چالش های پیش روی دامپزشكی حیات وحش در ایران

چالش های پیش روی دامپزشكی حیات وحش در ایران

سیمان: یك متخصص جراحی دامپزشكی می گوید كه ما در ایران رشته تخصصی دامپزشكی حیات وحش نداریم. چونكه بازار كار محدودی دارد و بدین جهت كسانی كه می خواهند در زمینه حیات وحش طبابت كنند یا باید به صورت تجربی دراین زمینه آموزش دیده یا در خارج از كشور دوره های تخصصی حیات وحش را گذرانده باشند.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، از حدود یک ماه گذشته تابحال که یوزپلنگ های در اسارت پارک پردیسان با حواشی زیادی به سمنان منتقل شدند، موضوعات و چالش های متفاوتی درباره دامپزشکی حیات وحش مطرح گردیده است. عده ای اعتقاد دارند که در ایران دامپزشک حیات وحش نداریم و برخی تاکید دارند که دامپزشک های عمومی یا انواع متخصصان دام های کوچک نمی توانند حیات وحش را معاینه یا وضعیت سلامت آنها را بررسی نمایند اما پرسش اصلی اینجاست که این ادعاها چه قدر درست است؟
رشته ای به نام حیات وحش در ایران وجود ندارد
دکتر امید مرادی - متخصص جراحی دامپزشکی - در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه در ایران رشته تخصصی دامپزشکی حیات وحش نداریم، اظهار می کند: در کشور ما افرادی که مدرک دکترای عمومی دامپزشکی را می گیرند، در رشته های مختلفی می توانند دوره های تخصصی را بگذرانند اما بطور کلی سررشته ای به نام حیات وحش یا بیماری های حیات وحش در ایران نداریم.

او در ادامه با اعلان اینکه در خارج از کشور دوره های تخصصی برای دامپزشکی حیات وحش وجود دارد و دامپزشکان می توانند با شرکت در این دوره های تخصصی در زمینه خاصی از حیات وحش مانند مقیدسازی یا بیهوشی و... آموزش ببینند، تصریح می کند: کسانی که می خواهند در زمینه حیات وحش طبابت کنند یا باید به صورت تجربی دراین زمینه آموزش دیده باشند یا باید در خارج از کشور دوره های تخصصی حیات وحش را گذرانده باشند.

این متخصص جراحی دامپزشکی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا نبود دوره های تخصصی حیات وحش در ایران به صورتی ضعف در دامپزشکی کشور تلقی نمی شود، توضیح می دهد: شاید این مساله مشکلاتی را ایجاد کند اما باید این را در نظر گرفت که در کشور ما مسئولیت حیات وحش با یک سازمان دولتی به نام سازمان حفاظت محیط زیست است بدین سبب اگر فردی در رشته دامپزشکی عمومی فارغ التحصیل شود و بعد تخصص حیات وحش را بگیرد بازار کار گسترده ای نخواهد داشت. در واقع اگر رشته تخصصی حیات وحش در کشور ما وجود داشته باشد تناسبی بین عرضه و تقاضا برقرار نیست.

مرادی ادامه می دهد: نیازهای سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دستگاه مسئول حیات وحش کشور به دامپزشک متخصص حیات وحش محدود است بدین سبب اگر رشته های تخصصی حیات وحش در کشور تدریس و سالانه افرادی زیادی در این عرصه فارغ التحصیل شوند، بیماری نخواهند داشت و به تبع بازار کاری وجود ندارد. بنا بر این در ایران این رشته به صورت جداگانه تدریس نمی گردد.

این دامپزشک در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه آیا دامپزشکان عمومی یا متخصصان دام های کوچک می توانند مبادرت به معاینه حیات وحش کنند، می گوید: برای پاسخ به این پرسش باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. برای مثال اگر حیات وحشی تصادف کرده و پایش لطمه دیده باشد می توان آنرا نزد یک متخصص جراحی در دام های کوچک برد چونکه اصول جراحی ارتوپدی در حیوانات مختلف همچون گربه سانان شبیه یکدیگر است مگر آنکه آن حیوان استثنایی داشته باشد.

او در ادامه تصریح می کند: دامپزشکان نیز مانند پزشکان تخصص های مختلفی دارند و یک دامپزشک نمی تواند درباره وضعیت سلامت یک حیوان از تمام جنبه ها نظر دهد. این مساله در مورد حیات وحش نیز صدق می کند چونکه حیات وحش طیف گسترده ای دارند و یک نفر نمی تواند به تنهایی تمام معاینات و بررسی های لازم برای انواع حیات وحش را انجام دهد.

به گفته مرادی، برخی از موارد در زمینه تشخیص بیماری های حیات وحش تخصصی است و ممکنست که متخصصان دام های کوچک نتوانند به آنها پی ببرند. در تمام دنیا به سبب کم بودن متخصصان حیات وحش برخی از متخصصان دامپزشکی باتوجه به مواردی که با آن مواجه می شوند تبادل اطلاعات و مبادرت به مطالعه و بررسی های بیشتر می کنند و بعد از آن برای موردی مشخص اقدامات لازم را انجام می دهند.

منبع:

1399/02/22
17:36:54
5.0 / پنج
3009
تگهای خبر: آموزش , ایران , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان