در گزارش سیمان مطرح شد؛

اخطار نماینده مجلس نسبت به خرید ۳۰۰ میلیون دلاری ملک در ترکیه

اخطار نماینده مجلس نسبت به خرید ۳۰۰ میلیون دلاری ملک در ترکیه

به گزارش سیمان عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم خروج ۳۰۰ میلیون دلار برای خرید ملک در ترکیه را سقوط آزاد در سرمایه ملی خواند.سید البرز حسینی عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار مهر، خروج ۳۰۰ میلیون دلار برای خرید ملک در ترکیه را «سقوط آزاد در سرمایه ملی» خواند و اظهار داشت: آمارها نشان داده است نه تنها سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی در کشور اتفاق نیفتاده بلکه حجم قابل توجهی هم از کشور خارج شده که جای نگرانی دارد.
نماینده مردم خدابنده در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: طبق آمارهای بانک مرکزی، از سال ۸۴ تا ۹۹، حدود ۱۷۱ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده و متأسفانه در چند سال گذشته و در سایه بی نظارتی بانک مرکزی، حدود ۳۰۰ میلیون دلار از این سرمایه به خرید ملک در ترکیه اختصاص یافته است.
به گفته وی، نوسان قیمت ارز، مشکلات مبادلات خارجی بخصوص بالا بودن ریسک سرمایه گذاری همچون علل افزایش خروج سرمایه و کاهش سرمایه گذاری داخلی است.
حسینی اضافه کرد: این در شرایطی است که جذب سرمایه یکی از شاخصهای ارزیابی توسعه در هر کشور است و جذب سرمایه خارجی علاوه بر رونق تولید و اشتغال، به رشد توسعه متوازن در کشور هم می انجامد.
این عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه رقم خروج سرمایه از کشور معادل ۴۴ برابر بودجه عمرانی در سال ۱۴۰۰ است خاطرنشان کرد: با عنایت به میزان درآمد نفتی کشور، این رقم معادل ۱۴۰ برابر درآمد نفتی شش ماهه نخست سالجاری است.
وی اضافه کرد: کاهش ارزش پول ملی، کسری بودجه دولت، بالا رفتن خطر سرمایه گذاری، نرخ رشد اقتصادی پایین، مقررات ناکارآمد و پیچیده، فقدان مشوّق های حمایتی سرمایه گذاری و رونق ارزهای دیجیتالی در سالهای اخیر، از دیگر علل مترتّب بر این بحران است.
حسینی تاکید کرد: درصورتیکه اقدامات مؤثری در جهت اصلاح نظام حکمرانی اقتصادی در کشور حاصل نشود، اوضاع از آن چه هست هم بحرانی تر خواهد شد.


منبع:

1400/08/24
21:03:58
0.0 / 5
387
تگهای خبر: ارز , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیمان سیمان