بلایی كه پتروشیمی ایلام بر سر هوا آورده است

بلایی كه پتروشیمی ایلام بر سر هوا آورده است

ایلام انتشار گاز ال پی جی صنایع آلاینده همچون پتروشیمی، این روزها هوای برخی مناطق ایلام را آلوده کرده تا انجا که محیط زیست به انها اخطار داده و اعلام نموده که انتشار این گازها برای سلامتی مردم مناطق ساکن در اطراف این صنعت خطرناک می باشد و در صورت وقوع پدیده اینورژن می تواند به بحران تبدیل گردد و از ان سو مدیرعامل پتروشیمی ایلام که این روزها دست تنها و در شرایط تحریم در حال راه اندازی این واحد است گفته که می داند مقصر در ایجاد آلودگی هواست اما قول داده که هر روز وضعیت را بهبود ببخشد.


در همین زمینه ابدالی، مدیر کل محیط زیست ایلام درباره جزئیات این مسئله به ایسنا اظهار داشت: پتروشیمی، پالایشگاه گاز، کارخانه سیمان، چندین سنگ شکن و کارخانه آسفالت ایلام آلاینده اند و در این میان پتروشیمی، پالایشگاه و کارخانه سیمان عمده آلودگی هوا را در استان ایجاد می کنند.
وی با تصریح بر اینکه پتروشیمی ایلام در مرحله راه اندازی قرار دارد، افزود: این واحد تولیدی به سبب نبود لایسنسور در شرایط تحریم مجبور به ادامه کار به صورت مستقل شده که همین مساله آنها را در نصب فیلتراسیون گرفتار مشکل کرده است و در نتیجه گازهای ال پی جی در هوا منتشر می شود که برای سلامتی انسان خطرناک است؛ مقرر است با راه اندازی مجتمع الفین پتروشیمی، گازهایی که هم اینک سوزانده می شوند در فرآیند تولید محصول به ارزش افزوده تبدیل گردد.

ابدالی با اعلان اینکه کمیته اضطرار آلودگی هوا در استان تشکیل شده و به نمایندگان صنایع آلاینده تذکرات لازم داده شده است، اشاره کرد: در آخرین جلسه که 21 دیماه تشکیل شد به پتروشیمی ایلام تذکرات لازم داده شد و آنها هم قول دادند تا آخر سال هر روز وضعیتشان را بهبود ببخشد و آلودگی را کاهش دهند.
وی ضمن اشاره به اینکه کارخانه سیمان هم موظف به تغییر و نوسازی فیلتراسیون است، افزود: آلودگی کارخانه سیمان از نوع ذرات است و آلودگی پتروشیمی ها به سبب انتشار گاز در هواست. از آنجائیکه این الودگی ها در مراکز جمعیتی منتشر نمی شوند هنوز آلودگی هوا در این استان به شرایط اضطرار نرسیده و تلاش ما هم بر این است که جلوی بحران آلودگی را بگیریم.
وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه اینورژن در استان ایلام اتفاق نیفتد و آلودگی هوا به شرایط بحرانی نرسد، خاطرنشان کرد: همین حالت حالا را هم قبول نداریم و برای همین اخطارهای لازم به صنایع آلاینده داده شده است.

رئیس مجتمع پتروشیمی ایلام، یکشنبه 21 دیماه در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا که در فرمانداری چوار برگزار شد، گفته دود ناشی از سوختن گاز اتیلن پتروشیمی ایلام مقطعی است و به تدریج کاهش می یابد.
آرش خزایی با اعلان اینکه دغدغه پرسنل پتروشیمی ایلام حفظ محیط زیست و پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی است، اضافه کرد: کارکنان و خانواده های کارکنان هم در این منطقه زندگی می کنند و مدیران پتروشیمی حتی یک لحظه از محیط زیست غافل نبوده اند.
وی افزود: فلرینگ پتروشیمی ایلام به تدریج روند کاهشی را شاهد خواهد بود و با عادی سازی و تثبیت شرایط راه اندازی الفین، تا آخر سال فلرینگ به اتمام خواهد رسید. هم چنین ایستگاه سنجش آلاینده های زیست محیطی از راه پتروشیمی خریداری و بعد از جانمایی توسط شهرداری چوار نصب خواهد شد.
خزایی با اعلان اینکه ظرف یک ماه آینده پساب ضلع غربی پتروشیمی ایلام حذف خواهد شد اضافه کرد: تصفیه خانه ZLE با برترین فناوری روز دنیا خریداری و ظرف یک سال آینده راه اندازی خواهد شد و با اجرای این طرح خروجی پساب تصفیه خانه پتروشیمی ایلام به صفر می رسد.

وی تصریح کرد: آلودگی صوتی مطرح شده در زمان پیش راه اندازی و راه اندازی الفین مقطعی بود و به صورت کامل برطرف شده است.
خزایی، بدعهدی لایسنسور و وندور در عدم سرویس دهی به پروژه الفین ایلام را در شرایط تحریم ناجوانمردانه عنوان کرده است.((Vendor‎) در زنجیره تأمین، به شرکت بازرگانی معتبر اطلاق می شود که تأمین کننده کالا یا خدمات است و لایسنسور هم به گروهی گفته می شود که پروانه و مجوز( License ) برای نصب و راه اندازی واحدی در یک کارخانه را می دهند)
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، پروژه الفین سیزدهم در چهارم دیماه ۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید و در این واحد علاوه بر اتیلن، پروپیلن، بنزین پیرولیز و سوخت مایع ساخته شده است.

منبع:

1399/10/24
23:53:44
0.0 / پنج
1104
تگهای خبر: ارز , بازرگانی , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان