تولید پارچه های جاذب اشعه ایكس و گاما با فناوری نانو

تولید پارچه های جاذب اشعه ایكس و گاما با فناوری نانو

سیمان: بمنظور تهیه لباس های ضد اشعه تابحال از صفحات سربی سنگین و در نسل جدیدتر از آپرون های پلاستیكی غیر منعطف استفاده می شده است، ولی تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان با بهره گیری از نانو ذرات موفق به تولید پارچه های جاذب اشعه ایكس شدند كه محدودیت دو روش قبل را ندارد.


علیرضا کاظمی، رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان تولید کننده منسوجات نانو در گفت و گو با ایسنا، منسوجات رسانا، ضد امواج، ضد امواج الکترومغناطیس و جاذب اشعه ایکس و گاما را از محصولات تولیدی این شرکت دانست و اظهار داشت: بطور رایج از ورق های سربی برای حفاظت بدن در مقابل اشعه ایکس استفاده می شود، ولی این ورق ها گران، سنگین و غیر منعطف هستند؛ بدین جهت برای جذب اشعه های ایکس و گاما، از "آپرون های کامپوزیتی" حاوی فلز سرب استفاده می شود.
وی با اعلان اینکه این آپرون ها وارداتی، سنگین و غیر منعطف هستند، اشاره کرد: بدین جهت پژوهشگران در سراسر جهان برای غلبه بر خواص نامطلوب حفاظ های فلزی و لاستیکی در تلاش هستند تا انواع مختلفی از مواد را بعنوان حفاظ های بهتر برای آپرون ها جایگزین کنند. یکی از پیشنهادها مربوط به مواد محافظ برپایه منسوجات است که نسبت به فلزات، سبک تر، منعطف تر و ارزان تر است.
کاظمی، از تولید منسوجات جاذب اشعه ایکس در این شرکت آگاهی داد که بعنوان جایگزینی برای آپرون ها قابل استفاده می باشد، افزود: این منسوجات با فناوری نانو بوده و قیمت و وزن آن نصف صفحات "آپرون" است. این منسوجات قادر هستند به صورت همزمان امواج ایکس و گاما را جذب کنند.
بگفته وی، این پارچه ها بر خلاف آپرون ها امواج الکترومغناطیس را برمی گردانند.
این محقق با تاکید بر اینکه برای تهیه پارچه های ضد اشعه از نانو ذرات نیمه رسانا استفاده شد، اشاره کرد: تابحال درصدهای مختلفی از این نانو ذرات در تولید سه نوع منسوج بافته شده "پلی استر"، "پنبه" و "اکریلیک" و همین طور منسوجات بی بافت "پلی پروپیلن" به کار گرفته شده است و مورد آزمون های میکروسکوپ الکترونی پویشی جهت بررسی ریز ساختار و آزمون دزیمتری جهت بررسی میزان جذب اشعه ایکس قرار گرفته است.
وی با اشاره به نتایج به دست آمده از این آزمون ها، تصریح کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که با بهره گیری از نانوذرات نیمه رسانا با اندازه متوسط ۲۰ نانومتر امکان دستیابی به خواص ضد اشعه با وزن کمتر از ۴۰ تا ۶۰ درصد در مقایسه با آپرون های سربی وجود دارد.
کاظمی با اشاره به کاربردهای این محصول اظهار داشت: تولید انواع روپوش های سربی، جلیقه و دامن آنژیوگرافی، تیروئید بند، گناد سه تکه، دستکش، ایزولاسیون مراکز پرتو تشخیصی، پاراون ها و دیوارها، درهای ضد اشعه و مارکر فیلم رادیولوژی همچون موارد استفاده از این محصول به شمار می روند.
وی کیفیت بالا در جذب اشعه، وزن پایین، انعطاف بیشتر و قیمت پایین را از مزایای این محصول نام برد.
منبع:

1399/03/15
14:45:40
5.0 / پنج
2923
تگهای خبر: ارز , تولید , فناوری , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیمان سیمان