رئیس كنفدراسیون صادرات ایران خبر داد

مشكلی جدید در راه بازگشت ارز به كشور

مشكلی جدید در راه بازگشت ارز به كشور

به گزارش سیمان رئیس کنفدارسیون صادرات ایران می گوید با وجود آنکه بنا بود امسال با اجرای ابلاغیه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی مشکلات ارزی صادرکنندگان کاهش پیدا کند اما در ایام گذشته معضلی جدید در این حوزه بوجود آمده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار نمود: هرچند بخش خصوصی از سه سال قبل پیشنهادات خود در زمینه بازگشت ارز به کشور و ایفای تعهدات ارزی را عرضه کرده بود اما متاسفانه تا چندی پیش این پیشنهادات راه به جایی نبرده بودند و سرانجام با ابلاغیه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بنا شد، پنج روش برای بازگشت ارز به کشور در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد.
وی با بین این که واردات در مقابل صادرات یکی از راهکارهای پیشبینی شده در این حوزه بود، توضیح داد: متاسفانه از حدود دو هفته قبل محدودیتی جدید در راه اجرای این ابلاغیه به وجود آمده است. هم اکنون صادرکنندگان موظفند برای اجرای واردات در مقابل صادرات، کالای تخصصی در حوزه فعالیت خود وارد کنند که همین مساله برای آنها مشکلاتی جدید بوجود آورده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: صادرکنندگانی که قصد واردات در مقابل صادرات را دارند در سامانه نیما با مشکل رو به رو شده اند و ما عملا به شرایط قبل بازگشته ایم و تداوم این شرایط روند بازگشت ارز به کشور را با مشکل مواجه می کند.
لاهوتی با اشاره به اینکه دستگاههای دولتی باید لااقل از چند هفته قبل تغییر در شیوه های اجرایی را اعلام کنند، اظهار داشت: وقتی شرایط ناگهان تغییر می کند هم برای صادرکننده و هم واردکننده دشوار می شود. ازاین رو دستگاههای مسئول مانند سازمان توسعه تجارت باید به این حوزه ورود کرده تا در کنار مشکلات موجود لااقل در عرصه اجرا محدودیت ها کاهش یابند.
وی تصریح کرد: صادرکنندگان با مشکلاتی که در عرصه تعهد ارزی به وجود می آید عملا بخشی از توان خویش را از دست می دهند و همین مبحث ظرفیت تولید با محوریت صادرات را تحت الشعاع قرار می دهد. از طرفی به وجود آمدن اختلاف میان صادرکننده و وارکننده هم چالش دیگری است که می تواند برای ما مشکل آفرین شود.1400/03/25
22:33:43
0.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان