وزیر صمت اعلام كرد:

تأمین مالی زنجیره ای ۳۰ هزار میلیاردی واحدهای صنعتی

تأمین مالی زنجیره ای ۳۰ هزار میلیاردی واحدهای صنعتی

به گزارش سیمان، همدان وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تأمین مالی زنجیره ای رشد خوبی دارد، اظهار داشت: بیشتر از 30 هزار میلیارد از راه زنجیره ای تأمین مالی شده است.


سیدرضا فاطمی امین شنبه ۱۴ آبان در دیدار با فعالان اقتصادی استان همدان، با تکیه بر این که تامین مالی زنجیره ای می‎ تواند به واحدهای تولیدی کمک زیادی کند، اظهار داشت: ۷۰ درصد تسهیلات باید مبتنی بر روش زنجیره ای پرداخت گردد.
وی با اشاره به این که در شهریورماه امسال برای اولین بار مصوب کردیم ارگان های دولتی در صورت عدم پرداخت بموقع مطالبات گروههای تولیدی باید جریمه شوند، اشاره کرد: شفافیت و رتبه بندی در بعضی از بخش های متولی انجام شده و بدنبال این هستیم به کل بخش صنعت و تجارت منتقل نماییم و خدمات خودرا بر طبق رتبه بندی ارائه دهیم و معیارهایی بگذاریم که مورد نظر حاکمیت است.
وزیر صنعتف معدن و تجارت از آزادسازی واردات ماشین آلات معدنی آگاهی داد و مطرح کرد: تولید ماشین آلات معدنی امسال ۱۰۰ درصد رشد داشته است و ۵۰ درصد ماشین آلات معادن که تولید داخلی ندارد، می توانند وارد کنند.
وی با اعلان اینکه مزایده ۵۳۰۰ فرصت معدنی از مهرماه شروع شده است، تصریح کرد: در این مزایده ها قبلاً فقط اهلیت مالی درنظر گرفته می شد اما امسال امتیاز فنی هم اضافه کردیم به طوریکه متقاضی که فرآوری داشته باشد، شامل امتیاز فنی خواهد شد.
فاطمی امین با اشاره به این که منابع خوبی در اختیار کارهای معدنی قرار می گیرد، درباره ی فعالسازی واحدهای تعطیل، بیان کرد: متأسفانه حداقل ۳۰ درصد از واحدهای تولیدی که عمدتا تعطیل شدند، مشکل اهلیت سرمایه گذار دارد و به همین علت تعطیل شدند که بدنبال رونق خرید و فروش واحدهای تولیدی هستیم تا به این شکل این واحدها فعال شوند.
وی درباره ی تامین مالی واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: دو کار را از دی ماه سال قبل شروع کردیم به طوریکه تامین مالی زنجیره ای یکی از این کارهاست که از سال قبل مصوب شده و رشد خوبی دارد و در چند ماه اخیر بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوسیله زنجیره ای تامین مالی شده است.
فاطمی امین با اشاره به پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورتحساب، افزود: بر این اساس تسهیلات مبتنی بر فاکتوری که صادر می شود به حساب فروشنده واریز می شود، بانک هایی که منابع را به حساب فروشنده واریز نمی کنند، تخلف است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه این نوع تامین مالی انقباض بانکها را حل می کند، اظهار داشت: اگر با موفقیت صورت گیرد به نفع تولیدکنندگانی است که می خواهند شفاف عمل کنند.
وی با تکیه بر توجه ویژه به واحدهای تولیدی نوپا، اشاره کرد: یکی از حوزه های صنعت این است که بدنبال ایجاد واحدهای بزرگ با اشتغال بالاست در حالی که باید واحدهای صنعتی کوچکی که استعداد بزرگ شدن را دارند، شناسایی کرد و خط ویژه ای برای آنها درنظر گرفت.
وی با اعلان اینکه وضعیت تولید در کشور در مجموع خوب است، اذعان کرد: در بیشتر محصولات همچون لوازم خانگی، خودرو و فولاد رشد قابل توجهی داریم اما در مصالح ساختمانی و مواد غذایی مثل روغن خوراکی کاهش تولید وجود دارد که در مجموع وضعیت تولید خوب است.
فاطمی امین در آخر با اشاره به عدم توازن منطقه ای، مطرح کرد: در بعضی از شهرها کمبود نیروی کار وجود دارد.
منبع:

1401/08/14
14:46:13
0.0 / 5
171
تگهای خبر: تجارت , تسهیلات , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیمان سیمان