رییس پارك فناوری پردیس خبر داد

صرفه جویی ارزی ۲۳۵ میلیون یورویی دانش بنیان ها

صرفه جویی ارزی ۲۳۵ میلیون یورویی دانش بنیان ها

رئیس پارک فناوری پردیس از ۲۳۵ میلیون یورو صرفه جویی ارزی توسط شرکتهای دانش بنیان با تولید و بومی سازی محصولات وارداتی به کشور اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن در مدت ۲۰ سال، شرکتهای فعال در پارک حدود ۳۰۰ میلیون یورو صادرات داشته اند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مهدی صفاری نیا در نشست آنلاین امروز که به مناسبت نکوداشت بیستمین سال تاسیس پارک فناوری پردیس برگزار شد، ایجاد شرکتهای فناورمحور در حوزه های مختلف تکنولوژیک را یکی از اتفاقات بزرگ در دهه هفتاد عنوان نمود و اضافه کرد: این شرکت ها در اکوسیستم و زیست بوم کشور در حالی آغاز به فعالیت کردند که هنوز زمینه پرورش و هدایت آنها در کشور وجود نداشت و این مجموعه ها با خطر شکست و ورشکستگی روبرو بودند و این دغدغه در مدیران مرکز همکاریهای فناوری شکل گرفت که بتوانند فضایی را فراهم نمایند تا این نهال های نورسی که در حوزه نوآوری بوجود آمده بودند، باغبانی شوند و به آنها کمک گردد تا بتوانند در بلندمدت به کشور خدمت رسانی کنند و محصولاتشان را وارد بازار کنند.
وی با اشاره به اینکه با این رویکرد پارک فناوری پردیس واقع در پردیس رودهن انتخاب گردید تا بنیانگزار پایلوت حرفه ای برای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان شود، تصریح کرد: بر مبنای مطالعاتی که از سال ۷۹ در مرکز همکاریهای فناوری شروع شد، سه شهر "پرند"، "هشتگرد" و "پردیس" کار مطالعاتی آنها مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت شهر پردیس برای ایجاد پارک فناوری انتخاب شد، با هدف این که محیط کسب و کار برای شرکتهای فناوری محور ایجاد شود و نیازهای پیچیده و فناوری کشور در این مرکز به کمک بخش خصوصی تامین گردد.
صفاری نیا با تکیه بر این که با ایجاد این پارک در نظر داشتیم ارتباط عملی بین حلقه صنعت و دانشگاه شکل گیرد، اظهار نمود: سال ۸۰ عملاً کلنگ راه اندازی پارک فناوری پردیس زده شد که فاز اول آن ۲۰۰ هکتار بود و پس از شروع کار، طرحی برای توسعه این پارک آماده کردیم که سال ۱۳۸۸ به تصویب هیات دولت رسید و در این مصوبه به شهر پردیس مأموریت علمی و فناوری و فرهنگی واگذار شد و این پارک نقش مهمی با مصوبه دولت در این مأموریت پیدا کرد.
رئیس پارک فناوری پردیس صدور موافقت اصولی پارک فناوری پردیس این پارک از جانب شورای گسترش وزارت علوم را در ارتباط با سال ۱۳۸۴ دانست و اظهار داشت: از سال ۸۰ پذیرش شرکتهای فناور شروع شد و نخستین شرکت دانش بنیان در سال ۸۴ ساختمان خویش را به بهره برداری رساند.
صفاری نیا ضمن اشاره به این که در سال ۸۵ مرکز رشد پارک فناوری پردیس به وجود آمد، با تکیه بر این که این مرکز برای شرکتهای نوپا شکل گرفت، خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ چشم انداز و برنامه دراز مدت پارک فناوری پردیس تصویب گردید و از سال ۹۲ اتفاقات گوناگونی رخ داد، همچون خرید اراضی فاز دوم پارک به وسعت ۱۸ هکتار، تاسیس شبکه فناوری کشورهای عضو گروه دی هشت در سال ۹۲ تصویب گردید و جایزه مصطفی (ص) هم از سال ۹۲ فعالیت اجرایی آن آغاز شد.
وی خاطرنشان کرد: از اقدامات دیگری که در سال ۹۲ انجام دادیم، دریافت مجوز پارک در حوزه پارک فناوری سلامت از وزارت بهداشت بود که فاز دو پارک تمرکز بر روی سلامت داشته باشد و هم اکنون تعداد قابل توجهی شرکت در حوزه سلامت، تجهیزات پزشکی و دارو در منظومه پارک فناوری پردیس داریم، از اتفاقات دیگری که در سال ۹۲ انجام شد هم نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری اینوتکس پایه گذاری شد که تا هم اکنون به صورت سالانه ادامه فعالیت داشته است.
راه اندازی فاز سوم پردیس برای توسعه دانش بنیان ها
صفاری با تکیه بر این که در سال ۹۳ توانستیم فاز سوم پارک را به وسعت ۲۱ هکتار به تملک خود در بیاوریم، افزود: در این سال همینطور مرکز شتابدهی نوآوری برای ساماندهی و توسعه فعالیتهای استارت آپی به وجود آمد. تا آن زمان کار رسمی و فرایندی در کشور برای پشتیبانی از حوزه استارت آپی نداشتیم و مرکز نوآوری و شتابدهی این پارک نخستین اقدام رسمی کشور برای توسعه فعالیتهای استارت آپی و زیست بوم نوآوری کشور بوده است.
وی خاطرنشان کرد: این مرکز بنیانگزار نخستین شتابدهنده های نوآوری در کشور بوده است و نخستین شتابدهنده های کشور با کمک بخشی از ایرانی ها مقیم خارج که به کشور بازگشته بودند، تاسیس شد و با این اقدام کارآفرینی به شدت توسعه یافت و هم اکنون هم شاهدیم که شتابدهنده های نوآوری و فضاهای کار اشتراکی به یکی از عناصر مهم زنجیره نوآوری کشور تبدیل گشته اند.
رئیس پارک فناوری پردیس راه اندازی کارخانه های نوآوری در سال ۹۷ در اکوسیستم نوآوری کشور را از دیگر اقدامات این پارک نام برد و افزود: قبل از آن کارخانه نوآوری در کشور نداشتیم و به همت بخش خصوصی کارخانه نوآوری "آزادی" بعنوان نخستین کارخانه نوآوری در کشور افتتاح شد و پس از آن هم کارخانه نوآوری "های وی" در نوبنیاد تهران بعنوان دومین شعبه پارک فناوری پردیس مشغول فعالیت شد و پس از آن هم ایجاد کارخانه های نوآوری تبدیل به یک برنامه برای دولت شد که در استانهای مختلف افتتاح شد تا نوآوری در کشور توسعه پیدا کند.
صفاری نیا با تکیه بر این که در سال ۱۳۹۹ فاز چهار پارک فناوری پردیس به مساحت ۳۱ هکتار به این پارک افزوده شد، اضافه کرد: در فاز ۴ پارک فناوری پردیس به حدود ۹۰ هکتار در ابعاد فیزیکی و توسعه پارک فناوری پردیس در چارچوب پردیس کارآفرینی رسیده ایم، در سال ۹۹توافقنامه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد کرده ایم تا پارک اقتصاد دیجیتال را به مساحت ۳۰ هکتار در ضلع شرقی پارک فناوری پردیس ایجاد نماییم. سند این پارک امضا شده، اما تا هم اکنون به مرحله عملیاتی نرسیده است، ولی طراحی آن کاملا انجام شده و با توافقاتی که بین دو بین معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات صورت خواهد گرفت، ما آمادگی اجرایی کردن پارک اقتصاد دیجیتال را در سال ۱۴۰۰ داریم.
وی خاطرنشان کرد: اگر فضای پارک اقتصاد دیجیتال به مجموعه پارک اضافه شود، ما به ۱۲۰ هکتار فضای عملیاتی در حوزه فناوری و شرکتهای دانش بنیان خواهیم رسید.
ایجاد مجتمع مسکونی فناوران
رئیس پارک فناوری پردیس با اشاره به اینکه این پارک در بخش دانشگاهی دو تفاهمنامه با دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه خاتم به امضا رسانده است، اظهار داشت: بر طبق این تفاهمنامه فاز ۴ پردیس به دانشگاه خاتم اختصاص داده شد تا این واحد دانشگاهی در سالهای آینده در فضای پارک فناوری پردیس مستقر شود، همینطور تفاهمنامه همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شده و درحال عملیاتی شدن است و دانشگاه خاتم هم فعالیتهای اجرایی آنرا برای ساخت فضای دانشگاه از مهر ماه سال جاری آغاز خواهد نمود.
وی در مورد مجموعه مسکونی و فضای خدماتی که مورد نیاز محققان و فناوران است، توضیح داد: سال جاری ما سندی را با وزارت مسکن و شهرسازی به امضا رساندیم که شهرک مسکونی نخبگان متخصصین بعنوان شهرک مسکونی فردوس به مساحت حدود ۸۰۰ هکتار در ضلع جنوب شرقی پارک با مشارکت پارک پردیس ایجاد شود که این شهرک می تواند تمامی امکانات سکونت برای محققان که در پارک به فعالیت می پردازند را فراهم کند.
به قول این مقام مسئول، هم اکنون حدود ۷ هزار نفر در مجموعه پارک فعالیت می نمایند که این تعداد روز به روز در حال افزایش می باشد. با اجرای مراحل اداری که توسط مسکن شهرسازی در حال انجام می باشد، از سال آینده فعالیت اجرایی این شهرک آغاز خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر آن سندی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان اوقاف و امور خیریه به امضا رسیده است که بر مبنای آن بخشی از اراضی موقوفه "کرشت" در جنوب پارک فناوری پردیس به حوزه نوآوری اختصاص پیدا خواهد نمود و مقرر است براین اساس یک کار مشترک در طرح توسعه پارک جانمایی شود. برای اجرایی کردن این برنامه کارگروهی تشکیل شده که امیدواریم تبدیل به یک برنامه عملیاتی شود.
صفاری نیا با تکیه بر این که امسال در برنامه بیست سالگی فعالیتهایی از مهرماه تا اسفندماه برگزار می گردد که آخرین آن نشست سرمایه گذاری گروه دی ۸ در اسفند ماه است، تصریح کرد: نخستین برنامه این پارک برگزاری اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس است که در روز ۱۹ مهرماه در محل پارک فناوری پردیس برگزار می شود، اجلاس سالیانه پارک یک برنامه ای است که از سال ۸۲ در پارک شروع شده و در آن گزارش سالیانه این پارک به اعضای پارک فناوری پردیس عرضه خواهد شد، همینطور دستاوردهای جدید پارک و اعضای جدید شرکتهای جدید مستقر در پارک معروف می شوند.
استقرار دانش بنیان ها در پارک پردیس
وی از عضویت ۷۶۰ شرکت دانش بنیان در طول ۲۰ سال در پارک فناوری پردیس اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۴۰۰ شرکت در پارک فناوری پردیس فعال می باشند و در این زمان ۲۰ سال شرکتهای فعال در پارک فناوری پردیس نزدیک به ۳۰۰ میلیون یورو صادرات از ابتدا تابحال به کشورهای مختلف داشته اند.
صفاری نیا با تکیه بر این که در سال ۹۸ شرکتهای عضو این پارک از محل بومی سازی محصولات، نزدیک به ۸۸ میلیون یورو صرفه جویی ارزی داشته اند، افزود: در سال ۹۹ این مبلغ به ۲۳۵ میلیون یورو رسیده است که نشان دهنده میزان تاثیرگذاری شرکت ها در بومی سازی و داخلی سازی محصولات مورد نیاز کشور است.
رئیس پارک فناوری پردیس همینطور تصریح کرد: حالا نزدیک به ۲۶۰ هزار مترمربع فضای تحقیقاتی توسط بخش خصوصی ساخته شده و به بهره برداری رسیده است که ۲۰۰ هزار متر مربع دیگر هم درحال طراحی و ساخت توسط بخش خصوصی در پارک فناوری پردیس است و اگر این ۲۰۰ هزار متر مربع اضافه شود، نزدیک به ۵۰۰ هزار متر مربع فقط فضای تحقیقاتی توسط بخش خصوصی در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد.
صفاری نیا تصریح کرد: این حضور شرکت ها در راه اندازی فضای فیزیکی و تجهیزات آن سبب شده بخش خصوصی در این ۲۰ سال در این پارک به میزان ۷۷ هزار میلیاردریال سرمایه گذاری کنند که این سرمایه گذاری ها صرفا در زمینه ساختمان و تجهیزات است.
وی ضمن اشاره به این که پردیس سامیت یکی از برنامه هایی است که توسط پارک برای شتابدهی استارت آپ ها صورت می گیرد، اظهار داشت: سال جاری پنجمین پردیس سامیت در هفتم و هشتم بهمن ماه برگزار می شود.
رئیس پارک فناوری پردیس همینطور در مورد فعالیت شرکتهای دانش بنیان در دوران کرونا هم اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان در بخش های مختلف دارو و تجهیزات پزشکی و مواد بهداشتی فعال بودند که در بخش تجهیزات پزشکی موفق به ساخت کیت های تشخیص ونتیلاتور شدند و هم اکنون داروی کاهش جلوگیری از عوارض کرونا بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان ساخته شد و توانست مجوزهای بهداشت را دریافت کند و وارد بازار شود.1400/07/17
19:55:36
0.0 / 5
401
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بخش خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیمان سیمان