علاقه اروپایی ها به كرك و موی بز سمنان

علاقه اروپایی ها به كرك و موی بز سمنان

سیمان: مدیركل دامپزشكی استان سمنان از صادرات كرك و موی بز به خارج از كشور آگاهی داد و بیان كرد: خوشبختانه بوسیله یك واحد فرآوری، كرك و موی بز كشور در استان سمنان، جمع آوری و به صورت رنگی و شسته شده به كشورهای اروپایی و همچون انگلیس، آلمان و خیلی از كشورهای اروپایی صادر می شود كه ارزآوری خوبی برای كشور به همراه دارد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمد سعیدی در نشست خبری با خبرنگاران همین طور در پاسخ به پرسشی درباب قاچاق دام زنده و تاثیر آن بر گرانی های اخیر از افزایش صدور مجوز انتقال دام زنده در این استان اطلاع داد و اظهار داشت: در ۹ ماهه امسال به تنهایی بیشتر از سال ۹۶ دام زنده از استان خارج شده است.
مدیركل دامپزشكی استان سمنان با اشاره به اینكه از نظر قانونی دامدار اجازه دارد دام خودرا در دیگر بازارها عرضه نماید اضافه كرد: در سال ۹۶ در مجموع ۴۲ هزار دام با ستاندن مجوز از استان سمنان به مقصد دیگر استان ها منتقل شدند این در شرایطی است كه در ۹ ماهه امسال بالغ بر ۵۳ هزار دام با ستاندن مجوز از استان به بازار دیگر استان ها ارسال شدند.
وی خاطرنشان كرد: بدون شك به علت گستردگی راه های مواصلانی در طول سال تعداد زیادی باز بدون ستاندن مجوز از استان منتقل شدند.
سعیدی از كنترل راه های خروجی استان برای پیشگیری از قاچاق دام اطلاع داد و اظهار داشت: ما امسال كوشیدیم كه مجوز انتقال دام ها به استان های مرزی را بسیار محدود و به حداقل برسانیم اما این را هم نباید از نظر دور داشت كه دامدار باز این حق قانونی را دارد كه محصول خودرا در بازاری كه قیمت بیشتری در قبال آن می دهند عرضه نماید.

وی با اشاره به اینكه مرغ این استان از نظر سلامت و پایش باقی مانده های دارویی دارای استانداردهای بین المللی است، افزود: مرغ تولیدی در مرغداری های این استان پس از اختتام هر دوره مورد پایش دقیق قرار گرفته و با نمونه برداری از تولیدات سه مولفه داروهای غیرمجاز، داروهای ممنوعه و میزان مصرف داروهای مجاز آن مورد سنجش و كنترل دقیق قرار می گیرد.
مدیركل دامپزشكی استان سمنان با اشاره به اینكه دامپزشكی این استان اخیراً فراتر از پایش گوشت مرغ تولیدی، طی یك طرح خوراك دام و طیور را باز مورد ارزیابی، سنجش و پایش قرار می دهد كه مرحله ای فراتر از پایش گوشت مرغ است.
مرغ سمنان فاقد هرگونه باقیمانده دارویی است
این دامپزشك با اشاره به اینكه بیماری ها، فلزات سنگین و… معمولاً بوسیله خوراك به دام و طیور و پس از مصرف به انسان سرایت می كند اظهار داشت: از همین رو دامپزشكی استان به پایش باقی مانده ها در خوراك دام و طیور باز می پردازد كه دام و طیور سالم تری به دست مصرف كنندگان برسد.
وی از پایش مستمر ۲۷۰ هزار تن فراورده خام دامی تولیدی این استان اطلاع داد و اضافه كرد: بطور ویژه تر سلامت شیر از نظر وجود فلزات سنگین، عوامل بیماری زا، آلودگی های میكروبی و… باز مورد پایش همكاران ما قرار می گیرد تا شیر خام تولیدی استان با كیفیت بهداشتی بیشتری به مصرف كنندگان برسد.
سعیدی با اشاره به اینكه اجرای برنامه پایش شیر تولیدی استان در برنامه ششم باز ادامه دارد اضافه كرد: تلاش ما بر این است كه ظرف سال های آتی ۱۰۰ درصد شیر تولیدی این استان مورد پایش قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه همچنان در بعضی نقاط استان شیر به صورت سنتی عرضه می شود از عموم مردم خواست از مصرف شیر تولیدی كه به شیوه سنتی توزیع می شود پرهیز كنند.
سمنان سه برابر نرم كشوری مرغ و گوشت تولید می كند
وی حجم تولیدات دامی این استان را بالغ بر ۲۸۲ هزار و ۷۰۰ تن اعلام نمود و اظهار داشت: هم اكنون ۱۷۰ هزار تن شیر، ۳۶ هزار تن گوشت قرمز، ۵۵ هزار تن گوشت مرغ، ۲۰ هزار تن تخم مرغ، ۱۰۰۰ تن انواع آبزیان، ۳۲۸ تن عسل و …در استان سمنان تولید می شود.
وی از وجود ۵۱۱ واحد مرغداری صنعتی و ۴۳۱ واحد مرغداری گوشتی در این استان اطلاع داد و اضافه كرد: ظرفیت جوجه ریزی این مرغداری ها بالغ بر ۱۰ میلیون قطعه در هر سال است. علاوه بر این ۱۲ واحد پرورش شترمرغ، ۱۳ واحد پرورش مرغ پالت تخم گذار، ۶ واحد تولید بوقلمون و دو واحد تولید مرغ اجدادی در این استان فعالیت دارند.
این دامپزشك با اشاره به اینكه هم اكنون استان سمنان سه برابر نرم كشوری مرغ و گوشت تولید می كند افزود: تنها ۳۰ درصد گوشت و مرغ تولیدی این استان در داخل استان به مصرف می رسد و ۷۰ درصد آن در دیگر استان ها و همچون به استان های همجوار و خصوصاً بازار تهران عرضه می شود.
وی با اشاره به اینكه چند واحد تولیدی در این استان وجود دارد كه صرفاً كالاهای صادراتی تولید می كنند، تصریح كرد: استان سمنان ظرفیت های بسیار خوبی در این بخش دارد.
سعیدی، از صادرت شترمرغ در استان سمنان اطلاع داد و اظهار داشت: هم اكنون پولت، شترمرغ، جوجه شترمرغ، پر شترمرغ و دیگر تولیدات در رابطه با این دام در استان به خارج از كشور و استان صادر می شود.

1397/11/15
21:50:48
5.0 / پنج
4715
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیمان سیمان