اخطار فولادی ها نسبت به وضعیت گازرسانی

اخطار فولادی ها نسبت به وضعیت گازرسانی

به گزارش سیمان، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ضمن تاکید بر این که فولادی ها سال جاری زودتر از روال و برنامه ریزی ها با محدودیت های گازی روبرو شدند و تابحال هم از ذخایر آهن اسفنجی خود بهره برده و تولید را حفظ نموده اند، نسبت به تدوام محدودیت های گازی اخطار داد و به عرضه سه راهکار برای گذر از مشکلات تأمین گاز کشور پرداخت.


همزمان با ورود سامانه های بارشی به نقاط مختلف کشور و موج شدید کاهش دما، میزان مصرف گاز در کشور بشدت افزایشی شده است؛ بگونه ای که برای جبران این کمبود گاز و عدم قطعی گسترده گاز بخصوص برای منازل، خیلی از ادارات، دانشگاه ها، مدارس، مراکز تفریحی و خدماتی و... تعطیل شده اند؛ واحدهای فولادی و سیمانی که حتی در شرایط بهتر طی سالهای گذشته هم در این فصل از سال با محدودیت های مصرف گاز مواجه بوده اند؛ در شرایط فعلی هم از این قاعده مستثنی نبوده و با کاهش شدید دریافت گاز روبرو شده اند.

محدودیت گاز فولادی ها سال جاری زودرس شد
وحید یعقوبی-مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- در ارتباط با محدودیت های اعمالی برای فولادی ها در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بحث گاز یک چالش عمده در زنجیره فولاد است که طی سالهای اخیر بسیار هم پررنگ شده است. از حدود چند سال قبل محدودیت های گازی برای واحدها در زمستان به صورت مثال برای یک ماه اعمال می شد و واحدهای احیای مستقیم فولاد هم برای این مدت برنامه ریزی می کردند و معمولاً این یکماه را به فعالیتهای تعمیراتی اختصاص می دادند تا از این فرصت بهره ببرند و متحمل کمترین صدمه شوند.
وی ادامه داد: اما از سال قبل این محدودیت های گاز بسیار شدید شد و حدود دو ماه و نیم واحدهای احیا مستقیم فولادی یا تعطیل بودند یا با محدودیت بسیار شدید کار می کردند که این محدودیت ها، تأثیر خویش را بر کل زنجیره گذاشت. در سال گذشته، به واسطه محدودیت های برق و گاز، حدود شش میلیون تن از برنامه هدف گذاری شده عقب افتادیم.
این مقام صنعتی با اشاره به اینکه در تابستان سال جاری باوجود این که شاهد مدیریت بهتر تأمین برق (البته نسبت به سال گذشته) بودیم، خاطرنشان کرد: اما در مورد گاز، سال جاری محدودیت ها زودرس شد. برنامه ما این بود که از حدود دیماه محدودیت ها آغاز شود اما از اوایل آذر ماه محدودیت گاز برای فولادی ها اعمال شد. در ابتدا محدودیت ها بر ۳۰ درصد، سپس ۵۰ و ۷۰ درصدی بود و اکنون کارخانه های فولادی نیمه شمالی کشور (عمدتا کارخانه های احیای مستقیم) به صورت کامل گاز قطع شده و واحدها تعطیل شده اند. بعضا برخی کارخانه های قوس و نورد هم به جهت این که مواداولیه ندارند، تعطیل شده اند.
یعقوبی تصریح کرد: بحث گاز برای صنعت فولاد با سایر صنایع تفاوت عمده ای دارد؛ گاز در زنجیره فولاد نقشِ فرآیندی برای تولید آهن اسفنجی است. تکنولوژی تولید فولاد کشور هم برمبنای گاز، سنگ آهن و روش احیای مستقیم است و ازاین رو آهن اسفنجی نقش مواد اولیه حیاتی در زنجیره فولاد را ایفا می کند. اگر گاز نباشد، آهن اسفنجی تولید نمی شود و کمبود یا عدم تولید آهن اسفنجی هم حلقه بعدی که تولید فولاد است، متوقف می شود و محصولات فولادی تولید نخواهد شد؛ ازاین رو نقش گاز، نقش حیاتی می باشد.

گاز فولادی ها جایگزینی ندارد
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: تفاوت دیگر اینست که گاز در واحدهای فولادی اصلا قابل جایگزینی نیست. به طور مثال در سایر صنایع، این گاز می تواند با مازوت جایگزین شود اما در صنعت فولاد، امکان جایگزینی وجود ندارد. ازاین رو با قطعی و محدودیت های گاز، به ناچار، کل فرایند تولید در زنجیره فولاد در کل زنجیره مختل خواهد شد.
وی ادامه داد: ما در کشور حدود ۵۵۰ مترمکعب در ازای هر تن، مصرف گاز در زنجیره فولاد داریم که از این میزان ۷۰ درصد را تنها حلقه احیای مستقیم (حلقه آهن اسفنجی) مصرف می کند؛ سال جاری محدودیتی که برای صنایع فولادی اعمال شده و متاسفانه هیچ مشورت و نظرخواهی هم با تشکل ها صورت نگرفته است، بدینگونه است که از ۴۰ میلیون مترمکعب مصرف زنجیره فولاد، تنها ۱۵ میلیون مترمکعب را در آذر ماه تخصیص داده اند. در این یک هفته ۱۰ روز اخیر هم که کاهش دما شدت بیشتری گرفته است، همان میزان تخصیصی را هم کمتر کرده اند و عملاً همین ۱۵ میلیون مترمکعب هم تأمین نمی گردد.

مضاف بر گاز، برق فولادی ها هم محدود شد
یعقوبی خاطرنشان کرد: مضاف بر این، با عنایت به این که با افزایش مصارف خانگی، گازرسانی به نیروگاه ها هم گرفتار مشکل شده است، برق فولادی ها هم با محدودیت روبرو شده است. به صورت مثال بیشتر از ۴۰ روز است که گاز فولاد خراسان قطع است و از هفته گذشته، محدودیت های برق هم برای این واحد اعمال شده است یا فولاد مبارکه بعنوان بزرگترین واحد فولادی کشور، در بحث گاز با محدودیت ۵۰ الی ۷۰ درصدی مواجه بوده و این واحد هم از هفته گذشته، محدودیت ۳۰ درصدی برق هم شامل حال این واحد شده و نگرانی ما اینست که با سردتر شدن هوا و عدم تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه ها، این محدودیت بیشتر هم شود به ۵۰ درصد و بالاتر هم برسد.
وی تشریح کرد: به صورت کلی مصرف گاز در کشور، ۸۰۰ میلیون مترمکعب است که از این میزان ۶۵۰ و گاها تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب صرف مصارف خانگی و تجاری می شود؛ ازاین رو عملا گازی برای صنایع باقی نمی ماند.
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پاسخ به این که در شرایط فعلی، چه راهکارهایی برای گذر از این وضعیت وجود دارد؟ اظهار داشت: راهکار اینست که علاوه بر این که بایستی سرمایه گذاری شود تا تولید گاز کشور افزایش پیدا کند، باید مصارف خانگی و تجاری بهینه شود. در بحث سرمایه گذاری در تولید گاز، مباحث خاصی وجود دارد و طبق آنچه که وزیر نفت هم اعلام نموده است، ۸۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است تا بتوانیم سطح فعلی تولید را در صنعت نفت و گاز حفظ نماییم.

پیشنهاد به فولادی ها برای سرمایه گذاری در میادین گازی
یعقوبی اظهار نمود: این ۸۰ میلیارد دلار، باتوجه به شرایط تحریمی و همینطور وضعیت نقدینگی کشور، رقم دور از ذهنی است که نمی توان بدان فکر کرد؛ ازاین رو بایستی برای سرمایه گذاری به دنبال روش ها و راه های دیگر بود. به صورت مثال به فولادی ها پیشنهاد شده است که فولادی ها در میادین گاز سرمایه گذاری کنند؛ این مهم نیازمند اصلاح مقررات و قوانین است.
این مقام صنعتی افزود: در راهکار دیگر که کاهش مصارف خانگی و تجاری است، جدا از بحث فرهنگ سازی و صرفه جویی، باز هم سرمایه گذاری نیاز است تا به صورت مثال به جای وسائل گرمایشی پرمصرف، از گرمایشی ها کم مصرف بهره برد یا موتورخانه ها را اصلاح کنیم؛ این ها همه هزینه بر است و برای آنکه این هزینه به مردم تحمیل نشود، بایستی دولت یا یک سرمایه گذار وارد عمل شود.
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام نمود: حالا برخی کارخانه های فولادی در تعامل با دولت حاضر شدند که این سرمایه گذاری را در قسمت خانگی انجام دهند تا کاهش مصرف صورت گیرد و مابه ازای آن به هر میزانی که صرفه جویی و کاهش مصرف صورت گرفت، از محدودیت خودِ واحد فولادی کاسته شود؛ اما متاسفانه هم اکنون قوانین و مقررات جاری در وزارت نفت و شرکت ملی گاز این تضمین را به واحدهای فولادی نمی دهد که خیالشان راحت باشد در ازای این کاهش مصرف و صرفه جویی، محدودیت هایشان تقلیل پیدا کند.

۳ راهکار فولادی ها برای افزایش سطح گاز تولیدی کشور
یعقوبی اظهار داشت: ازاین رو در سه حوزه سرمایه گذاری باید صورت گیرد، اصلاح قوانین و مقرراتی که برای سرمایه گذاری فولادی ها در میادین گازی باید صورت گیرد و واگذاری برخی میادین گازی به خود فولادی ها یا به روش های مشارکتی فولادی ها که در این صورت بتوانند در استحصال گاز مشارکت داشته باشند.
وی در ارتباط با اثرات این محدویت ها در بلند مدت و تأثیر آن بر میزان تولید، خاطرنشان کرد: بطور قطع اثر این کاهش تأمین گاز بر تولید واحدهای فولادی، هویدا و مشخص خواهد شد؛ اما انتظار نداریم که این اثر در تولید دیماه خویش را نشان بدهد و تولید دیماه کاهش پیدا کند؛ چون که هم اکنون اکثریت واحدها فولاد خویش را از ذخایر و موجودی های آهن اسفنجی گذشته تولید می کنند. ازاین رو بسته به میزان موجودی و ذخایر آهن اسفنجی، کاهش تولید برخی واحدها در آذر ماه (باتوجه به محدودیت اعمالی از آغاز آذر ماه) صورت گرفت و برای برخی در دیماه و برخی دیگر در بهمن و اسفند ماه اتفاق خواهد افتاد. عملا اگر بخواهیم اثر کاهش گاز بر تولید فولاد کشور را بررسی نماییم، بایستی بازه آذر تا اسفند ماه را مورد بررسی قرار دهیم.
این مقام صنعتی خاطرنشان نشان کرد: حالا حدود یک ماه است که آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه نمی شود؛ چونکه واحدها محدودیت تأمین گاز داشته و نتوانستند عرضه آهن اسفنجی داشته باشند؛ یکی از علل افزایش قیمتی هم که در بازار فولاد اتفاق افتاده است، همین کمبود آهن اسفنجی بوده است. تابحال واحدها از ذخایر خود استفاده می کنند؛ درصورتیکه یکی- دو هفته دیگر آهن اسفنجی به دستشان نرسد، تولید فولاد بشدت افت خواهد نمود.
منبع:

1401/10/26
11:35:49
0.0 / 5
212
تگهای خبر: ایران , بازار , تحریم , تعمیر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سیمان سیمان