معاون وزیر راه خبر داد:

كاهش مصرف سالانه صد میلیون لیتر بنزین با بهره برداری آزادراه غدیر

كاهش مصرف سالانه صد میلیون لیتر بنزین با بهره برداری آزادراه غدیر

سیمان: مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: با بهره برداری از آزادراه غدیر، سالانه 100 میلیون لیتر سوخت معادل مصرف یک روز بنزین در کشور صرفه جویی می شود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، خیرالله خادمی در مراسم بهره برداری از آزادراه کنارگذر جنوبی تهران و البرز که بعنوان آزادراه غدیر نام گذاری شد، گفت: اقدامات بزرگی در بخش گسترش زیرساخت های حمل و نقل هم در بخش ریلی و هم در بخش های بزرگراهی و آزادراهی در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: باتوجه به نامگذاری سال ۱۳۹۹ بعنوان سال جهش تولید، برخی از پروژه های عمرانی اولویت بندی شد تا بخش مهمی از شبکه حمل و نقل، توسعه داده شود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: بر این اساس راه اندازی هزار و ۵۳۰ کیلومتر شبکه ریلی معادل ۱۳ درصد کل شبکه موجود، ساخت ۶۶۰ کیلومتر آزادراه معادل ۲۷ درصد طول آزادراه های موجود و ساخت ۷۷ پروژه بزرگراهی به طول هزار و ۱۰۰ کیلومتر معادل ۱۱ درصد طول بزرگراه ها در اولویت قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: پیشرفت همه این پروژه های اولویت دار، بالای ۸۵ درصد است و به مرور به بهره برداری می رسد.
خادمی اشاره کرد: امسال ۲۲۱ کیلومتر آزادراه بهره برداری شد. این در حالیست که بطور متوسط سالانه ۸۰ کیلومتر آزادراه ساخته می شد که امسال دو و نیم برابر متوسط سالانه، آزادراه راه اندازی کردیم. تا قبل از این دو هزار و ۶۸۵ کیلومتر طول آزادراه ها بود که امسال ۳۲ درصد افزایش طول آزادراه ها را شاهد بودیم.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اشاره کرد: در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، ۳۳۰ کیلومتر آزادراه دیگر افتتاح می شود که در دولت های یازدهم و دوازدهم، هزار و ۱۰۰ کیلومتر آزادراه به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: در استان های البرز و تهران مجموعه ای از پروژه های آزادراهی شامل آزادراه های غدیر، تهران – شمال و همین طور ادامه آزادراه همت بعنوان کنار گذر شمالی کرج در حال راه اندازی است که با شروع به کار آنها ساماندهی ترافیکی منطقه غرب تهران و البرز به وقوع خواهد پیوست.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره خاصیت های آزادراه غدیر بیان کرد: این آزادراه که بعنوان آزادراه جنوبی تهران و البرز در نظر گرفته شده است، از آبیک در استان قزوین شروع و با عبور از استان های البرز و لبه جنوبی استان تهران به شرق این استان در چرمشهر و آزادراه حرم تا حرم متصل خواهد شد.
به گفته خادمی، آزادراه غدیر ترافیک شهرهای تهران – کرج- نظرآباد- ماهدشت- اشتهارد- پاکدشت و ورامین را جمع می کند و حلقه ارتباطی کلیه مسیرهای تهران و البرز است. همین طور نقش به سزایی در روانی ترافیک تهران و کرج دارد.
وی اظهار داشت: آزادراه غدیر در کیلومتر صفر، ۹۰، ۱۲۰ و ۱۵۸ با چهار آزادراه تقاطع دارد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، آزادراه غدیر را یک پروژه بی نظیر دانست که ۵۱ میلیون مترمکعب عملیات خاک برداری معادل خاک برداری سد کرخه در آن انجام شده، ۵و نیم کیلومتر پل و ۵۰ کیلومتر تبادل با آزادراه های دیگر دارد که در مجموع ۲۲۰ کیلومتر عملیات راهسازی در آن انجام شده است.
خادمی گفت: سرعت خودرو در آزادراه غدیر باتوجه به خاصیت های ایمنی آن، ۱۳۰ کیلومتر است که نخستین آزادراه با این سرعت در کشور شناخته می شود.
معاون وزیر راه اظهار داشت: سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیم در آزادراه غدیر شده و ارزش روز آن هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.
وی اشاره کرد: در بخش ترافیکی و جابجایی بار و مسافر، پیش بینی می شود در سال اول بهره برداری، ۳۰ میلیون مسافر و ۳۲ میلیون تن بار و در سال بیستم بهره برداری ۷۰ میلیون مسافر و ۷۰ میلیون تن بار از آن تردد کنند. بگفته این مقام مسئول در وزارت راه، با بهره برداری از آزادراه غدیر، سالانه ۱۰۰ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت معادل مصرف یک روز بنزین در کشور و همین طور کاهش سالانه ۲۷۰ هزار تن آلاینده هوا رخ خواهد داد و مجموعاً در طول ۲۰ سال شاهد کاهش مصرف معادل ۲۵ میلیون لیتر بنزین خواهیم بود.


منبع:

1399/12/10
14:35:58
0.0 / پنج
885
تگهای خبر: ارز , تولید , حمل و نقل , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان