در گفت وگو با سیمان تاكید شد؛

راه آهن اینچه برون به شاهرود دروازه تجارت خارجی

راه آهن اینچه برون به شاهرود دروازه تجارت خارجی

سیمان: نماینده شاهرود و میامی در مجلس، راه آهن اینچه برون-شاهرود را دروازه تجارت خارجی دانست و گفت مجوز فایننس این طرح از طرف مجلس صادر گردیده است.علی اصغر خانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه زمان شروع عملیات اجرائی پروژه راه آهن شاهرود به اینچه برون و طبس وابسته به سرمایه گذار خارجی است، بیان کرد: راه اندازی این مسیر ریلی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.
وی اضافه کرد: مجلس در قانون بودجه، مجوز اجرای این پروژه بوسیله فاینانس را صادر کرده و وزارت راه درحال رایزنی با سرمایه گذاران خارجی است.
نماینده شاهرود و میامی در مجلس با اعلان اینکه مسیر ترانزیتی فعلی اینچه برون به گرمسار مشکلات خاص خودرا دارد، بیان کرد: این مسیر علاوه بر طولانی بودن صرفه اقتصادی نیز ندارد.
خانی با اشاره به این که مسیر فعلی از نظر فنی و زیرساختی راه آهن نیز دارای ایراداتی است، اظهار داشت: با راه اندازی مسیر اینچه برون به شاهرود علاوه بر افزایش ایمنی سیر قطارها و کاهش زمان حمل و نقل، میزان ترانزیت بار نیز بطور شایان توجهی افزایش پیدا خواهدنمود.
وی اضافه کرد: هشت سال از افتتاح خط ریلی اینچه برون – ترکمنستان – قزاقستان می گذرد اما هنوز سطح جابجایی کالا به رقم قابل قبولی نرسیده و اتصال اینچه برون به کریدور شمال جنوب بوسیله شاهرود، یک نیاز اساسی برای توسعه حمل و نقل کالا با کشورهای آسیای میانه و اوراسیا است.
این عضو خانه ملت با اعلان اینکه شاهرود را بهترین نقطه برای اتصال مرز اینچه برون به کریدور شمال – جنوب دانست، ابراز کرد: با اتصال مرز اینچه برون به شاهرود مدت زمان انتقال بار در کریدور شمال – جنوب چهار و نیم روز و مسافت آن ۵۰۰ کیلومتر کاهش پیدا می کند که نقش مؤثری در رشد اقتصادی و توسعه صادرات غیر نفتی کشور به کشورهای شرق و مرکز آسیا دارد
نماینده شاهرود و میامی با انتقاد از کم کاری دولت های گذشته درباب این پروژه ملی اظهار داشت: در سال ۹۴ مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های کلی برنامه ششم، صراحتاً بر ضرورت تکمیل کریدور ریلی شمال به جنوب تاکید کردند، اما متأسفانه تا قبل از دولت سیزدهم برای این پروژه کار خاصی انجام نشده و کم کاری دولت های گذشته موجب راه اندازی کریدورهای جایگزین در بعضی از کشورهای همسایه شده است.


منبع:

1401/11/19
11:08:18
0.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیمان سیمان