گزارش سیمان؛

بازار کساد اوراق مسکن

بازار کساد اوراق مسکن

سیمان: تابلوی گروه اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن امروز سیزدهم شهریورماه 1400 و در روز سبزپوشی بازار سرمایه، سرخ پوش و با کاهش تا 3 هزار تومانی در بعضی نمادها هم راه است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، امروز در صورتیکه بازار سرمایه با رشد بیشتر گروه ها مواجه بود، گروه اوراق گواهی استفاده از حق تقدم تسهیلات مسکن با نماد تسه، یکپارچه سرخ پوش است و تا ۳ هزار تومان کاهش قیمت در بیشتر نمادهای معاملاتی گروه تسه نسبت به هفته گذشته رقم خورده است.
قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز شنبه ۱۳ شهریور بازار سرمایه از ۵۵ هزار تومان شروع و در چند معامله از برخی نمادهای تسه تا ۶۱ هزار تومان به فروش رسید.
با این حال متوسط قیمت بیشتر نمادهای معاملات تسه در معاملات امروز ۵۷ تا ۵۸ هزار تومان بود. در صورتیکه متوسط قیمت این اوراق در آخرین روز معاملاتی قبلی (چهارشنبه ۱۰ شهریور) از ۵۸ تا ۵۹ هزار تومان بوده است.
همچنین بیشتر نمادهای اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز در حجم و تعداد پایین به فروش رسیدند؛ بیشترین تعداد برگه های فروخته شده به ترتیب به سه نماد تسه ۰۰۰۵، تسه ۰۰۰۴ و تسه ۰۰۰۳ با ۲۴ تا ۲۳ هزار برگه اختصاص داشت.
در سایر نمادها نیز تعداد معاملات عمدتا کمتر از یکهزار برگه بود و در دو نماد تسه ۹۹۱۲ و تسه ۰۰۰۲ به ترتیب ۱۷ هزار و ۱۰ هزار برگه بفروش رسید.
چرا تقاضای خرید اوراق تسهیلات کم شده است؟
به گفته کارشناسان، کاهش تقاضا برای خرید اوراق تسهیلات مسکن به دو دلیل «کاهش تقاضای خرید مسکن به سبب افزایش متوسط قیمت مسکن در تهران به متری ۳۱ میلیون تومان» و نیز «کم اثر بودن قدرت پوشش دهی قیمت مسکن با بهره گیری از وام مسکن» برمی گردد؛ ضمن این که تقاضای خرید سرمایه ای اوراق تسهیلات مسکن هم فروکش کرده است.
وام مسکن چند؟
در حال حاضر برای دریافت وام مسکن زوجین تهرانی تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان، متقاضیان باید ۴۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با احتساب هر برگه تسهیلات مسکن به قیمت ۵۷ هزار تومان، باید برای خرید برگه ها ۲۷ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان هزینه شود.
این شاخص در دو هفته قبل که هر برگه اوراق تسهیلات مسکن تا ۶۰ هزار تومان خرید و فروش می شد، ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که هم اکنون با کاهش بیش از یک میلیون تومانی هزینه دریافت وام مسکن روبه رو شده است.
با وام مسکن چندمتر خانه می توان خرید؟
همچنین متقاضیان مجرد تهرانی برای دریافت وام خرید مسکن تا سقف ۱۴۰ میلیون تومان، می بایست ۲۸۰ برگه با متوسط قیمت هر برگه ۵۷ هزار تومان را ۱۵ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان خریداری کنند که نسبت به دو هفته قبل تا حدود یک میلیون تومان کاهش داشته است.
از سوی دیگر با دریافت سقف وام خرید مسکن زوجین، خریداران مسکن می توانند تنها حدود ۸ متر از یک واحد مسکونی ۵۰ متری با متوسط قیمت هر متر ۳۱ میلیون تومان خریداری کنند که معادل ۱۵.۵ درصد کل هزینه یک واحد مسکونی ۵۰ متری است؛ این شاخص برای متقاضیان مجرد خرید مسکن، تنها ۴.۵ متر (معادل ۹ درصد هزینه خرید یک واحد ۵۰ متری) را پاسخگوست.


منبع:

1400/06/13
23:01:04
0.0 / 5
393
تگهای خبر: بازار , تسهیلات , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سیمان سیمان