اختصاص یک میلیارد دلاری هندی ها برای توسعه بندر چابهار

اختصاص یک میلیارد دلاری هندی ها برای توسعه بندر چابهار

سیمان: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به توافق با هندی ها برای تامین منابع مالی یک میلیارد دلاری از برگزاری نخستین جلسه اجرائی سازی این برنامه با بانک مرکزی و وزارت امور خارجه آگاهی داد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، علی اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار داشت: اجرای قرارداد بندر چابهار با هند در اولویت برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد. و روند بهره برداری بندر چابهار را کشور هندی انجام می دهند، البته سرمایه گذاری طرف هندی به صورت مستقیم است. از سه ماه قبل کارها را در زمینه این سرمایه گذاری شروع شده و در مرحله نهایی برای امضای قرارداد تأمین تجهیزات قرار دارد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اشاره به ایجاد شرکت کشتیرانی مشترک ایران و هند، اظهار داشت: در رابطه با بخش دوم قرارداد هندی تأمین مالی حداقل ۲۵۰ میلیون دلار و حداکثر یک میلیارد دلار است. اولین نشست اجرایی سازی این برنامه با بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و سفیر هند در ایران برگزار شده و پروژه های وزارت راه و شهرسازی که به طور عمده طرح های حمل ونقلی (افزایش سرعت تکمیل پروژه ریلی، جاده، فرودگاه و …) در پس کرانه بندر شهید رجایی است.
وی تصریح کرد: بخش دوم قرارداد با هندی، تسهیلات که در قسمت خصوصی بعنوان مجری قرار می گیرد. در این خصوص با همکاری معاونت ساخت وزارت راه و شهرسازی درحال تهیه مطالعات فنی و اقتصادی پروژه ها هستیم که برای طرف هندی ارسال می شود.
صفایی اظهار داشت: در سفری که اخیراً به چابهار داشتیم با برنامه ریزی صورت گرفته، توانستیم با مجموعه بنیاد مستضعفان و کشتیرانی جمهوری اسلامی به توافق برسیم که اجرای کار توسط پیمانکاران ایرانی صورت خواهد گرفت و موافقتنامه این پروژه امضا و برآورد ۵۵۰ میلیون دلاری برای طراحی و ساخت فاز ۲ بندر شهید بهشتی چابهار پیشبینی شده است.


منبع:

1403/03/15
14:47:13
0.0 / پنج
109
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سیمان سیمان