به دنبال چرایی رسوب ۱۵۰۰ كانتیر برنج در گمرك شهید رجایی

به دنبال چرایی رسوب ۱۵۰۰ كانتیر برنج در گمرك شهید رجایی

به گزارش سیمان ایسنا/هرمزگان بعد از پیگیری های صورت گرفته توسط ایسنا، در مورد رسوب كاغذ و مقوای گلاسه در گمركات گویی این دفعه نوبت به آن رسیده كه از رسوب ۱۵۰۰ كانتیر برنج در گمرك شهید رجایی بگوییم. بدین منظور با یك فعال اقتصادی واردات برنج به گفت و گو نشستیم.یك فعال اقتصادی در گفت و گو با ایسنا اذعان كرد: بعنوان یك ترخیص كار كه با شركت های مختلفی همكاری می كنم برای شخص من حدود دو ماه و برای سایر همكارانم حتی از ۴ماه پیشتر مشكلاتی در مورد ترخیص برنج به وجود آمده است.
وی افزود: استاندارد طی تصمیم ناگهانی اعلام نمود كه از ثبت سفارش های تاریخ مشخصی به بعد درج درجه بندی بر روی كیسه های برنج ضروری می باشد. برای مثال در بررسی از ۱۰۰۰دانه برنج اگر تنها یك عدد برنج سرشكسته باشد، به برنج درجه دوتبدیل می شود و حتی به ترتیب به درجه های سه و.... تبدیل می شود. اما چه كسی بهترین برنج دنیا را به خاطر یك دانه برنج سركشسته به برنج درجه دو و سه تبدیل می كند؟!!
این فعال اقتصادی عنوان كرد: این مشكل را با مسئول مربوطه سازمان استاندارد در بین گذاشتیم و به ما گفته شد این بخشنامه مربوط به قبل از سال ۱۳۹۰بوده است اما كوتاهی در سازمان ها رخ داده است و اجرایی نشده است. گفتیم اگر این كار را اجرا می كنید حداقل یك شبه و یك دفعه نباشد، ۶ماه پیشتر به ما اطلاع دهید.
این فعال اقتصادی اضافه كرد: اجازه ترخیص بارهای در گمرك را حتی با پیگیری و التماس های فراوان صادر نكردند. استاندارد روز گذشته نه تنها تأیید ترخیص بارهای مارا انجام نمی داد بلكه قصد مرجوع كردن بارهایمان را داشت!
این فعال اقتصادی افزود: برنج یك كالای اساسی برای كشور است و برای آن ارز۴۲۰۰در نظر گرفته شده است، باید به دست مردم برسد، اما می بینید كه مشكل تراشی می شود! در حقیقت ما با گمرك و با بانك مركزی به مشكلی برنخورده ایم و صرفا بحث موجود در استاندارد برایمان مشكل بوجود آورده است.
وی بیان كرد: حتی اگر قرار بر این است كه قانون درجه بندی برنج ها اعمال شود، ما ناچاریم كیسه های برنج هارا هم تغییر دهیم و لیبلی در كنار كیسه برنج لحاظ می نماییم اما استاندارد بازهم این مورد را نمی پذیرد و می گوید باید كیسه ها عوض و بر روی آنها هك و درج شود.
این فعال اقتصادی افزود: برای هك شدن درجه برنج بر روی كیسه برنج ما باید كیسه های دیگری تحت نظارت شركت بازرسی معتمد استاندارد سفارش می دادیم كه برای هركانتینر حداقل ۲الی ۳میلیون تومان هزینه برای این برچسب گذاری پرداخت گردد.
وی بیان كرد: نمی دانیم استاندارد چه منافعی از این طریق به دست می آورد!
این فعال اقتصادی اضافه كرد: حداقل ۸۰۰كانتینر برای شركتهایی است كه ما به شخصه تابحال موفق به رفع مشكل آنها نشده ایم. در گمرك شهید رجایی حداقل ۱۵۰۰كانتینر برنج دپو شده وجود دارد.
وی درانتها اظهار داشت: سازمان استاندارد قانونی تحت عنوان استاندارد تأیید نظر ششم را اجرا كرد و همین قانون كار مارا مختل كرده است. این مشكل برای من از دوماه قبل و برای سایر دوستانم از حدود ۴ماه پیش مشكلات را به وجود آورده است. اگر قرار باشد كیسه های برنج باردیگر سفارش داده شود و درج هم برروی كیسه ها صورت پذیرد، همراه با دموراژ انبارداری، زمان طولانی و دیركرد كانتینر هزینه های سرسام آوری را برای ما فعالان و ترخیص كاران خواهدداشت.

به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، به نظر می آید اختلافی میان گمرك با سایر سازمان ها وجود ندارد. گمركات اجرائی وفق مصوبه ستاد تنظیم بازار و در اسرع وقت نسبت به ترخیص برنج های دپوشده در بندر شهید رجائی اقدام نموده و كنترل مجوزهای قانونی همچون استاندارد توسط گمرك، پیش از ترخیص كالا الزامی است و سازمان های متولی صدور مجوز باید نسبت به بارگذاری مجوزهای ترخیص صادره در بستر سامانه جامع گمركی اقدام نمایند و اصولاً تا این مجوزهای ترخیص به گمرك عرضه نشود، كالا قابلیت ترخیص ندارد و تشریفات گمركی به پایان نمی رسد، گمركات اجرائی هم بدون كنترل سیستمی مجوزها نمی توانند نسبت به ترخیص كالا اقدام نمایند.


1398/09/11
13:58:20
5.0 / 5
3879
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان