چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای دریافت مالیات

چگونگی ارزش گذاری خودرو های لوکس برای دریافت مالیات

با عنایت به این که ابهاماتی نسبت به محاسبه ارزش خودرو های خارجی سال ساخت پایین برای دریافت مالیات که تصادفی هستند و از ارزش آنها کاسته شده است وجود دارد، معاون سازمان امور مالیاتی توضیحاتی در این حوزه ارائه نمود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بودجه سالجاری صاحبان خودروهایی که ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد را مکلف به پرداخت «مالیات خودرو های لوکس» دانسته است و اگر یک خانوار یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیشتر از یک خودرو داشته باشد (فقط خودروهایی که به نام افراد تحت تکفل شما هستند) و مجموع ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، این افراد هم مشمول مالیات بر خودرو های لوکس خواهند بود.
در این راستا، نرخ مالیات سالانه خودرو های لوکس به شرح ذیل تعیین شده است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
در این بین، با عنایت به این که صاحبان خودرو های لوکس باید تا بهمن سالجاری مالیات خویش را بپردازند، گزارش دیوان محاسبات کشور از نظارت مستمر بر اجرای بودجه ۱۴۰۰ نشان داده است که اجرای مالیات بر خانه و خودرو های لوکس به سبب عدم تصویب مقررات در دولت، همچنان صفر است.
درباره این مورد معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی به ایسنا اظهار داشت: در موعد مقرر آئین نامه های مربوطه توسط سازمان تنظیم و تقدیم دولت و در کمیسیون اقتصادی دولت هم تصویب گردید که ان شاءالله بعد از طرح در هیئت دولت و تصویب آن، از آنجائیکه مکانیسم دریافت این مالیات آماده است، بلافاصله این قانون اجرا خواهد شد.
علاوه براین، ابهامی که درباره مالیات از خودرو های لوکس مطرح می شود، این است که آیا مالیات خودروی خارجی با سال ساخت پایین که تصادفی باشد و ارزش آن کم شده است، همچنان برپایه سال ساخت آن محاسبه می شود؟ که محمود علیزاده در این حوزه هم به پاسخ داد: مطابق قانون اگر مجموع ارزش خودرو های یک خانوار و یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیشتر از یک میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات بر خودرو های لوکس می شود. مکانیسم ارزیابی ارزش هر دستگاه خودرو داخلی و خارجی معمولاً برمبنای سال ساخت خودرو با اعمال ضریبی روی ارزش تعیین شده خودرو به استناد ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش گذاری صورت می گیرد.
وی ادامه داد: با عنایت به این که ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت واقعی خودرو مبنای ارزش گذاری قرار می گیرد، اگر در این مورد به هر علتی ارزش تعیین شده برای خودرو های موردنظر بیشتر از ارزش واقعی آنها باشد، همانطور که در آئین نامه اجرایی این بند از تبصره ۶ و ۷ بودجه مشخص شده است، مشمولان می توانند با مراجعه، عرضه مدارک و مستندات مستدل به اداره امور مالیاتی محل سکونت شان نسبت به رقم ارزش گذاری شده برای خودروی مشخص متعرض شوند.
معاون سازمان امور مالیاتی افزود: بعد از آن هیئت حل اختلاف مالیاتی رای موردنظر در این حوزه را صادر می کند.
علیزاده در انتها سخنانش بیان کرد که ازاین رو مبنای ارزش گذاری خوروهای لوکس چه تصادفی و چه غیرتصادفی طبق نوع خودرو، سال ساخت، برند سازنده خودرو محاسبه می شود و از آنجائیکه محاسبات سازمان امور مالیاتی به سمت قیمت پایین تر حرکت می کند و بین ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزش روز خودرو است، اگر افراد نسبت به این ۵ تا ۱۰ درصدی که کم تر محاسبه می شود اعتراض دارند و معتقدند که ارزش واقعی خودروی موردنظر کمتر از این است، باید علل و مدارک متقن در خصوص تصادفی بودن، مورد آتشسوزی قرار گرفتن خودرو و سایر حوادث که از ارزش خودرو کم کرده اند، عرضه کنند تا بررسی شود.
منبع:

1400/06/27
10:48:37
0.0 / 5
327
تگهای خبر: ارز , خودرو , عرضه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیمان سیمان