خسارت خشكسالی به بخش كشاورزی چقدر بوده است؟

خسارت خشكسالی به بخش كشاورزی چقدر بوده است؟

سیمان: برمبنای آخرین گزارش وزارت جهاد کشاورزی از شروع سال زراعی تاکنون، خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی حدود 67 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، خشکسالی، کاهش غیر طبیعی و طولانی مدت منابع رطوبتی (عمدتاً بارش) است که اثرات نامطلوبی بر گیاهان، حیوانات و انسان می گذارد. مواجه با این پدیده زیان بار طبیعی خصوصا در بخش کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است؛ بطوریکه کارشناسان معتقدند اگر برنامه برای کنترل خشکسالی در بخش کشاورزی تدوین نشود این پدیده طبیعی می تواند امنیت غذایی بشر را تهدید کند.

خشکسالی هواشناسی که در خیلی از منابع با عنوان خشکسالی اقلیمی از آن نام برده اند به سبب کمبود و یا کاهش مقدار بارندگی طی دوره ای از زمان بوجود می آید. به عبارتی خشکسالی هواشناسی زمانی حادث می شود که میزان بارندگی سالانه کمتر از میانگین دراز مدت آن باشد. در حالی که خشکسالی کشاورزی بوسیله تاکید بر مواردی همچون کسری بارش، کمبود رطوبت خاک، اختلاف بین تبخیر وتعرق واقعی و پتانسیل، کاهش سطح ذخایر یا آب های زیر زمینی و مواردی از این قبیل که به خشکسالی اقلیمی(یا هیدرولوژی) مرتبط می باشد، تعریف می شود.

مواجه با خشکسالی، اثرات آن بر بخش های مختلف کشاورزی و اقدامات مناسب و موثر برای کنترل خشکسالی همچون مطالبی هستند که سید محمد موسوی- مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباب آن توضیحاتی ارائه داد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی دراین باره اظهار نمود: برمبنای آخرین گزارش ها و ارزیابی های کلی از ۱۱.۲ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در ۳۰ استان کشور، ۴۳ درصد از خسارت ۶۷ هزار میلیارد تومانی مربوط به افت تولیدات بخش زراعی، ۲۶ درصد کاهش تولیدات باغی، ۱۳ درصد افت تولیدات آبزی پروری و محصولات دام و طیور، ۱۱ درصد کاهش تولید علوفه مراتع، ۴ درصد خسارت در حوزه زیرساخت های انتقال آب، استخرهای آب، لوله گذاری ها، قنوات و چشمه سارها و ۳ درصد نیز مربوط به تامین آب و علوفه مورد استفاده دام عشایر بوده است.

کاهش بارندگی منجر به وقوع خشکسالی در بخش کشاورزی شده

سید محمد موسوی با اشاره به اینکه بر پایه گزارش سازمان هواشناسی کشور، میزان بارندگی ها در سال زراعی جاری نسبت به میانگین طولانی مدت حدود ۴۱ درصد و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۵۴ درصد کاهش داشته است، اظهار نمود: علاوه بر کاهش بارش، توزیع زمانی و مکانی نامناسب بارندگی ها، افزایش گرما و تبخیر و تعرق هم داریم که منجر به شدت وقوع و تبعات گسترده خشکسالی در بخش کشاورزی شده است.

وی افزود: طبق گزارش این سازمان از مهر سال ۱۳۹۹ تا اختتام اردیبهشت سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۹۲ درصد مساحت کشور با شدت های مختلف خشکسالی روبه رو شده بطوریکه خشکسالی حدودا در ۲۰ درصد مساحت کشور بسیار شدید، ۲۸ درصد شدید، ۲۵ درصد متوسط و نزدیک به ۱۹ درصد خفیف رخ داده و تنها ۸ درصد این مساحت را در حد نرمال داریم.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، موسوی با اشاره به این نکته که بخش کشاورزی پس از آب آشامیدنی، حساس ترین و محور اصلی ترین بخش تاثیر پذیر از خشکسالی بوده است، اذعان داشت: در این بخش درباب مدیریت بحران خشکسالی، تامین آب پایاب سدها و خارج از پایاب سدها و همین طور برای شرب انسان و دام عشایر از اضطراری ترین اقدامات است.

تقویت ذخایر راهبردی نهاده های دامی

وی در مورد برنامه وزارت جهاد کشاورزی در مورد خشکسالی اظهار داشت: در برنامه اضطراری این وزارتخانه باتوجه به موضوع امنیت غذایی و کاهش تولید، تاکید شده که ذخایر راهبردی نهاده های دامی و محصولات اساسی متناسب با میزان کاهش تولید باید به فوریت تقویت شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی اضافه کرد: برای تحقق این مهم بر نقش کلیدی بخش های دولتی و غیر دولتی ذی ربط و ذی صلاح برای تامین و تقویت ذخایر راهبردی محصولات اساسی و نهاده های دام و طیور تاکید گردیده است.

وی، کاهش فشار بر منابع پایه تولید آب و خاک را از دیگر برنامه ها و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در وضعیت خشکسالی عنوان و اظهار نمود: بر طبق این برنامه، در زمینه هایی که بحران آب داریم باید توزیع عادلانه فشار ناشی از کمبود آب و تنش آبی را در هر یک از بخش های شرب، صنعت، کشاورزی و محیط زیست داشته باشیم و برای آن که بتوانیم چالش های معیشتی کشاورزان را مدیریت و فشار را متعادل نماییم، لازم است پشتیبانی های ویژه ای از بخش کشاورزی و جامعه کشاورزان صورت گیرد.

اولویت بندی تخصیص آب در زمینه های بحرانی

موسوی درباره اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در وضعیت خشکسالی و کم آبی امسال توضیح داد: پیشنهاد شده با مشارکت شرکت های آب منطقه ای و سایر بخش ها و استانداری ها، اولویت بندی تخصیص آب را در زمینه های بحرانی به ترتیب کشت های گلخانه ای، باغات و زراعت آبی محصولات اساسی داشته باشیم.

تبدیل کشت فضای باز به گلخانه ای

وی پشتیبانی از طرح های موثر در افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی را مهم دانست و اظهار داشت: تبدیل کشت در محیط های باز به کشت های گلخانه ای علاوه بر افزایش راندمان در مصرف آب و تولید، بر صادرات و معیشت پایدار کشاورزان نیز تاثیر می گذارد.

موسوی در همین حال بر حفظ مراتع کشور بعنوان کلیدی ترین منابع پایه تولید تاکید و اذعان کرد: حفظ و بقای پوشش گیاهی و ایجاد تعادل میان ظرفیت مراتع و دام متکی به آن در وضعیت خشکسالی بسیار مهمست.

خرید یک میلیون دام عشایر

وی اضافه کرد: در وضعیت خشکسالی فعلی، برنامه ریزی شده است حداقل یک میلیون واحد خصوصاً دام مازاد حذفی جامعه عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود تا فشار بر مراتع کشور به حداقل برسد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی اظهار داشت: از طرف دیگر باتوجه به کاهش تولید نهاده های دامی و جو نسبت به سال قبل باید به همین میزان واردات نهاده های دامی و جو صورت گیرد تا تولیدات دام و طیور در این عرصه تضمین شود.

وی اظهار نمود: پیشنهاد ما این است که بمنظور کنترل قیمت ها، کاهش فشار دام بر مراتع و پشتیبانی از تولیدات گوشت و شیر در وضعیت خشکسالی امسال، ۳.۷ میلیون تن افزایش واردات جو نسبت به سال قبل داشته باشیم.

موسوی اشاره کرد که ۲۲ میلیون راس دام عشایر متکی به مراتع کشور هستند.

اقدامات ضروری برای مدیریت بحران خشکسالی

وی در همین حال بر جبران ریالی قسمتی از خسارات ناشی از خشکسالی در زمینه کشاورزی اصرار کرد و اظهار داشت: امهال تسهیلات بانکی خسارت دیدگان، اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت، پرداخت غرامت توسط صندوق بیمه کشاورزی، تامین اعتبار برای بازسازی زیرساخت های تامین و انتقال آب و کمک های بلاعوض به کشاورزانی که ۱۰۰ درصد تولیداتشان نابود شده اند همچون اقدامات ضروری برای مدیریت بحران خشکسالی در بخش کشاورزی مطرح است.
منبع:

1400/03/20
13:02:02
0.0 / پنج
791
تگهای خبر: ارز , تسهیلات , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان