
22:59:47
0.0 / پنج
869
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیمان سیمان