شروع فعالیت رسمی اورژانس کسب وکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

شروع فعالیت رسمی اورژانس کسب وکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

سیمان: با حضور مسئولان ارشد دبیرخانه شورای عالی و سازمان های مناطق آزاد و اصحاب رسانه، اورژانس کسب وکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در محل این دبیرخانه شروع به کار کرد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی در مراسم شروع به کار اورژانس کسب وکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: این اورژانس بمنظور پیگیری مشکلات و درخواست های سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و شرکت های فناوری، نوآور و دانش بنیان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی طراحی شده است.
عبدالملکی افزود: با وجود این که طبق یکسال گذشته با ارتباط مستمر با کارآفرینان و سرمایه گذاران، مشکلات آنها را پیگیری و بررسی کردیم، تصمیم گرفتیم برای نظام مند کردن این پروسه و با توجه به این که حل برخی مشکلات نیاز به اقدامی در سطح ملی دارد، اورژانس کسب وکار را در معاونت حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورای عالی راه اندازی نماییم.
وی با اعلان اینکه تمام ضوابط و مقرراتی که برای فضای کسب وکار وجود دارد توسط مدیران مناطق باید مجدد ارزیابی شود، اظهار داشت: در حقیقت باید زمانبندی برای صدور مجوز فعالیت کسب وکارها به حداقل ممکن برسد و این مسئله مستلزم حذف مقررات دست و پاگیر است.
مشاور رییس جمهور افزود: مقرر است با شروع به اورژانس کسب وکار با شماره تلفن ۰۲۱۷۹۹۳۶ مشکلات و درخواست های سرمایه گذاران در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بصورت فوری پیگیری شود. گزارش عملکرد اورژانس کسب وکار هم بصورت دوره ای در اختیار رسانه ها و مسئولان قرار خواهد گرفت.
وی با تأکید بر این که شاخص کسب وکار در مناطق آزاد ایران نسبت به سرزمین اصلی و حتی کشورهای کمتر توسعه یافته بهتر است، اضافه کرد: یکی از برنامه های ما در آژانس کسب وکار گفتگو با کارآفرینان برای حل مشکلات آنها و طرح این مسائل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.
تاکید رییس جمهور و وزیر اقتصاد به ارتقای جایگاه مناطق آزاد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره ی تغییر ساختار دبیرخانه شورای عالی هم توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه وزیر اقتصاد و رییس جمهور تاکید دارند که مناطق آزاد ذیل دفتر ریاست جمهوری باشد اما یک دفعه در صحن علنی مجلس مطرح شده و نمایندگان موافقت نکردند. البته انتقال دبیرخانه ذیل مجموعه وزارت اقتصاد خللی ایجاد نخواهد کرد ولی اگر ذیل نهاد ریاست جمهوری باشد مسلماً بهتر بوده و فعالیت ها با سرعت بیشتری قابلیت پیگیری دارد.
عبدالملکی درباره ی سرمایه گذاری در مناطق آزاد سال ۱۴۰۲، اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال جاری حدود ۴۲۰ هزار میلیارد تومان درخواست سرمایه گذاری در مناطق آزاد اتفاق افتاده که ۱۲۸ هزار میلیارد تومان آن به مرحله قرارداد رسیده و امیدواریم در نیمه دوم سال نهایی شوند.
وی همین طور درباره ی بانک آف شور در مناطق آزاد کشور هم اظهار داشت: البته یک بانک آف شور در منطقه آزاد کیش راه اندازی کردیم اما باید زمینه و بستر برای توسعه آن و راه اندازی بیمه آف شور نیز برقرار شود.
مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعلان اینکه این بانک با سرمایه مورد نظر بانک مرکزی به راه افتاده است، اظهار داشت: یک بانک آف شور دیگر در کیش درحال افتتاح است و موافقت اصولی آن نیز توسط بانک مرکزی صادر شده و فقط بدنبال رسیدن به ترکیب هیأت مدیره این بانک هستیم.


منبع:

1402/08/25
14:58:11
0.0 / پنج
203
تگهای خبر: ارز , ایران , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان