لاهوتی:

نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یكی شدن است

نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یكی شدن است

به گزارش سیمان به دنبال اعلام بانك مركزی در خصوص این كه بانك ها هم مجاز به خرید ارز حاصل از صادرات و دیگر ارزها هستند، رئیس كنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اقدام جدید بانك مركزی را سیاستی عنوان نمود كه به مرور در حال اجرایی شدن است و در آینده نه چندان دور تعدد نرخ در بازار از بین می رود و نرخ ارز آزاد و نیما به هم نزدیك می گردد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانك مركزی، با عنایت به روند مساعد بازار ارز در كشور، كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و صادركنندگان می توانند ارز در اختیار خویش را علاوه بر صرافی ها، در بانك ها هم به فروش برسانند و شعب ارزی بانك های مختلف سراسر كشور مكلف به خرید ارز از هموطنان هستند.

محمد لاهوتی – رئیس كنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران – در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: سیاست های بانك مركزی طی یك ماه گذشته در مورد ساماندهی بازار ارز نتیجه مثبت داشته و تقریباً همه آحاد جامعه شامل فعالان اقتصادی، صادركنندگان، تولیدكنندگان و مردم عادی كه با عنایت به نوسانات بازار ارز و افزایش بی جهت و هیجانی كه به وجود آمد، توانسته اطمینان را تا حدودی به بازار برگرداند و نرخ ارز را كه بی جهت ارقام و اعداد غیرمنطقی پیدا كرده بود، كاهش چشمگیری دهد؛ ازاین رو در مجموع سیاست گذاری های بانك مركزی نتیجه مثبت داشته است.

وی اضافه كرد: با عنایت به این سیاست، بانك مركزی برای ورود ارز به كشور و برگشت ارز به چرخه اقتصادی چه در بخش صادرات و چه در بخش ارزهای نقدی كه در حساب ها و دست اشخاص است، روش ها و امكانات مختلفی را تعریف كرده كه هم شرایط واگذاری ارز راحت تر شده و هم تنوع و رقابت بوجود آورده است كه فروشنده ارز بتواند بهترین راه را انتخاب نماید و ارز خویش را به فروش برساند.

به اعتقاد لاهوتی، این كه بانك مركزی خرید و فروش ارز توسط بانكها را مجاز شمرده و صادركننده می تواند ارز خویش را به آنها بفروشد، یك قدم بسیار مثبت است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران پیش بینی نمود كه در آینده نه چندان دور بازار ثانویه واقعی شكل خواهد گرفت؛ به این معنا كه یك ارز ۴۲۰۰ تومانی و یك ارز دوم بعنوان قیمت بازار ثانویه وجود خواهد داشت كه اساساً این عدد هم با نرخ نیما یكسان یا نزدیك خواهد بود؛ بنابراین می تواند دغدغه پیمان سپاری را برای صادركنندگان برطرف كند.

وی اضافه كرد: البته باید توجه كرد كه این طرح زمانی به موفقیت كامل خواهد رسید كه تعدد نرخ ارز از بین رفته و نرخ ارز بازار آزاد و نیما به هم نزدیك شود و عملا كشور دارای دو نرخ شود؛ بنابراین در مجموع این اتفاقات و سیاست های جدید مثبت است.

لاهوتی ابراز امیدواری كرد كه هر چه سریع تر تعدد نرخ در بازار ارز از بین برود و از بین رفتن آن مبحث پیمان سپاری و برگشت به چرخه اقتصادی، دغدغه ها و نگرانی هایی كه بوجود آمده را از بین ببرد.

به گفته رئیس كنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، عملا چهار گزینه برای صادركننده وجود دارد؛ یا اینكه خودش واردات داشته باشد، یا ارز را به صرافی ها بفروشد، یا ارز را در اختیار بانك مركزی قرار دهد یا به سامانه نیما بفروشد. این ها همه سیاست هایی است كه بانك مركزی به مرور در حال اجرایی كردن آن در جهت رسیدن به اهداف كلی است و در این زمینه هم موفق بوده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان كرد: هرچه شرایط ارزآوری و فروش آن تسهیل شود، عددهای متفاوت برای نرخ ارز از بین می رود كه كمك می نماید تولیدكننده كالای خویش را با نرخ مشخص خریداری كند و صادرات با استفاده از یكی از این روش ها صورت گیرد؛ بنابراین با عنایت به اینكه حق انتخاب پیدا می كند، شرایط بهتر می گردد.

لاهوتی با اشاره به اینكه در گذشته هم اجبار برای فروش ارز به صرافی ها وجود داشته و هم اكنون فروش به بانك ها هم مجاز شده است، اعلام نمود كه سقف مشخصی برای فروش ارز به بانك ها وجود ندارد و یك سیاست كلی است و برای بانك مركزی مهم برگشت ارز است. این كه بانك های ایرانی بتوانند ارز حاصل از صادرات را خریداری نموده، می تواند از روش های رفع تعهد ارزی باشد.
1397/09/22
13:50:33
5.0 / پنج
4091
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان