مهر خبر می دهد؛

وام مسكن ۲۴۰ میلیونی، اوراق تسهیلات را به ۴۵ هزار تومان رساند

وام مسكن ۲۴۰ میلیونی، اوراق تسهیلات را به ۴۵ هزار تومان رساند

به گزارش سیمان تصویب افزایش سقف وام مسكن به ۲۴۰ میلیون تومان در هفته گذشته، سبب شد تا قیمت اوراق تسهیلات هم در اولین روز معاملات هفته جاری، به ۴۵ هزار تومان برسد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، در حالیكه سه شنبه شب هفته گذشته، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسكن در تهران برای متقاضیان فردی تا ۱۰۰ و زوجین تا ۲۰۰ میلیون تومان و همینطور وام جعاله تعمیرات مسكن هم تا ۴۰ میلیون تومان موافقت كرده، در اولین روز هفته جاری، معاملات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن با نماد «تسه» با افزایش چشم گیر قیمت ها روبرو شده و در چند نماد معاملاتی، رشد تا ۵ درصد را تجربه كرده؛ این در شرایطی است كه نوسانات قیمتی اوراق تسهیلات مسكن در هفته های اخیر، همواره كمتر از یك درصد بوده است.
در عین حال، محدودیت خرید اوراق تسهیلات مسكن همچنان تا سقف تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی بوده و هنوز محدودیت های جدید برای خرید اوراق تسهیلات مسكن از جانب نهاد ناظر بر بازار سرمایه (سازمان بورس و اوراق بهادار) اعلام نشده است تا متقاضیان بتوانند برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی مبادرت به خرید اوراق مربوطه كنند.
گران ترین برگه در معاملات امروز (شنبه ۷ دی ۹۸) اوراق تسهیلات مسكن كه به صورت كامل سبزپوش شده بود، مربوط به اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ۹ بود كه به قیمت ۴۴ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید؛ این نماد معاملاتی (تسه ۹۷۰۱) با رشد ۵ درصدی قیمت نسبت به معاملات آخرین روز كاری هفته گذشته كه با قیمت ۴۱ هزار تومان تثبیت شده بود، توانست ركورد افزایش قیمت را به خود اختصاص دهد.
ارزان ترین برگه ها هم مربوط به نماد معاملاتی تسه ۹۶۱۰ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در دی ماه ۹۶) با قیمت ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود كه این نماد هم با افزایش ۳.۷۵ درصدی نسبت به معاملات هفته گذشته، روبه رو شده است. به خصوص اینكه این نماد معاملاتی در آخرین روزهای اعتبار خود قرار دارد و معمولاً نمادهایی كه تاریخ انقضای آنها نزدیك تر است، به علت استقبال كمتر، از قیمت پایین تری برخوردار می باشند.
سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن هم در معاملات امروز فرابورس، در دامنه قیمتی ۴۱ تا ۴۴ هزار تومان در حال خرید و فروش هستند و با عنایت به اینكه بانك مسكن اعلام نموده بزودی آیین نامه وام جدید مسكن به شعب این بانك در سراسر كشور ابلاغ خواهد گردید، احتمال افزایش قیمت این اوراق در ایام جدید هم وجود دارد كه به نظر می آید نهاد ناظر بازار سرمایه هم باید محدودیت های جدید خرید و فروش این ابزار نوین را اعلام نماید.
بیشترین میزان خرید و فروش برگه های حق تقدم تسهیلات مسكن، مربوط به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد سال گذشته) با ۲۱ هزار برگه و بعد از آن به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور امسال) با حدود ۲۰ هزار برگه بوده است؛ ضمن اینكه رتبه سوم هم به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در آذر امسال) با حدود ۱۹ هزار برگه اختصاص یافت.
همچنین در چند نماد دیگر هم حجم خرید و فروش برگه های تسهیلات مسكن بین ۳ تا ۹ هزار ورقه در جریان بوده است.
۲۰.۶ میلیون تومان هزینه خرید اوراق تسهیلات برای دریافت وام جدید مسكن
با در نظر گرفتن میانگین قیمتی ۴۳ هزار تومان برای هر برگه، متقاضی دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن (وام مسكن تركیبی (جعاله + خرید) زوجین در تهران) باید ۴۸۰ برگه از بازار سرمایه خریداری نموده و به صورت متوسط مجموعاً ۲۰ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق تسهیلات هزینه كند.
از سوی دیگر با عنایت به اینكه بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در تهران، ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان است، با وام جدید مسكن، زوجین می توانند تنها حدود ۱۸ متر مربع از یك واحد مسكونی ۵۰ متری معادل ۳۵.۶ درصد از آنرا خریداری كنند.


منبع:

1398/10/07
21:01:01
5.0 / پنج
4229
تگهای خبر: ارز , بازار , تجربه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان