عدم صادرات شیرخشك به ضرر دامداران

عدم صادرات شیرخشك به ضرر دامداران

به گزارش سیمان مدیرعامل اتحادیه دامداران اظهار داشت: وقتی شیر خشك در انبار بماند و صادر نشود، كارخانه تولید كننده شیر خشك نیز شیر دامدار را پس می زند  و تا زمانی كه مازاد محصولاتش به فروش نرود، از دامدار شیر خریداری نمی كند و این در نهایت به ضرر دامداران است.سعید سلطانی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه در برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه باید سرانه مصرف لبنیات هر فرد در سال یه ۱۶۰ کیلوگرم می رسید که هنوز این مهم محقق نشده است، اظهار نمود: برای جمعیت ۸۳ میلیون نفری ظرفیت تولید بیش از ۱۳.۵ میلیون تن شیر داریم. یعنی ظرفیت تولید بالاست اما تمام این ظرفیت فعال نشده است، برای اینکه عرضه و تقاضا برابر نیست.

وی افزود: به دلیلهای مختلف فرهنگی و اقتصادی نتوانستیم مردم را با اهمیت لبنیات آشنا نماییم، بطوریکه حاضر هستند برای مواد غذایی فاقد ارزش غذایی هزینه کنند ولی این هزینه را برای لبنیات نکنند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با اعلان اینکه هم اکنون ۱۱ میلیون تن شیر در کشور تولید می شود، اظهار داشت: از این ۱۱ میلیون تن شیر تولید شده در کشور، یک میلیون تن به صورت فرآورده های لبنی از کشور خارج می شود. ما به ۲۴ کشور صادرات داریم. این صادرات از عراق و افغانستان گرفته تا کانادا و فرانسه انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه نیاز سالانه کشور به شیرخشک ۶۰ تا ۷۰ هزارتن است، اظهار نمود: بهترین راه برای نگهداری طولانی مدت مازاد شیر تبدیل کردن شیرخام به شیرخشک است. اما سوال اینجاست که وقتی محصولی تولید می شود و نیاز داخل کشور را پوشش می دهد چرا مازاد آن نباید صادر شود؟

سلطانی افزود: ۵۵ هزارتن شیرخشک تولید شده و برای ذخایر راهبردی به ۱۵ هزارتن شیر خشک نیاز داریم. بدین سبب ۳۵ هزارتن شیرخشک در انبارها به صورت مازاد می ماند. وقتی شیر خشک در انبار بماند و صادر نشود در نتیجه کارخانه تولید کننده شیر خشک نیز شیر دامدار را پس می زند و تا زمانی که مازاد محصولاتش به فروش نرود از دامدار شیر خریداری نمی کند و این به ضرر دامداران است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران در آخر اظهار داشت: کسانی که واحدهای دامداری تاسیس کرده اند از بانک ها وام گرفته اند و تمام زندگیشان را پای اینکار گذاشته اند اگر نتوانند شیرخام تولید شده را به فروش برسانند گرفتار ضرر و زیان می شود.

منبع:

1399/05/14
22:57:20
5.0 / پنج
2189
تگهای خبر: ارز , تولید , صادرات , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان