۹ درصد چك ها برگشت خورد

۹ درصد چك ها برگشت خورد

سیمان: در آبان امسال هفت میلیون و 600 هزار فقره چك به ارزش 836 هزار میلیارد ریال مبادله شده كه 686 هزار فقره آن به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برگشت خورده است؛ یعنی معادل 9 درصد از چك ها برگشت خورده كه نسبته نسبت به ماه قبلش از نظر تعداد ۱۱ درصد افزایش یافته است اما از نظر مبلغ 2.5 درصد كاهش را نشان میدهد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بانك مركزی در آخرین گزارش خود از چك های برگشتی اعلام نمود حدود ۶۸۶ هزار فقره چك به ارزش بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال در آبان امسال در كشور برگشت داده شده كـه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد ۱۱ درصد بیشتر شده اما از نظر مبلغ ۲.۵ درصد كاهش یافته است.
طی این مدت در كشور ۹ درصد از كل تعداد چك های مبادله ای و ۱۲ درصد از كل مبلغ چك های مبادله ای برگشت داده شده است.
در تهران نیز حدود ۲۱۳ هزار فقره چك بـه ارزش بیشتر از بر ۴۶ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است؛ بدین معنا كه ۸.۵ درصد از كل تعداد چك های مبادله ای در پایتخت و ۱۰.۷ درصد از كل مبلغ چك های مبادله ای برگشت داده شده است.
طبق این گزارش، بیش ترین نسبت تعداد چك های برگشتی به كل چك های مبادله ای در استان های كهگیلویه و بویراحمد (۱۷.۱ درصد)، چهارمحال و بختیاری (۱۳ درصد) و خراسان شمالی (۱۲.۹ درصد) بوده و استان های گیلان (۶.۵ درصد)، یزد (۷.۸ درصد) و البرز (۸.۱ درصد) پایین ترین نسبت تعداد چك های برگشتی به كل تعداد چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
در آبان امسال بیشترین نسـبت ارزش چك های برگشـتی به كل ارزش چك های مبادله شده در استان به ترتیب به استان های خراسان جنوبی (۲۰.۵ درصد)، كرمان (۱۹.۴ درصد) و خراسان شمالی (۱۷.۷ درصد) اختصاص یافته و استان های گیلان (۸.۹ درصد)، البرز و كرمانشاه (هر كدام ۱۱ درصد) و زنجان (۱۱.۶ درصد) كمترین نسبت ارزش چك های برگشتی به كل ارزش چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
طی این مدت ۶۶۰ هزار فقره چك به ارزش بیشتر از ۹۵ هزار میلیارد ریال به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در كل كشور از نظر تعداد ۹۶.۲ درصد و از نظر ارزش ۹۵.۱ درصد از كل چك های برگشتی به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی بوده است.
طی این مدت در استان تهران بالغ بر ۲۰۱ هزار فقره چك به ارزش بیشتر از ۴۳ هزار میلیارد ریال به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد ۹۴.۶ درصد و از نظر مبلغ ۹۳.۸ درصد از كل چك های برگشتی به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی بوده است.
گفتنی است، بیشتر از هفت میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چك به ارزش ۸۳۶ هزار میلیارد ریال در آبان امسال در كشور مبادله شده كه نسبت به ماه قبلش از نظر تعداد ۳.۶ درصد افزایش یافته و از نظر مبلغ یك درصد كاهش دارد.
در این مدت در استان تهران حدود ۲.۵ میلیون فقره چك به ارزش ۴۳۳ هزار میلیارد ریال مبادله شده است. همین طور در آبان امسال نزدیك به ۵۱ درصد از تعداد چك های مبادله ای كشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بوده كه به ترتیب ۲۳.۸ درصد، ۱۰ درصد و ۸.۱ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با دیگر استانها داشته اند. ۶۴.۳ درصد از ارزش این چك ها در سه استان تهران با ۵۱.۸ درصد سهم، اصفهان با ۶.۳ درصد سهم و خراسان رضوی با ۶.۲ درصد سهم بوده است.
بیشتر از شش میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چك به ارزش ۷۳۵ هزار میلیارد ریال در آبان ۱۳۹۸ در كشور وصول شده كه نسبت به ماه قبلش از نظر تعداد ۲.۹ درصد افزایش یافته اما از نظر مبلغ ۰.۸ درصـد كاهش را نشان میدهد. در این ماه ۹۱ درصد از كل تعداد چك های مبادله ای و ۸۸ درصد از كل مبلغ چك های مبادله ای وصول شده است.
در تهران هم حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چك به ارزش ۳۸۷ هزار میلیارد ریال وصول شده است كه از نظر تعداد ۹۱.۵ درصد و از نظر ارزش ۸۹.۳ درصد از كل مبلغ چك های مبادله ای وصول شده است.
بیشترین نسبت تعداد چك های وصـولی به كل چك های مبادله ای در استان های گیلان، یزد و البرز بوده و استان های كهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و خراسان شـمالی پایین ترین نسبت تعداد چك های وصولی به كل چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
منبع:

1398/10/14
22:02:28
5.0 / پنج
4248
تگهای خبر: ارز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سیمان سیمان