یك نماینده پیشنهاد داد

فاصله نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد كم شود

فاصله نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد كم شود

سیمان: نماینده مردم رفسنجان در مجلس اظهار داشت: امیدوارم به دنبال كاهش نرخ ارز قیمت كالا هم در كشور كم شود تا فشار معیشتی بر مردم كم شود.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، احمد اناركی در نطق میان دستور امروز (یكشنبه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: كشاورزان زحمتكش با سختی های فراوان و هزینه های به شدت افزایش یافته، محصولات كشاورزی مثل پسته تولید می كنند. این كه نمی گردد با هزینه ارز بازار آزاد، تولید نماییم آن وقت ارز ناشی از صادرات مان را در شبكه نیما بفروشیم. فاصله نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد باید كم شود تا عرضه ارز ناشی از صادرات پسته و سایر محصولات كشاورزی در سامانه نیما برای كشاورزان مقرون به صرفه شود.

این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس كل درآمد محصولات كشاورزی كشور را چهار میلیارد دلار اعلام نمود و اضافه كرد: كشاورزی با بخش های دیگر فرق دارد و باید از این بخش حمایت شود. برگشت سرمایه با عنایت به هزینه های به شدت افزایش یافته در تولید محصولات كشاورزی مثل پسته، تناسب ندارد.

وی وضعیت آب در استان كرمان و جنوب شرق كشور را نامناسب دانست و اضافه كرد: مواد 27 و 28 قانون حفاظت از منابع آبی كشور اجازه انتقال آب را به وزارت نیرو داده است. مدیران وزارت نیرو اجازه دهید كشاورزان بتوانند از آب كشاورزی در واحد سطح استفاده كنند و محصولات بیشتری تولید كنند، توجه به این مسئله به مدیریت منابع آبی كشور كمك می نماید.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس امحال وام های كشاورزی به مدت سه سال را تصمیم درست دولت و مجلس دانست و از مسؤولان دولتی خواست تا بخشنامه های اجرایی را هر چه سریعتر برای اجرا به بانك های كشور ابلاغ كنند.

اناركی از شورای نگهبان هم خواست تا زمینه اجرایی شدن بند «و» تبصره 16 قانون بودجه سال 1397 را كه مربوط به تشویق تولیدكنندگان و تسویه مطالبات بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری است، به وجود آورد.

این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس افزود: طبق این بند قانون بودجه «چنانچه مشتریان بدهی معوق خودرا كه تا آخر سال ۱۳۹۶ سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا اختتام شهریورماه ۱۳۹۷ تسویه كنند، بانك ها و مؤسسات مالی و اعتباری مكلفند اصل و سود خودرا مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه كنند.»
1397/09/25
14:24:41
5.0 / پنج
4257
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان