یادداشت

چابهار آینه تمام نمای آرمان های نظام

چابهار آینه تمام نمای آرمان های نظام

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در یادداشتی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نوشت: امروز و در چهل ودومین بهار انقلاب، چابهار خبر از همان آرمان شهری می دهد که آینه تمام نمای تحقق آرمان های انقلاب و دستاورد جمهوری اسلامی ایران است.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در یادداشت عبدالرحیم کردی آمده است: درونزایی و خوداتکایی، اقتدار و استقلال، امنیت غذایی و خودکفایی، توسعه مناطق محروم و توزیع امکانات، نوآوری و تعالی و پرهیز از عقب ماندگی، جملگی در بین اهداف و آرمان های انقلاب شکوهمند اسلامی جای دارد؛ آرمان هایی که چراغ راه بوده و گام زدن در راه تحقق آنها، کشور را به سرمنزل پیشرفت هدایت می کند. لیکن مصادیق این آرمان های متعالی در چهل ودومین بهار انقلاب در منطقه آزاد چابهار تجلی یافته و بدون تردید باید آزاد شدن ظرفیت های این نقطه راهبردی از خاک ایران را دستاورد بزرگ نظام جمهوری اسلامی به شمار آورد.

اینکه امروز کانال سوئز راهبردی ترین محور تراتزیتی جنوب و شمال محسوب می شود، ناشی از غفلت تاریخی چابهار در ۱۰۰ سال قبل است. بدیهی است که تعلل یا تعمدی تاریخی در ابتدای قرن حاضر، مانع رسیدن راه آهن به چابهار شد و شکوفایی ظرفیت های چابهار به تعویق افتاد. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نقش آفرینی چابهار در تحقق آرمان ها و اهداف انقلاب شروع شد. گام نخست، سالهای دشوار جنگ تحمیلی و متجاوزانه عراق بود که چابهار بعنوان تنها بندر اقیانوسی و البته به دور از مناقشات خلیج فارس، بار تبادلات تجاری کشور را به دوش کشید.

جنگ تحمیلی با دفاع مقدس جوانان غیور ایران اسلامی به انتها رسید و برهه سازندگی و آبادانی از راه رسید؛ در این برهه و همزان با سالهای پایانی دهه ۶۰، نگاه ها به سمت ذات راهبردی چابهار چرخید و منطقه آزاد به چابهار آمد تا مکران محور توسعه شود و البته چهارراه تجارت جهان. چابهار دهه اول فعالیت را صرف مهیا کردن زیرساخت ها کرد، دهه دوم را به خوداتکایی و لطمه شناسی گذارند و دهه سوم با پشت سر گذاشتن موانعی بزرگی چون مرزهای ناکارآمد، در راه توسعه قرار گرفت. اما امروز و در آستانه دهه چهارم، از چابهاری صحبت می نماییم که مرزهای کارآمدی را یافته، بندرش در حال فعالیت است، راه آهنش در شرف بهره برداری بوده و فرودگاهش در دست راه اندازی و شکل گیری است. در نهایت در عین حال خارج از کمربند تحریم هاست؛ چونکه منافع کشورهای زیادی به عبور از چابهار گره خورده است.

امروز و در چهل ودومین بهار انقلاب، چابهار خبر از همان آرمان شهری می دهد که آینه تمام نمای تحقق آرمان های انقلاب و دستاورد جمهوری اسلامی ایران است: نوآور و توانمند با اقتصادی درونزا برون گرا که توسعه نواحی پیرامونی را هم رقم خواهد زد. آری؛ چابهار امروز در مسیری قرار گرفته که دهه پیش روی آن به هیچ عنوان با امروز قابل مقایسه نخواهد بود. چابهار ۱۴۱۰ قطب اقتصادی کشور خواهد بود که نه فقط محور توسعه سواحل مکران بوده که نگین توسعه ای کشور می شود.
1399/11/15
17:57:34
0.0 / پنج
986
تگهای خبر: ایران , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان