ادامه بارش ها تا آخر خردادماه هشدار بارش باران در ۷ استان کشور

ادامه بارش ها تا آخر خردادماه هشدار بارش باران در ۷ استان کشور

به گزارش سیمان، سازمان هواشناسی از هشدار بارش باران در 7 استان کشور آگاهی داد و اعلام نمود: با ادامه بارش های شدید محلی برای برخی مناطق کشور هشدار زرد فعالیت سامانه بارشی صادر شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، بر طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی، امروز در بعضی مناطق استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، روزهای دوشنبه و سه شنبه در استانهای واقع در شمال غرب، برخی مناطق غرب و استانهای واقع در دامنه های مرکزی زاگرس و دامنه های شمالی و جنوبی البرز مرکزی افزایش ابر، وزش باد شدید موقتی، در بعضی مناطق گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش بینی شده است.
روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز در شمال غرب، ارتفاعات مرکزی البرز و ارتفاعات مرکزی زاگرس در ساعات بعدازظهر و شب شرایط مذکور برقرار است.
روزهای دوشنبه و سه شنبه شرایط برای وقوع گردوخاک در استانهای غربی کشور مهیاست. طی ۵ روز آینده در نوار شرقی کشور خصوصاً منطقه زابل وزش باد شدید و گاهی گردوخاک روی می دهد.
هشدار بارش های محلی شدید
زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰
نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ
منطقه اثر:
یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰: نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل.
اثر مخاطره: جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها و احتمال سقوط سنگ خصوصاً در جاده های کوهستانی و گردنه ها، رخداد تگرگ، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.
توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی خصوصاً در ساعات بعدازظهر، پرهیز از کارهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی راهداری و سایر دستگاه های اجرائی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع.
هشدار فعالیت سامانه بارشی
زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ
منطقه اثر:
یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان.
دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱: آذربایجان غربی، نیمه شمالی کردستان، زنجان، قزوین، نوار جنوبی استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل، شمال مرکزی.
سه شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، قزوین، نیمه غربی تهران، البرز، مرکزی، قم، نیمه غربی اصفهان.
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: اردبیل، نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.
اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، وزش باد نسبتاً شدید، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی به ویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.
توصیه: عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از کارهای کوه نوردی به ویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی دهانه پل ها، کانال ها و آب روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع.
هشدار افزایش گرادیان فشاری
زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳
نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در نواحی مستعد گرد و خاک
منطقه اثر:
یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۰: جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان.
دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱: کرمانشاه، کردستان، همدان، قزوین، قم، مرکزی، البرز، نیمه جنوبی تهران، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.
سه شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲: تهران، البرز، قزوین، مرکزی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان.
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳: قم، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.
اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.
توصیه: پرهیز از کویر نوردی، احتیاط در تردد جاده ای، عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد، اطمینان از استواری سازه های موقت، احتیاط در کارهای کوه نوردی، احتیاط در کارهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها، بسته نگه داشتن درب سالن های پرورشی.


منبع:

1403/03/21
13:39:12
0.0 / پنج
66
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان