در جلسه هیئت دولت؛

لایحه مشاركت عمومی – خصوصی تصویب گردید

لایحه مشاركت عمومی – خصوصی تصویب گردید

سیمان: هیئت وزیران در جلسه امروز (چهارشنبه) خود به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، لایحه مشاركت عمومی - خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.به گزارش سیمان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هیئت وزیران در جلسه امروز (چهارشنبه) خود به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، لایحه مشاركت عمومی – خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.
این لایحه با هدف استفاده از ساز و كار مشاركت عمومی – خصوصی بعنوان روشی كم هزینه و كارآمدتر در مقایسه با شیوه سنتی تملك دارایی های سرمایه ای و نیاز به بستر قانونی مستحكم برای اجرای طرح ها به این نوع مشاركت به تصویب رسید.
لایحه فوق به تشریح اصول و مبانی حاكم برای تبیین و تفسیر قانون مشاركت عمومی – خصوصی می پردازد كه شامل مواردی همچون فرصت برابر و احداث رقابت، رفتار برابر، تناسب در تسهیم مسئولیت و ریسك و استفاده كارآمد از منابع مالی بخش عمومی و ظرفیت فنی و مدیریتی بخش خصوصی است.
همچنین اولویت بخشی برای انجام مشاركت عمومی – خصوصی در پروژه های جدید، نیمه تمام و در حال بهره برداری بعنوان سیاست توسعه مشاركت عمومی – خصوصی خواهد بود.
بررسی ساختار و فرآیند اجرایی برای توسعه مشاركت، از دیگر مواد لایحه یاد شده است. این ساختار متشكل از شورای راهبری مشاركت عمومی – خصوصی، وظایف سازمان برنامه و بودجه كشور، وظایف و تعهدات طرف عمومی، كارگروه توسعه مشاركت عمومی – خصوصی و تسهیلگر مشاركت است.
انواع روش ها و قراردادهای مشاركت، چگونگی تأمین مالی دوره راه اندازی و بهره برداری پروژه، ریسك ها و تضامین و مقررات عمومی همچون مواد دیگر لایحه مشاركت عمومی – خصوصی است.
دولت اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل را تصویب كرد
دولت با هدف احداث ساز و كار تجهیز و تأمین منابع مالی پایدار برای توسعه زیرساخت ناوگان حمل و نقل كشور و ارتقای ایمنی و افزایش سطح خدمات حمل و نقل كالا و مسافر، اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل را به تصویب رساند.
تشویق، حمایت و مشاركت در تأمین مالی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ساخت، توسعه، تجهیز، بهسازی، نوسازی، نگهداری، بهره برداری زیرساخت های شبكه ناوگان حمل و نقل كشور، اعطای تسهیلات به متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل از راه بانك های عامل، حمایت و تشویق صنایع و شركت های دانش بنیان در رابطه با حوزه حمل و نقل همچون فعالیت های صندوق یاد شده است.
از دیگر فعالیت های صندوق توسعه حمل و نقل می توان به بیمه سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و ارائه تضامین به متقاضیان، پشتیبانی از تهیه و ارائه بسته های سرمایه گذاری، ارائه خدمات از راه بانك های عامل به شركت های لیزینگ جهت فروش اقساطی ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور نوسازی ناوگان و مشاركت در شركت پروژه های زیرساختی حمل و نقل اشاره نمود.
اساسنامه شركت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به تصویب رسید
هیئت وزیران در امتداد ارتقای ایمنی و كیفیت خدمات حمل و نقل هوایی، ناوبری هوایی و فرودگاهی، اساسنامه شركت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) را تصویب كرد.
اهداف، مدت فعالیت و سرمایه شركت، وظایف، اختیارات و اركان شركت، همچون مواد اساسنامه یاد شده است.
گردهمایی بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در سال ۱۳۹۷ برگزار می گردد.
دولت با عنایت به اهمیت برگزاری گردهمایی بین المللی فارابی بعنوان یكی از رویدادهای تقویمی ثابت و مهم علوم انسانی طی دهه گذشته در كشور، با صدور مجوز برگزاری دهمین گردهمایی بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در سال ۱۳۹۷ موافقت نمود.

1397/09/15
13:19:56
5.0 / پنج
4185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیمان سیمان