با هدف افزایش ارزش غذایی آرد صورت گرفت

راهكاری برای جلوگیری از حذف جنین گندم در پروسه آسیابانی

راهكاری برای جلوگیری از حذف جنین گندم در پروسه آسیابانی

سیمان: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان راهكاری را جهت استفاده از جنین گندم كه در فرآیندهای آسیابانی به سبب ایجاد بوی نامطبوع جداسازی می شد، ارائه دادند.


مهسا بادامچی از پژوهشگران طرح در گفت و گو با ایسنا، جنین گندم را قسمتی از دانه گندم دانست كه به رویش مجدد گیاه كمك می نماید و اظهار داشت: این بخش از دانه بطور طبیعی حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و تبدیل شدن به یك گیاه سالم و جدید است.
وی با اشاره به اینكه دانه گندم عموما برای آسیابانی و به دست آمدن آرد مورد استفاده بوده است، اظهار نمود: در این حالت بخش سبوس و جوانه حذف می شدند و بدین سان آرد گندمی به دست می آید كه دارای ارزش تغذیه ای كمی است، ضمن آنكه با افزوده شدن ویتامین های سنتتیك و مواد سفیدكننده به آرد مضرات به وجود آمده در آرد بیشتر از فواید حاصله خواهد بود.
بادامچی، دلیل جداسازی جنین از دانه در فرآیندهای آسیابانی را وجود روغن بسیار بالا در آن دانست و افزود: اگر روغن موجود در جنین در پروسه آسیابانی با آرد مخلوط شود، علاوه بر بودار شدن آرد، ماندگاری آنرا كاهش می دهد؛ بدین جهت در زمان آسیابانی جنین گندم جداسازی می شود.
این محقق جنین گندم را منبع غنی از فیبر، پروتئین و كربوهیدرات ها دانست و تصریح كرد: جنین گندم از نظر مواد معدنی دارای سطح بالایی از پتاسیم و آهن، كلسیم، فسفر و سلنیوم و همین طور حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است.
بگفته وی، جنین گندم سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامت قلب، كاهش خطر مبتلاشدن به سرطان و بهبود متابولیسم سلولی می شود، ضمن آنكه دارای خواص ضد پیری و ارتقای توسعه ماهیچه ها است.
وی از ارائه راهكاری برای حذف بوی نامطبوع جنین گندم در پروسه آسیابانی از طرف این شركت دانش بنیان آگاهی داد و اظهار داشت: در مطالعاتی توانستیم با فرآیندهای خاصی، لیپیدها و چربی های موجود در جنین گندم را كه بوی نامطلوب ایجاد می كنند، غیر فعال نماییم.
بادامچی اشاره كرد: غیر فعال كردن این لیپدها سبب حذف بوی نامطبوع در نان های تهیه شده از آرد گندم خواهد شد.
منبع:

1398/07/04
20:39:50
5.0 / پنج
4245
تگهای خبر: ارز , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیمان سیمان