عضو اتاق بازرگانی تهران:

مثل گندم، به خودرو هم یارانه بدهید!

مثل گندم، به خودرو هم یارانه بدهید!

سیمان: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید دولت و تصمیم گیران در زمینه صنعت خودرو باید سرانجام به یک جمع بندی دقیق برسند که قصد دارند با این بخش چه کنند.


محمدرضا نجفی منش در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: باتوجه به تمام مشکلات و محدودیت هایی که صنعت خودرو در سالهای قبل با آن مواجه بوده، امروز زمان آن رسیده تا در نهایت به این دو راهی اختتام بدهند و دولت اعلام نماید که می خواهد با این صنعت چه کند.
وی با اعلان اینکه ادامه شرایط فعلی برای خودروسازان و قطعه سازان ممکن نیست، توضیح داد: حالا که دولت افزایش قیمت هفته گذشته را نیز کنسل کرده باید در ایام آینده مشخص نماید که با این صنعت چه خواهدنمود. آنچه که برای همه مشخص شده این است که خودروسازان با ادامه شرایط به شکل فعلی تنها زیان خواهند داد و با افزایش این زیان، قطعه سازان و سایر تولیدکنندگان این بخش نیز تحت فشار قرار می گیرند و نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
عضو اتاق تجاری تهران با تاکید بر لزوم انتخاب میان یکی از دو گزینه موجود، توضیح داد: گزینه نخست این است که دولت اعلام نماید که می خواهد به هر قیمتی که شده خودرو ارزان در اختیار مردم قرار دهد. ما چنین حمایتی را در سایر بخش ها مانند گندم نیز داریم که بطورمثال دولت هر کیلو گندم را ۷۰۰۰ تومان می خرد اما به نانوایی ۶۰۰۰ تومان می فروشد و با پرداخت یارانه قیمت نان را پایین نگه می دارد.
نجفی منش افزود: اگر دولت اصرار دارد که خودرو نیز به شکل ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد باید یک بودجه ای برای پایین نگه داشتن قیمت خودرو در نظر بگیرد. بطورمثال روی هر خودرو، ۵۰ میلیون تومان یارانه بدهد و اگر بناست در سال یک میلیون دستگاه خودرو تولید شود، ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این کار بودجه کنار بگذارد و آنرا در اختیار خودروساز بگذارد تا هم تولیدکننده بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و هم هدف مسئولان در پایین نگه داشتن قیمت خودرو محقق شود.
وی با اعلان اینکه راه دوم صدور مجوز افزایش قیمت خودرو است، بیان کرد: در وضعیت فعلی، بحث چندان بر سر سودآوری و رونق نیست بلکه خواسته نخست خروج از زیان عملیاتی است. بدین جهت اگر بنا نیست یارانه بدهند باید اجازه دهند که قیمت خودرو تا حدی افزایش یابد که خودروساز لااقل با زیان، خودرو تولید نکند و یک حاشیه سود محدود نیز به دست آورد. تصمیم گیران باید در نهایت میان این دو راه حل تصمیم بگیرند.
منبع:

1400/08/25
23:16:26
0.0 / پنج
557
تگهای خبر: ارز , بازرگانی , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان