كاهش ذخایر ارزی ارمنستان

ایران پنجمین شریك تجاری ارمنستان

ایران پنجمین شریك تجاری ارمنستان

سیمان: ذخایر ارزی ارمنستان در ماه نوامبر حدود 93 میلیون دلار كم شد.


به گزارش سیمان به نقل از ارمن پرس، ذخایر ارزی این كشور تا اختتام نوامبر به دو میلیارد و ۳۶۷.۷۱ میلیون دلار رسید كه در مقایسه با ذخایر ثبت شده در ماه اكتبر حدودا ۹۳ میلیون دلار كاهش پیدا كرده است. بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ متوسط ذخایر ارزی ارمنستان یك میلیارد و ۴۹۴.۵۱ میلیون دلار بوده است كه بالاترین رقن ثبت شده مربوط به اكتبر ۲۰۱۹ با دو میلیارد و ۴۶۰.۱۹ میلیون دلار و كمترین رقم ثبت شده مربوط به مارس ۲۰۰۳ با ۳۷۳.۸۶ میلیون دلار بوده است.
بانك مركزی ارمنستان در اطلاعیه ای اعلام نمود كه كاهش ذخایر ارزی این كشور مساله ای طبیعی و فصلی بوده است. از طرف دیگر با اتخاذ سیاست های مناسب برای افزایش میزان ذخایر ارزی همچون افزایش خرید اوراق قرضه اروپایی و دریافت وام ارزی از روسیه، میزان ذخایر تقویت خواهد شد. بخش دیگری از كاهش ذخایر ارزی به خاطر پرداخت قسمتی از بدهی های خارجی دولت بوده است.
ایران پنجمین شریك تجاری بزرگ ارمنستان
داده های انتشار یافته توسط ارمن پرس نشان میدهد كه در یازده ماه نخست امسال روسیه بزرگ ترین شریك تجاری ارمنستان بوده است و ایران بعد از چین، سوئیس و آلمان، پنجمین شریك تجاری بزرگ این كشور شمرده می شود.
هم چنین از منظر سرمایه گذاری خارجی، تا آخر سال ۲۰۱۸ این كشور ۲۵۴ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب كرده است كه روسیه بزرگ ترین سرمایه گذار خارجی در میان طرف های مختلف بوده است. طبق گفته رایزن بازرگانی روسیه در ارمنستان، این كشور ۴۳.۶ درصد كل سرمایه گذاری های خارجی در ارمنستان را داشته است.
بگفته تیگران آوینیان، معاون نخست وزیر ارمنستان، رشد اقتصادی این كشور در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ به ۶.۸ درصد رسیده است كه حدودا مشابه رشد این كشور در نیمه نخست سال قبل است.
منبع:

1398/10/02
23:52:06
5.0 / پنج
4524
تگهای خبر: ارز , ایران , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان