وزیر راه و شهرسازی تشریح كرد:

جزئیات میزان خسارات وارده به راه ها و خانه ها بر اثر سیلاب اخیر

جزئیات میزان خسارات وارده به راه ها و خانه ها بر اثر سیلاب اخیر

سیمان: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بیشتر از ۱۴۳۸۰ كیلومتر انواع راه، حدود ۱۰۷۱۹ دستگاه ابنیه فنی و ۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی، بر اثر وقوع سیل لطمه دیده است.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، ضمن نادرست خواندن صدور مجوز در راه رودخانه ها گفت: مسیر آب نباید تصرف شود. حال این سوال كه چه شخصی مجوز داده، همیشه مطرح بوده و در سال های گذشته شاهد بودیم كه ویلا، ساختمان و حتی ساختمانی مانند هتل در بستر رودخانه ساخته بودند كه توسط مراجع قضائی، حكم تخریب آن صادر شد.
وی اضافه كرد: در دهه گذشته این اتفاق افتاده و امروز بهترین فرصت است كه اینگونه موارد، یك دفعه برای همیشه خاتمه یابد و از تكرار آن جلوگیری شود. همین طور مردم به نقاط امن منتقل شوند و اجازه دهیم كه آب، خانه خودرا پیدا كند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه وقوع سیل یك آزمون مدیریتی، رزمایش و مانوری بود كه بار دیگر جلوه ای از همبستگی مردم در ۸ سال دفاع مقدس را نشان داد، اظهار داشت: طبق دستور رئیس جمهور كه ابلاغ گردید، در حریم رودخانه دیگر خانه ای راه اندازی نخواهد شد و خانه های فعلی باز باید جابه جا شوند.
اسلامی با اشاره به گزارش تهیه شده در خصوص لطمه دیدگی ۲۴ استان، ۲۱۳ شهرستان، ۲۶۹ شهر و حدود ۵۹۰۰ روستا اظهار داشت: بالغ بر ۱۴۳۸۰ كیلومتر انواع راه، حدود ۱۰۷۱۹ دستگاه ابنیه فنی، شامل آب رو، آب نما و پل لطمه دیده اند كه از این تعداد، ۵۶۳ دستگاه شامل ۶۰ آب نما، ۴۴۷ آبرو و ۵۶ پل با دهانه ۶ متر تخریب شده كه طبق برآورد، بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان هزینه جایگزین كردن است.
وی اضافه كرد: حدود ۴۰ كیلومتر از مسیر ۱۰۴ كیلومتری جاده خرم آباد-پلدختر تخریب سنگین شده كه از ۴۰ كیلومتر، حدود ۱۲ كیلومتر باید اساسی ترمیم و بازسازی شود و ۲۰ كیلومتر باز قابلیت بازسازی دارد؛ اما حدوداً در ۹ كیلومتر آن بدون اینكه تونل ساخته شود، نمی توان قادر به ادامه مسیر بود.
اسلامی با اشاره به اینكه ما به دنبال ساخت جاده دیگر در جای قبلی نیستیم، اشاره كرد: جاده هایی كه سیل به آنها لطمه رسانده، دیگر آنجا موقعیت زمین شناسی اجازه نمی دهد كه در همان جا بارگذاری برای ساخت جاده صورت گیرد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مساله ستاندن عوارض آزادراهی از سیل زدگان اظهار داشت: هفته پیش اعلام كردیم كه از خودروهای شماره پلدختر و خودروهای امدادی عوارض دریافت نشود كه البته خودروهای امدادی طبق قانون معاف هستند.
محمد اسلامی اظهار داشت: عملیات اجرایی از روزهای نخست شروع شده است و در محور خرم آباد- پلدختر مرحله دوم عملیات آزادراه در حال انجام می باشد. راه جدید و كنارگذری باز در دست اقدام است.
وی افزود: امكانات به مسیرها گسیل شده است. یكی از معاونان در خوزستان مستقر هستند و دستورات ستاد بحران را اجرا می كنند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: خط آهن در همه مسیرها فعال گردیده است و كار جدی بازسازی ها شروع شده است و باید تا اختتام امسال كار بازسازی ها تكمیل شود اما تكمیل ۹ كیلومتر راه پروژه سنگینی است كه حدود ۲ سال زمان می برد و برای برطرف شدن مشكل تا تكمیل راه های اصلی كنارگذری راه اندازی خواهد شد.
بیش از ۱۲ هزار نفر راهدار ۲۴ ساعته مشغول فعالیت هستند
اسلامی تصریح كرد در راه یاسوج- شیراز زمین گرفتار رانش و شكاف شده است كه باید مسیر جدید شناسایی شود كه فعلاً شرایط عبور و ایمنی برقرار شده است. جا دارد از ۱۲ هزار راهدار و خانواده های آنها كه در روزهای نوروز در انجام مأموریت فعالیت داشتند و در مناطق سیل زده شبانه روزی تلاش می كنند تشكر و قدردانی كنم.
اسلامی اظهار داشت: در خوزستان به جز بخشی كه اطلاعات اولیه را داشتیم نهایی نشده است. ۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی لطمه دیده است كه از این تعداد ۱۰۵ هزار واحد در روستاها و ۴۶ هزار و ۴۸۸ واحد در شهرها هستند كه در مصوبه دولت ابلاغ گردیده مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای راه اندازی واحدهای شهری به اضافه ۱۲ میلیون تومان بلاعوض و برای روستاها ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: برای هر واحد تعمیری مغازه ها و محل كسب ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات، برای معیشت باز ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات و برای واحدهای تجاری باز ۴۵ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است. برای هر هكتار كشاورزی باز مبالغی در نظر گرفته شده است كه پس از گلستان و مازندران اقدام خواهد شد. برای ساخت و سازها باز كمك و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
اسلامی درباره ضرورت طرح جامع حفاظت از سیل و تخریب راه ها در سیل اظهار داشت: به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی از اوایل فروردین ماه در شهرهایی كه سیل داشتیم دستور بازنگری مسیل ها و حریم های رودخانه صادر گردیده است.
وی اضافه كرد: سوژه اصلی این است كه حجم بارش و میزان آب نسبت به دوره بلندمدت ۵۰ سال قبل بی سابقه بوده است بدین سبب مفروضات در مطالعات تغییر كرده باید در طرح جامع جدید مدنظر و بازبینی شود. سوژه دوم طرح جامع حفاظت از سیلاب است كه به صورت كلی و كلان در دولت مصوب شده و قرار شد وزارت راه و شهرسازی، نیرو وزارت شهرسازی به نوبه خود همكاری لازم را داشته باشند. سوژه سوم باز این است كه در بازبینی جدید به میزان آب و جاده ها توجه جدی شود و به ویژه در محاسبات پل ها و خانه ها ملاك قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی درانتها اظهار داشت: اقدام نابخردانه دولت آمریكا در قراردادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی سبب شد بار دیگر مردم عزیز كشورمان و همه صاحبان فكر قلم در كشور ما مقابل آمریكا متحد شوند. امریكایی ها نشان داده اند كه دشمنی آنها با مردم ما و منافع ملی ما یك دشمنی دیرینه است و شاهد اقدامات دولت آمریكا در پیشگیری از ارسال كمك ها به سیل زدگان بودیم. این مانور سبب همبستگی مردم شده و امیدوارم این همبستگی كمك نماید كه ما قدرتمندانه بازسازی را انجام دهیم و بار دیگر شاهد ارتقا كشور عزیزمان باشیم.

1398/01/22
23:45:05
5.0 / پنج
4373
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان