در اولین ماه امسال

تعداد و مبلغ چك های برگشتی كم شد

تعداد و مبلغ چك های برگشتی كم شد

سیمان: آمار بانک مرکزی درباره چک های برگشتی در نخستین ماه سال جاری نشان می دهد که در این ماه 569 هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ معادل 25.4 و 49.3 درصد کاهش داشته است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، تازه ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر نموده است، نشان میدهد که در فروردین سالجاری بیش از ۶.۹ میلیون فقره چک به ارزش هر ۱۴۸ هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۷.۸ و ۴۲.۷ درصد کاهش یافته است.
از طرف دیگر، معادل ۶.۴ میلیون فقره با ارزش ۱۳۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از چک های مبادله ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۸ و ۴۱.۸ درصد کاهش دارد.
در کنار چک های وصولی بیش از ۵۶۹ هزار فقره چک برگشت خورده که از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی به ترتیب با ۲۵.۴ و ۴۹.۳ درصد کاهش داشته است.
همین طور در طول این مدت، در استان تهران بیش از سه میلیون فقره چک با ارزشی معادل ۶۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که بیان کننده صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است.
چک های وصول شده در تهران حدود ۱.۸ میلیون فقره به ارزشی بیش از ۶۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و چک های برگشتی معادل ۱۴۹ هزار فقره به ارزش ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.


میزان چک های برگشتی به تفکیک علل
علاوه بر این، در فروردین ماه کل کشور حدود ۵۴۹ هـزار فقـره چـک بـه ارزشی بیش از ۱۴ هـزار و ۶۰۰ میلیـارد تومان به دلیلهای کسری یـا فقـدان موجـودی برگشـت خورده است که از نظر تعداد و ارزش ۹۶.۵ و ۹۲.۴ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.
از طرف دیگر، در استان تهران حدود ۱۴۲ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۹۵.۲ درصد و از نظر مبلغ ۸۶.۳ درصد از کل چک های برگشتی به دلیلهای کسری یا فقدان موجودی بوده است.
منبع:

1400/03/02
21:32:16
0.0 / پنج
892
تگهای خبر: ارز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سیمان سیمان