كمبود بطری كار دست بازار داد

عرضه آب بسته بندی در بازار كاهش یافت

عرضه آب بسته بندی در بازار كاهش یافت

به گزارش سیمان دبیر انجمن تولیدكنندگان آب های معدنی و آشامیدنی از كاهش ۴۰ درصدی عرضه آب بسته بندی به علت كمبود بطری اطلاع داد.


پیمان فروهر در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با كاهش میزان آب معدنی و آشامیدنی بسته بندی در بازار، اظهار نمود: میزان هر كیلوگرم PET به ۲۳ هزار تومان رسیده است كه نسبت به قیمت ۴۵۰۰ تومانی سال قبل نزدیك به ۵۰۰ درصد رشد یافته است. همین مسئله باعث تا شاهد رشد افسارگسیخته قیمت مواد اولیه بطری باشیم و بازار این مواد به دست دلالان و سودجویان افتاده كه سبب شده میزان عرضه آب بسته بندی در بازار حدود ۴۰ درصد كاهش پیدا كند.
وی همینطور در پاسخ به این كه گفته می گردد بطری های شیشه ای آب بسته بندی روانه بازار شده است تا اینگونه كمبود بطری پلاستیكی آب بسته بندی جبران شود، خاطرنشان كرد: چنین مساله ای امكان پذیر نیست، چون كه میزان تولید آب بسته بندی شیشه ای بسیار پایین است و تنها یك كارخانه در این بخش فعالیت می كند و توزیع گسترده ای وجود ندارد و فقط مخصوص مصرف در بعضی رستوران ها و كافی شاپ هاست. علاوه بر این با عنایت به قیمت بالای بطری آب بسته بندی شیشه ای مردم تمایل چندانی نسبت به خرید نشان نمی دهند و اگر هم در بعضی واحدهای فروش شاهد توزیع این بطری های شیشه ای آب هستیم، شاید به این دلیل است كه فروشندگان قصد دارند میزان فروش در این رابطه را محك بزنند.
دبیر انجمن تولیدكنندگان آب های معدنی و آشامیدنی با تاكید بر اینكه به علت زیاده خواهی و طمع تولید كنندگان مواد اولیه بطری میزان تولید آب معدنی و آشامیدنی بسته بندی در بازار كاهش یافته است و خیلی از كارخانه ها در حال خاموشی هستند، اظهار نمود: پریفرم فروشان علی رغم توافق انجام شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت لجبازی كرده اند و پریفرم را به بازار عرضه نمی كنند.

فروهر افزود: به علت اینكه چندی قبل مدیركل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی در جلسه مشترك با تولیدكنندگان پریفرم به آنها اعلام نمود كه حق ندارند هر كیلو پت را ۷۰۰۰ تومان خرید كرده و به مبلغ ۲۰ هزار تومان بفروشند، بنابراین پریفرم فروشان لجبازی كرده اند و متاسفانه مواد مورد نیاز تولید بطری را به بازار عرضه نمی كنند كه بنابراین شاهد كاهش ۴۰ درصدی آب بسته بندی در بازار هستیم.
وی با اشاره به اینكه مجتمع تندگویان به اندازه توان خود در حال تولید است، تصریح كرد: متاسفانه به حدی نوسان قیمت مواد اولیه بطری جذاب شده است كه به تعداد خریداران بورس اضافه شده و سهم مواد مورد نیاز به تولید كنندگان كاهش یافته و مشخص نمی باشد كه پت عرضه شده به كجا می رود و به دست چه كسی می رسد؟
دبیر انجمن تولیدكنندگان آب های معدنی و آشامیدنی با اشاره به پیشنهادی كه مقرر است از جانب فعالان این صنعت به وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور قطع دست دلالان مواد اولیه بطری عرضه شود، بیان كرد: با این پیشنهاد دست سودجویان بازار مواد اولیه بطری قطع خواهد شد و امیدوار هستیم شرایطی در بازار پیش آید كه دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.
دبیر انجمن تولیدكنندگان آب های معدنی و آشامیدنی در انتها با تاكید بر این كه كنترل فساد در حوزه مواد اولیه بطری حائز اهمیت است، بیان كرد: باید مواد اولیه بطری به دست جریان واقعی و تولیدكننده اصلی برسد و تنها راهكار پیش رو حذف دلالان بورسی، راستی آزمایی كدهای سایت بهین یاب، شناسایی كارخانجات غیرفعال از بورس، كنترل و نظارت شدید نسبت به عملكرد و فروش تولیدكنندگان پیریفور كه بخش اعظم مواد خویش را از بورس تهیه می كنند و هم جلوگیری از صادرات غیرقانونی و غیررسمی PET مهم ترین مسائلی است كه توسط مسئولان و دستگاه های نظارتی قرار گیرد.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، از ابتدای سال جاری تا كنون قیمت هر كیلو پت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۵۰۰ درصدی داشته است و شرایط تولید آب بسته بندی برای صنعتگران این حوزه با مشكلات فراوانی روبرو شده است كه علاوه بر گرانی بیش از اندازه با كمبود و عدم دسترسی به مواد اولیه جهت تولید روبرو هستند و متاسفانه علی رغم نامه نگاری های مختلف در این راستا كماكان دست سودجویان این حوزه قطع نشده و شاهد كاهش میزان تولیدی تا ۴۰ درصدی بطری بسته بندی آب معدنی و آشامیدنی در كشور هستیم و واحدهای فروش از كمبود محصول در این بخش خبر می دهند.


 

1397/05/14
13:45:32
5.0 / پنج
4278
تگهای خبر: تولید , عرضه , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان