رییس اتحادیه واردكنندگان دارو تشریح كرد:

جزئیات اولین واردات واكسن كرونا توسط بخش خصوصی

جزئیات اولین واردات واكسن كرونا توسط بخش خصوصی

بعد از چند ماه بحث و گمانه زنی سرانجام اولین محموله از واکسن کرونا خریداری شده از طرف بخش خصوصی به ایران وارد شد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، هرچند از شروع تابستان اتاق تجاری تهران اعلام نمود که بحث خرید شش میلیون دوز واکسن کرونا را در دستور کار قرار داده تا با استفاده از آن مقدمات واکسینه شدن کارگران فعال در خطوط تولید را فراهم آورد اما در هفته های بعد مشخص شد با فراهم نشدن مقدمات لازم برای صدور مجوز و تامین ارز، امکان واردات این واکسن ها فراهم نشده است.
بعد از آن رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو به ایسنا آگاهی داد که بخش خصوصی واردات را کنار نگذاشته و در چند محور مجزا پروسه خرید واکسن ادامه دارد و در صورت نهایی شدن پروسه صدور مجوز و تامین ارز، این واکسن ها به ایران خواهند رسید.
بعد از کش و قوس های فراوان سرانجام شب گذشته گمرک اعلام نمود که حدود ۳۰۰ هزار دوز واکسن از طرف بخش خصوصی به کشور وارد شده است و وزارت بهداشت نیز این مساله را تایید نمود.
ناصر ریاحی – رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو – در گفت و گو با ایسنا، ضمن تایید این خبر، توضیح داد: خوشبختانه سرانجام اولین واکسن های خریداری شده از طرف بخش خصوصی به کشور وارد شد. این محموله شامل حدودا ۳۲۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا است و اولین محموله از یک خرید گسترده تر به حساب می آید.
به گفته ی ایشان، از همین قرارداد خریداری شده، هفته آتی نیز حدودا ۳۸۰ هزار دوز واکسن و تا آخر مرداد ماه حدود یک میلیون دوز واکسن به کشور وارد خواهد شد.
عضو اتاق تجاری تهران درباره نحوه استفاده از این واکسن ها نیز توضیح داد: این محموله و دوزهای باقی مانده از آن که در آینده به کشور می رسد ارتباطی با طرح اتاق تجاری برای واردات واکسن و واکسینه کردن کارگران و فعالان خطوط تولید ندارد. این واکسن ها را یک شرکت بخش خصوصی به کشور وارد میکند و آنرا در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهد تا در پروسه واکسیناسیون کشوری از آن بهره بگیرند.
ریاحی درباره پیگیری طرح واردات واکسن بخش خصوصی در قالب برنامه اعلامی اتاق تجاری نیز بیان کرد: همانطور که قبل از این نیز اعلام نموده بودیم، یکی از این قراردادها برای نهایی شدن تنها به امضا و تایید مقامات هند احتیاج دارد تا اجازه خروج واکسن از این کشور را صادر کنند. بمحض فراهم شدن مقدمات لازم، امکان واردات این واکسن ها به کشور فراهم خواهد شد.
وی تصریح کرد: در صورتیکه این مجوز صادر نشود نیز بخش خصوصی تمام تلاش خودرا می کند تا واکسن از چین یا سایر تامین کنندگان واکسن خریداری شده و به کشور وارد شود و این پروسه تا زمانی ادامه خواهد داشت که کشور به آن نیاز داشته باشد و در صورتیکه سیاست ها دراین زمینه تغییر نکند، بخش خصوصی تمام تلاش خودرا به کار خواهد بست.1400/05/08
12:28:55
0.0 / 5
599
تگهای خبر: ارز , ایران , بخش خصوصی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان