سیمان گزارش می دهد؛

ذوب آهن از سودآوری تا دغدغه تأمین زنجیره تولید

ذوب آهن از سودآوری تا دغدغه تأمین زنجیره تولید

به گزارش سیمان اصفهان سودآوری ذوب آهن و خروج این شركت از زیان انباشته باآنكه اتفاقی خوش یمن برای صنعت كشور پس از سال ها بحران مالی است، اما خیلی از كارشناسان بر این عقیده اند كه حفظ سودآوری این شركت در گرو تأمین زنجیره تولید و مواد اولیه آن و صادرات است.ذوب آهن اصفهان بعنوان صنعت مادر کشور از اواخر دهه ۸۰ و اوایل ۹۰ به علل مختلف همچون خصوصی سازی و قطع حمایت مستقیم دولت از این صنعت، تغییرات مدیریتی و تفکرات متفاوت آنها، از دست دادن بازار رقابتی و... درگیر بحران مالی شدیدی شد تا جایی که در اواسط دهه ۹۰ اوضاع این شرکت از حیث سود و زیان و انباشت بدهی ها به شرایط نامناسبی رسید، اما رفته رفته با تغییر تفکر در شیوه تولید و نگاه این صنعت به تولید محصولات با ارزش افزوده بالا همچون ریل و به سرانجام رسیدن پروژه تولید ریل ملی و به خصوص پس از تغییر مدیریت ذوب آهن و مدیریت منصور یزدی زاده، این شرکت از سال ۹۶ به بعد به سودآوری رسید تا جایی که ابتدای آبان سال جاری مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در جلسه ارزیابی عملکرد شش ماهه این شرکت با بیان اینکه ذوب آهن از زیان انباشته خارج شده است، اظهار داشت: میزان فروش ذوب آهن اصفهان در ۶ ماهه اول سال جاری با افزایش ۴۶ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۷۵۶۵۸ میلیارد ریال، سود خالص این شرکت در این زمان با افزایش ۲۲ درصدی به ۵۵۰۴ میلیارد ریال و سود عملیاتی این شرکت با افزایش ۱۰ درصدی به ۸۱۹۱ میلیارد ریال رسید.

غلامرضا سلیمانی- مدیر عامل صدر تأمین هم در این نشست اظهار داشت که گزارش عملکرد ذوب آهن نشان دهنده برنامه ریزی، تعامل و فعالیت گسترده، دقت و شفافیت کارهای این شرکت و تعامل و پاسخگویی مناسب مسؤلان آن است.

وی اضافه کرد: تولید و فروش ریل ملی و حذف زیان انباشته این شرکت در نیمه اول سال جاری علیرغم مشکلات تأمین مواد اولیه و...، نمونه ای از دستاوردها و موفقیت های بزرگ ذوب آهن است که منجر به اعتبار بخشی بالایی برای این شرکت است.

یزدی زاده - مدیرعامل ذوب آهن هم به تازگی اعلام نمود که این مجتمع عظیم صنعتی به دنبال این است که امسال با وجود محدودیت ها، صادرات خویش را حفظ کند، چونکه در شرایط کنونی، کشور نیاز بسیار به ارز دارد.

وی همینطور از برنامه افزایش سرمایه قریب الوقوع اطلاع داد و اظهار داشت: تدارک افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران در جریان و در مرحله بررسی حسابرس و بازرس قانونی می باشد و بزودی نهایی و در کدال افشا می شود تا با دریافت مجوز سازمان بورس و برگزاری مجمع فوق العاده، بهبود ساختار مالی شرکت و همینطور تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز جهت افزایش تولید در سال آتی فراهم گردد.

ذوب آهن از سال ۹۶ وارد سودآوری شد

عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان هم در مورد خروج این شرکت از زیان انباشته و سودآوری این شرکت، به ایسنا، اظهار داشت: ذوب آهن از سال ۹۶ وارد سودآوری شد و طی دو سال قبل با کسب سود توانست، حالا زیان انباشته شده خویش را به صفر برساند و از امروز سود حاصل متعلق به سهام داران است.

احسانه دشتیانه با تکیه بر اینکه نگرانی امروز ما قوانین محدودکننده دولت در حوزه صادرات است، تصریح کرد: با عنایت به این که ذوب آهن از یارانه انرژی استفاده نمی کند و با استانداردهای جهانی تولید می کند، انتظار داریم برخورد نهاد تنظیم کننده بازار با این شرکت متفاوت باشد تا ذوب آهن به صادرات بیشتری برسد.

وی با تکیه بر اینکه هر چه صادرات ذوب آهن بیشتر شود، ظرفیت سودآوری آن با قدرت بیشتری ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: قطعا اگر قوانین محدودکننده برای صادرات نداشته باشیم، ذوب آهن می تواند با صادرات بیشتر مشکلات خویش را حل کند و سودآوری بیشتری داشته باشد.

سودآوری ذوب آهن باید معطوف به صادرات باشد

وی با تکیه بر اینکه سودآوری ذوب آهن باید معطوف به صادرات و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر همچون ریل باشد، اظهار داشت: از طرفی ذوب آهن باید به دنبال تکمیل زنجیره تولید خود باشد و در واقع مواد اولیه مورد نیاز این صنعت همچون زغال سنگ و سنگ آهن باید به صورت پایدار تامین گردد، همینطور قراردادهای بلندمدت برای تأمین مواد اولیه خود منعقد کند.

به گفته عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان، چاره سودآوری ذوب آهن مشارکت در توسعه معادن است و همینطور تأمین مواد اولیه و گسترش صادرات است.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال قبل ذوب آهن معادن زغال سنگ البرز شرقی را تملک کرده است، اظهار نمود: هم اکنون تمام تلاش ذوب آهن این است که با سرمایه گذاری و مشارکت در توسعه معادن و همینطور قراردادهای بلندمدت در زنجیره تأمین به وضعیت باثباتی برسد.

نگرانی ذوب آهن در تکمیل زنجیره تامین

دشتیانه ضمن اشاره به اینکه بزرگترین نگرانی ذوب آهن تکمیل زنجیره تأمین مواد اولیه و قوانین محدود کننده صادرات است، تصریح کرد: امروز ذوب آهن از دو طرف تأمین مواد اولیه و فروش محصولات خود نگران است که البته در بحث تأمین مواد اولیه خود ذوب آهن باید تلاش کند، اما در حوزه فروش و رفع محدودیت ها نیازمند حمایت دولت هستیم.

عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه اگر فولاد بخواهد به حیات خود ادامه دهد نیازمند صادرات است، اظهار نمود: هم اکنون ذوب آهن ۵۰ درصد محصولات خویش را صادر می کند و می تواند این عدد را افزایش دهد، اما با عنایت به خواست دولت برای تأمین نیاز بازار داخل، بیشتر از این صادرات انجام نمی دهد، در حالیکه ذوب آهن می تواند حدود ۸۰ درصد محصولات خویش را صادر کند.

به دنبال ورود ذوب آهن به بورس هستیم

از سوی دیگر مدیر راهبری شرکت ها، امور مجامع و سهام شرکت ذوب آهن اصفهان هم در مورد اثرات خروج ذوب آهن از زیان انباشته، به ایسنا، اظهار داشت: با عنایت به روند سودآوری شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و خروج این شرکت از زیان انباشته علاوه بر بهبود جایگاه ذوب آهن و همینطور رضایت سهامداران و سایر ذینفعان می توان اقدامات لازم را در مورد انتقال شرکت از بازار فرابورس به بازار بورس مد نظر قرار داد که این امر باعث افزایش معافیت مالیاتی شرکت از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد می شود.

روح اله فاضل پور تصریح کرد: علاوه بر معافیت مالیاتی با انتقال جایگاه شرکت ذوب آهن از فرابورس به بازار بورس، روند معاملات سهام شرکت و همینطور دید سرمایه گذاران و فعالان حوزه بازار سرمایه نسبت به این شرکت بهتر از قبل خواهد شد، همینطور علاوه بر این با خروج ذوب آهن از زیان انباشته رتبه اعتباری شرکت هم بهبود یافته که این امر هم برای اعتباردهی موسسات مالی و بانک ها مد نظر قرار می گیرد.

وی درباره تولیدات محصولات جدید به خصوص ریل و اثر آن بر روی عملکرد و سودآوری ذوب آهن، توضیح داد: علاوه بر محصولات اصلی، شرکت ذوب آهن محصولات جدیدی همچون تیرآهن های بال پهن و انواع ریل مورد مصرف در راه آهن، مترو، معدن، آرک های معدن و میلگردهای صنعتی را به بازار عرضه می کند که با عنایت به ارزش افزوده این محصولات نظیر انواع ریل شاهد اثرات مثبت آن بر روی عملکرد سودآوری شرکت هستیم.

تامین پایدار سنگ آهن دغدغه صنعت فولاد

مدیر راهبری شرکت ها، امور مجامع و سهام شرکت ذوب آهن اصفهان افزود: شرکت ذوب آهن اصفهان با افزایش ظرفیت تولید این محصولات به خصوص ریل، علاوه بر تأمین نیاز داخل کشور می تواند نسبت به صادرات این محصول هم اقدامات لازم را انجام دهد تا اثرات مثبت آن بر روی سودآوری شرکت بیشتر از پیش نمایان شود.

وی درباره شرایط حفظ روند رو به بهبود ذوب آهن با عنایت به مشکلات پیش روی تأمین مواد اولیه، اظهار نمود: تأمین سنگ آهن به صورت پایدار به یکی از دغدغه های صنایع پایین دستی صنعت فولاد تبدیل گشته و هرچه واحدهای جدیدتری در حوزه ذوب و نورد افتتاح می شود، این کمبود بیشتر از گذشته نمود پیدا می کند.

فاضل پور اضافه کرد: تولیدکنندگان سنگ آهن که با کاهش عیار و ذخیره سنگ آهن در معادن خود رو به رو شده اند، از تولید عقب نشینی نکرده و با بهبود مستمر روش های فرآوری و استفاده از فناوری های نوین توانسته اند از ذخایر دارای عیار ۸ تا ۱۰ درصد بعنوان خوراک استفاده کنند،

فعالیت در جهت تأمین پایدار مواد اولیه

وی البته اظهار داشت: با دریافت مصوبه یک میلیون و ۷۵۰ هزارتنی که ۲۲ مرداد به تصویب هیئت دولت رسید و فعالیتهای دیگر در ارتباط با تأمین مواد اولیه در دستور کار قرار دارد که مطابق مصوبه فوق مفاد این مصوبه تا ۱۰ سال قابل تمدید و ظرفیت هم تا ۲۵ درصد قابل افزایش است که این موارد می تواند تا حدودی دغدغه شرکت ذوب آهن را جهت تأمین مواد اولیه کم کند.

مدیر راهبری شرکت ها، امور مجامع و سهام شرکت ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد: شرکت ذوب آهن اصفهان در جهت تأمین مواد اولیه خود و به صورت ویژه سنگ آهن و زغال سنگ از راه شرکتهای زیرمجموعه معدنی خود که مالکیت ۱۰۰ درصدی آن با ذوب آهن است، اقدامات مفید و موثری انجام داده است.

فاضل پور همینطور درباره روند افزایش سرمایه ذوب آهن با عنایت به خروج آن از زیان انباشته و رسیدن به سود، اظهار نمود: بعد از طی مراحل اولیه در مورد افزایش سرمایه شرکت نهایتا گزارش توجیهی هیئت مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶ درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی و افزایش سرمایه در گردش شرکت جهت تأمین مواد اولیه که در تاریخ ۱۱/۰۵/۱۳۹۹ به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است که به محض اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی جهت دریافت مجوز از سازمان بورس اقدام خواهد شد.
1399/09/11
13:40:04
5.0 / 5
838
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان