مهر خبر می دهد

اوراق مسكن به ۶۰ هزار تومان رسید

اوراق مسكن به ۶۰ هزار تومان رسید

به گزارش سیمان در حالیكه اوراق تسهیلات مسكن در آخرین روز بهمن ماه درگرانترین حالت به ۵۰ هزار تومان رسیده بود، ناگهان در دو هفته اخیر در بازه ۶۰ هزار تومان در حال عرضه به مشتریان است.به گزارش سیمان به نقل از مهر، معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن در بازار سرمایه باآنكه تابعی از شوك مصوبه شبانه چهارشنبه (۱۴ اسفند) هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص كاهش دامنه نوسان قیمت در كلیه نمادهای معاملاتی از ۵ به ۲ درصد و سپس لغو شبانه آن بود كه درنتیجه هم قیمت ها در بعضی نمادهای تسه به ۵۶ هزار تومان كاهش پیدا كرد، اما همچنان در تعدادی دیگر از نمادهای معاملاتی تسه در بازه ۶۰ هزار تومانی باقی ماند.
با این حال تعداد برگه های خرید و فروش شده به جز نماد معاملاتی تسه ۹۸۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دیماه امسال) كه با فروش بیشتر از ۴۰ هزار برگه در معاملات امروز و ایجاد صف خرید ۴۵۹ نفره، در اوج معاملات اوراق تسهیلات مسكن بود، در سایر نمادهای زیرمجموعه تسه، عمدتاً در تعداد برگه های بسیار پایین و حتی كمتر از ۱۰ برگه، خرید و فروش انجام شد.
این در حالی است كه در معاملات ۳۰ بهمن فرابورس، برخی از نمادهای معاملاتی تسه در گران ترین حالت به ۵۰ هزار تومان رسیده بودند و تعداد زیادی از نمادهای زیرمجموعه تسه در همان روز در بازه زیر ۵۰ هزار تومان دست به دست می شد؛ همینطور بر مبنای اعلام فرابورس ایران، میانگین ماهانه قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسكن، ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری قرار داشت.
به نظر می رسد این افزایش ناگهانی و ۵ تا ۱۰ هزار تومانی قیمت ها در بخش اوراق تسهیلات مسكن به ورود سفته بازان به بازار اوراق تسه مرتبط باشد؛ ضمن اینكه برخی كارشناسان هم افزایش سقف تسهیلات مسكن از محل این اوراق تا ۲۴۰ میلیون تومان در تهران را در افزایش قیمت اوراق مسكن بی تاثیر نمی دانند.
هرچند كه برخی دیگر از كارشناسان بازار مسكن هم با عنایت به سایه افكندن ركود بر این بازار، این ادعا را چندان قابل اعتنا نمی دانند؛ عدم افزایش محسوس تعداد معاملات مسكن در فاصله دو ماه دی و بهمن نسبت به آذر ماه سال جاری با عنایت به اجرای دو ماهه مصوبه افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن، می تواند تأییدی بر این مدعا باشد.
در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن، برگه های صادره در بهمن سال جاری در بالاترین قیمت خرید و فروش و بازه ۶۰ هزار تومانی توانست عنوان گران ترین برگه معاملات امروز را به خود اختصاص دهد. اما این نماد معاملاتی تنها در ۱۳۰ برگه و ۱۶ فقره معامله به مشتریان ارائه شد.
همچنین نمادهای معاملاتی تسه ۹۸۰۸ (اوراق مسكن آبان) و تسه ۹۸۰۴ (اوراق مسكن تیر) هم در بازه ۵۹ هزار تومان به فروش رسیدند اما به ترتیب تنها ۲۰۲ و ۲۹ برگه از این اوراق تسهیلات مسكن فروخته شد و مجموعه ۱۲ فقره معامله از آنها به ثبت رسید.
ضمن اینكه در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن، قیمت اغلب نمادها نسبت به معاملات روز چهارشنبه (۱۴ اسفند) نزولی بوده و از میانگین های ۵۸ تا ۵۹ هزار تومان در معاملات چهارشنبه به میانگین های قیمتی ۵۴ تا ۵۷ هزار تومان در معاملات امروز كاهش پیدا كرد.

1398/12/17
21:51:06
5.0 / پنج
3679
تگهای خبر: ایران , بازار , تسهیلات , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سیمان سیمان